Raport: Puls rynku IT w Polsce. Firmy, ludzie, transakcje.
maj 2023
Sektor IT rozwija się bardzo szybko i jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Jeśli jednak spojrzymy na liczby w tej branży, możliwości jest jeszcze naprawdę sporo, zarówno na świetną pracę, jak i na dobre zarobki – wynika z najnowszego raportu Baker Tilly TPA i TPA Poland.
W Polsce działa blisko 36,8 tys. podmiotów specjalizujących się w różnego typu usługach IT. To 2,7 proc. wszystkich firm działających w Polsce. Z tą branżą zawodowo związanych jest 493 tys. osób, co stanowi 3 proc. wszystkich pracujących Polaków.
Jeśli spojrzymy na strukturę zatrudnienia to aż 99 proc. firm IT zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników na etatach. Co więcej – według rożnych źródeł – w sektorze funkcjonuje od 130 tys. do ponad 150 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To co charakterystyczne dla tej branży to zatrudnianie na podstawie kontraktów i umów cywilnoprawnych. Ponad 80 proc. firm IT to podmioty działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Najwięcej firm IT (zarówno spółki, jak i JDG) działa w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz dolnośląskim.
Co ciekawe, najwięcej, bo niemal 19 tys. podmiotów to firmy specjalizujące się w produkcji i obsłudze różnego typu oprogramowania.
Średnie roczne przychody podmiotów zaliczanych do indeksu WIG-Informatyka na warszawskiej giełdzie wynoszą ponad 850 mln PLN, a w przypadku producentów gier z indeksu WIG-Games to ponad 135 mln PLN.
W ostatnich 3 latach doszło w Polsce do prawie 80 znaczących transakcji M&A w sektorze IT. W ubiegłym roku było to 28 przejęć i fuzji, rok wcześniej – 31, a w 2019 roku – 19. Łączne przychody przejmowanych w tym okresie w Polsce podmiotów wynosiły prawie 2,2 mld PLN. Z kolei łączne przychody firm, które zostały kupione w ubiegłym roku wynoszą nieco ponad 1,1 mld PLN.
Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się producenci oprogramowania komputerowego, internetowego i oprogramowania do aplikacji mobilnych.
Trzeba również podkreślić, że globalna pandemia COVID-19 przyspieszyła i poszerzyła zapotrzebowanie na usługi IT, a tym samym dobrych specjalistów z tej dziedziny. Jednocześnie wojna w Ukrainie i przynajmniej czasowe zahamowanie rozwoju tamtejszego rynku IT postawiły przed polskim sektorem IT szansę na duży skok rozwojowy i zdobycie przewagi konkurencyjnej.
Co znajdziesz w raporcie przygotowanym przez ekspertów Baker Tilly TPA i TPA Poland?
- Poszerzona analiza rynku IT w Polsce
- Opis możliwych inwestycji w tej branży
- Przedstawienie transakcji na tym rynku
- Komentarze na temat szans na rozwój i stworzenie krajowego jednorożca