Przegląd prasy podatkowej 29.05–02.06.2023 r.
czerwiec 2023
Zwrot wydatków to nie refakturowanie
Gazeta Prawna, 2023-05-29, Katarzyna Jędrzejewska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 16 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Po 267/23 orzekł, że jeżeli w zamian za sfinansowanie wydatków nie przysługuje żadne świadczenie ze strony otrzymującego zwrot, to nie jest to czynność opodatkowana VAT. W sprawie chodziło o podatnika, który chciał zwiększyć produkcję w swoim zakładzie i postanowił nabyć udziały w spółce zależnej, która to miała podjąć działania w związku z budową nowej fabryki. Podatnik po zerwaniu umowy na mocy porozumienia zobowiązał się zwrócić spółce poniesione przez nią wydatki związane z realizacją inwestycji. Spółka uznała, że zwrot nie jest opodatkowany VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze spółką. Ta zaskarżyła interpretację i wygrała.
Chmura to nie urządzenie przemysłowe
Rzeczpospolita, 2023-05-29, Grzegorz Rogala
Hosting aplikacji nie mieści się w katalogu płatności podlegających opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym u źródła, tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2089/20.
W VAT decydują reguły unijne, a nie kodeksowe
Gazeta Prawna, 2023-05-31, Mariusz Szulc
Fiskus nie może oceniać pozorności transakcji wyłącznie na podstawie polskiego prawa. Musi natomiast wykazać, że transakcja była pozorna w świetle prawa unijnego, a jeśli faktycznie została dokonana – jest ona wynikiem oszustwa. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 25 maja 2023 r., sygn. akt C – 114/22. Sprawa dotyczyła polskiego podatnika, któremu fiskus odmówił prawa do odliczenia VAT zakupu znaków towarowych twierdząc, iż podatnik upozorował zakup tylko ze względu na korzystne skutki podatkowe.
Zwolnienie przysługuje aż do wyczerpania pomocy
Gazeta Prawna, 2023-05-31, Katarzyna Jędrzejewska, Paweł Jastrzębowski
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 795/20 orzekł, iż zwolniony z podatku jest cały dochód z działalności objętej decyzją o wsparciu. NSA orzekł również, iż zwolnienie przysługuje od momentu, w którym podatnik poniósł koszty związane z nową inwestycją. Chodziło o spółkę, która otrzymała wsparcie nowej inwestycji. Firma w celu zwiększenia produkcji zamierzała wykorzystać maszyny, urządzenia oraz inne środki trwałe. Była też zdania, że zwolnienie będzie jej przysługiwać już od miesiąca, w którym poniesie wydatki w ramach nowej inwestycji – niezależnie od tego, kiedy zacznie uzyskiwać z niej dochód. Nie zgodził się z nią Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że zwolnione z podatku są tylko te dochody, które dotyczą ściśle nowej inwestycji z pominięciem wykorzystania już wcześniej istniejących składników majątkowych. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała.
Eksport pośredni zamiast WDT nie pozbawia prawa do 0 proc. VAT
Gazeta Prawna, 2023-06-01, Paweł Jastrzębowski
Jeżeli fiskus bezspornie ustali, że towar został wywieziony poza Unię Europejską, to nie może tego pominąć i zastosować stawki podatku jak dla dostawy krajowej, tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 19 maja 2023 r., sygn. III SA/Wa 143/23. Chodziło o spółkę, która dokonywała dostaw towarów na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii należącej wtedy do UE, dlatego też spółka stosowała do nich stawkę 0 proc. VAT. Uważała, że ma do tego prawo, ponieważ posiadała listy przewozowe. Fiskus potwierdził eksport towarów, jednak uznał, iż to był wywóz pośredni. WSA przyznał spółce rację.
Niższy podatek lub jego brak wymagają należytej staranności płatnika
Gazeta Prawna, 2023-06-01, Patrycja Marciniak, Katarzyna Jędrzejewska
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 2937/20 orzekł, iż certyfikat zagranicznej rezydencji wystarczy tylko, gdy należności na rzecz jednego zagranicznego odbiorcy nie przekraczają rocznie 2 mln zł. Warunkiem natomiast skorzystania z preferencyjnej stawki lub zwolnienia z podatku jest to, iż powyżej tej kwoty trzeba zweryfikować odbiorcę należności. W sprawie chodziło o polską spółkę, która kupowała usługi zarządcze i badania rynku od firm z Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech. Spółka twierdziła, że może zastosować preferencyjną stawkę podatku lub zwolnienie od podatku, ponieważ mają tu zastosowanie preferencje wynikające z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka uważała, że wystarczy certyfikat potwierdzający zagraniczną rezydencję odbiorcy należności, i to niezależnie od tego, czy wypłacane na jego rzecz kwoty przekroczą w trakcie roku 2 mln zł. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Sprawa trafiła więc na wokandę.
Dystrybutor ma funkcję służebną do zbiornika
Rzeczpospolita, 2023-06-02, Aleksandra Tarka
Spółka uważała, że dystrybutory paliw oraz gazu stanowią urządzenia techniczne i nie podlegają podatkowi od nieruchomości jako budowle. Organy podatkowe były jednak innego zdania. Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku o sygn. akt III FSK 5017/21 podkreślił, iż o ile stacja paliw z perspektywy prawa budowlanego może stanowić jeden obiekt, to z punktu widzenia prawa podatkowego stanowi zbiór obiektów, z których każdy wymaga oceny. Dlatego też części budowlane urządzeń technicznych będących urządzeniami budowlanymi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Bez zatwierdzenia układu nie ma podatkowej korzyści
Rzeczpospolita, 2023-06-02, Przemysław Wojtasik
W sprawie chodziło o sprzedaż na raty niezabudowanej działki na rzecz spółki. Kupująca spółka nie uiściła jednak części rat, w konsekwencji czego przedsiębiorca zawarł z dłużnikiem układ, na podstawie którego miał otrzymać większość należności. Pozostałą część sprzedający chciał umorzyć i rozliczyć w kosztach podatkowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 maja 2023 r., sygn. nr 0114-KDIP3-2.4011.172.2023.3.MG uznał jednak, iż przedsiębiorca nie rozliczy wierzytelności w kosztach, jeśli nie doszło do jej skutecznego umorzenia.