Przegląd prasy podatkowej 22–26.05.2023 r.
maj 2023
Fiskus przegrywa raz za razem w sprawie podatku od ubezpieczeń
Gazeta Prawna, 2023-05-22, Katarzyna Jędrzejewska, Patrycja Marciniak
Zgodnie z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 1295/20 oraz z 16 maja 2023 r. sygn. akt II FSK 2757/20 usługa ubezpieczenia nie jest świadczeniem podobnym do gwarancji, więc polska spółka opłacająca zagraniczną polisę nie potrąca w naszym kraju podatku od płaconych składek. W wyrokach chodziło o polskie spółki, które kupowały usługi ubezpieczenia od firmy ubezpieczeniowej mającej swoją siedzibę poza granicami Polski. Jedna z nich zwróciła uwagę, że przepisy ustawy o CIT mówią wyłącznie o gwarancjach i poręczeniach, a użycie w nim spójnika „i” oznacza, że pojęcia te należy interpretować łącznie, tj. w odniesieniu do podobnych zdarzeń. Chodzi więc o gwarancje i poręczenia jako środki zabezpieczające wierzytelności – argumentowała spółka. Czym innym natomiast są usługi ubezpieczeniowe, które nie są nawet „świadczeniami o podobnym charakterze” do gwarancji i poręczeń. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że usługi ubezpieczeniowe mają charakter podobny do gwarancji. Spółki zaskarżyły negatywne interpretacje i wygrały w obu instancjach.
Wystarczy dzień spóźnienia i po preferencji
Gazeta Prawna, 2023-05-22, Monika Pogroszewska
Nieterminowe złożenie oświadczenia końcowego WH-OSC lub WH-OSP odbiera prawo do preferencji w podatku u źródła za cały miniony rok, nawet gdy płatnik skutecznie złożył oświadczenie pierwotne i spełnił wymagane warunki. Takie stanowisko przedstawił wiceminister Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską nr 39620. Według Ministerstwa Finansów spóźnienie może oznaczać konieczność zapłaty podatku u źródła za cały poprzedni rok.
Spółki holdingowe nie musiały czekać rok na zwolnienie
Gazeta Prawna, 2023-05-24, Piotr Jastrzębowski
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 maja 2023 r., sygn. III SA/Wa 2935/22 ze zwolnienia dla spółek holdingowych można było skorzystać po raz pierwszy już w 2022 r. Do minimalnego rocznego okresu nieprzerwanego posiadania udziałów lub akcji wliczał się także czas posiadania ich przed 1 stycznia 2022 r. Wyrok zapadł w sprawie spółki, która planowała w 2022 r. sprzedaż udziałów (akcji) w wybranych spółkach zależnych. Spółka uważała, że spełnia warunki zwolnienia, w tym wymóg posiadania udziałów przez co najmniej rok. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała.
Jak z zagranicy do Polski, to bez zwolnienia
Gazeta Prawna, 2023-05-24, Katarzyna Jędrzejewska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w interpretacji z 19 maja 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.201.2023.1.GG, iż do należności wypłacanych przez polską spółkę zagranicznemu pracownikowi z tytułu odbywanych przez niego zagranicznych podróży służbowych z Niemiec do Polski nie ma zastosowania zwolnienie z podatku dot. diet wypłacanych z tytułu podróży służbowych. W konsekwencji spółka jako płatnik musi od przychodu niemieckiego pracownika obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego zaliczki na PIT.
Małym podatnikiem trzeba być w roku wypłaty zysku, a nie jego wypracowania
Gazeta Prawna, 2023-05-25, Agnieszka Pokojska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 maja 2023 r. sygn. akt I SA/Kr 187/23 orzekł, iż chcąc zapłacić 10-proc. estoński CIT spółka musi być małym podatnikiem w momencie wypłaty zysku. Spytała o to spółka z o.o. opodatkowana CIT-em estońskim. Wyjaśniła, że w okresie poprzedzającym przejście na estoński system jej przychody nie przekroczyły 2 mln euro. Stało się to natomiast w pierwszym i w drugim roku stosowania ryczałtu. Spółka planowała, że zysk za pierwszy rok funkcjonowania w systemie estońskim wypłaci w trzecim roku. Spółka zapytała, czy przy wypłacie będzie mogła zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 10 proc. W jej opinii tak. Uważała, że będzie do tego uprawniona, bo zysk wypracowała w momencie, gdy była jeszcze małym podatnikiem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze spółką. Tego samego zdania był WSA w Krakowie.
Przepisy o szyku rozstawnym były niezgodne z dyrektywą VAT
Rzeczpospolita, 2023-05-22, Michał Stawarski
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lutego 2023 r., sygn. akt I FSK 1718/19 orzekł, iż podatnik powinien mieć prawo do rozliczenia podatku należnego i naliczonego związanych z importem usług w tym samym okresie rozliczeniowym, nawet jeśli następuje to w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy. Sprawa dotyczyła podatnika nabywającego usługi analiz i badań rynku od usługodawców z innych państw. Podatnik wyjaśnił, że usługi te nie będą świadczone w sposób ciągły, przez kolejne następujące po sobie i ustalone przez strony okresy rozliczeniowe. Wskazał, że w praktyce możliwe będą sytuacje, gdy o faktycznym wykonaniu usługi dowie się dopiero w momencie otrzymania faktury od zagranicznych usługodawców, co może nastąpić z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Zapytał m.in. o to, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku opisanego importu usług, a także czy będzie mógł odliczyć VAT naliczony z tytułu importu usługi, jeżeli z powodu późniejszego otrzymania faktury podatek należny z tego tytułu ujmie w korekcie deklaracji złożonej w terminie późniejszym niż trzy miesiące od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do importowanych usług powstał obowiązek podatkowy. Potwierdzenie swoich racji podatnik uzyskał dopiero przed NSA.
Fiskus neguje wydatki na zabawę
Rzeczpospolita, 2023-05-23, Przemysław Wojtasik
W opinii Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonej w interpretacji o sygn. 0111-KDIB1-1.4010.32.2023.3.AND, firma nie rozliczy w podatkowych kosztach wycieczki dla kadry kierowniczej, jeśli była na niej głównie rozrywka. Dyrektor KIS uznał, iż trwające 5–6 godzin warsztaty i narada to za mało, aby uznać tygodniowy wyjazd za szkoleniowy i rozliczyć wydatki na samolot, noclegi oraz wyżywienie w kosztach.
Skarbówce będzie trudniej z VAT
Rzeczpospolita, 2023-05-26, Przemysław Wojtasik
Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie C-114/22 orzekł, iż do zakwestionowania odliczenia podatku nie wystarczy stwierdzenie, że czynność jest nieważna. Fiskus musi jeszcze wykazać, że doszło do nadużycia prawa albo oszustwa. Spór z fiskusem zaczął się od kontroli w spółce, która nabyła znaki towarowe. Urzędnicy uznali, że nie miała prawa do odliczenia VAT. Ich zdaniem czynność została dokonana dla pozoru. Strony umowy zachowywały się bowiem tak, jakby transakcji nie było. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który skierował do TSUE pytanie prejudycjalne. Poprosił o ocenę, czy polski przepis zakazujący odliczenia podatku od pozornej czynności – niezależnie od tego, czy doszło do nadużycia prawa lub oszustwa – jest zgodny z unijnym prawem. Zdaniem Trybunału regulacje unijne nie pozwalają na kwestionowanie odliczenia tylko z tego powodu, że fiskus uznał transakcję, do której faktycznie doszło, za pozorną. Skarbówka może natomiast podważyć rozliczenie VAT, jeśli przeprowadzona transakcja jest wynikiem oszustwa bądź nadużycia prawa.