Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 10–14.07.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 10–14.07.2023 r.

lipiec 2023

Cesja wierzytelności poniżej wartości nominalnej nie podlega VAT

Gazeta Prawna, 2023-07-10, Katarzyna Jędrzejewska, Karolina Ciołek

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK1168/19 nabycie przez przedsiębiorcę wierzytelności na własne ryzyko i na własny rachunek, poniżej jej wartości nominalnej, bez dodatkowego wynagrodzenia, nie jest odpłatną usługą. W sprawie chodziło o przedsiębiorcę, który w ramach działalności gospodarczej zamierzał skupować wierzytelności z tytułu odszkodowań przysługujących od ubezpieczycieli. W zawieranej umowie cedent definitywnie rezygnowałby z dochodzenia odszkodowania we własnym imieniu i na własną rzecz. Podatnik wyjaśnił, że będą to tzw. wierzytelności trudne, po cenie niższej niż nominalna. Według niego ani przelew od cedenta, ani późniejsze odzyskanie przez nią odszkodowania od ubezpieczyciela nie powinny być opodatkowane VAT. W związku z tym nabywane przez nią wierzytelności nie będą wpływać na jej prawo do zwolnienia z VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.

Jedna ewidencja dla firm strefowych

Gazeta Prawna, 2023-07-10, Mariusz Szulc

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 78/21 orzekł, iż przedsiębiorcy prowadzący działalność zwolnioną z podatku dochodowego zarówno na podstawie zezwolenia strefowego, jak i decyzji o wsparciu nowej inwestycji, mogą prowadzić wspólną dla nich ewidencję przychodów i kosztów. W sprawie chodziło o spółkę zajmującą się produkcją świec i zniczy na terenie SSE. Spółka pozyskała cztery zezwolenia na prowadzenia działalności strefowej, w 2014 r., w 2016 r., 2017 r. i w 2018 r. W 2019 r. uzyskała z kolei decyzję o wsparciu nowej inwestycji. We wniosku o interpretację indywidualną przekonywała, że powinna prowadzić wspólną ewidencję przychodów i kosztów, aby określić wysokość zwolnionego z opodatkowania dochodu z tytułu działalności gospodarczej. Spółka uważała również, że limity dostępnej pomocy publicznej powinna rozliczać chronologicznie według kolejności przyznanych jej zwolnień. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Po stronie spółki stanęły sądy obu instancji.

Kara umowna może być czasem kosztem podatkowym

Gazeta Prawna, 2023-07-10, Patrycja Marciniak

W interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.288.2023.1.HJ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że jeśli zapłata kary umownej ma związek z osiąganymi przez przedsiębiorcę przychodami z działalności gospodarczej, to można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Spytał o to przedsiębiorca, który wytwarza wyroby z drewna, więc musi mieć zapewnioną odpowiednią jego ilość. Kupuje je w różnych nadleśnictwach Lasów Państwowych. W 2022 r. nie odebrał wylicytowanego wcześniej drewna i w związku z tym nadleśnictwa naliczyły mu kary umowne. Przedsiębiorca uważał, że może odliczyć te kary od przychodu, bo jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Tłumaczył, że musi zapłacić kary, by zagwarantować sobie dalszą produkcję, czyli uzyskiwać przychody, a tym samym zapewnić sobie płynność finansową. Wyjaśnił, że nie odebrał drewna z przyczyn od niego niezależnych. Dyrektor zgodził się z tym stanowiskiem.

Odszkodowanie w strefach bez PIT

Gazeta Prawna, 2023-07-10, Mariusz Szulc

W wyroku z 4 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 77/21 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż przedsiębiorca strefowy, który w 2018 r. uzyskał decyzję o wsparciu nowej inwestycji, nie może uznać, że otrzymane potem odszkodowanie za szkodę wyrządzoną sześć lat wcześniej jest dochodem wolnym od opodatkowania. W sprawie chodziło o przedsiębiorcę działającego w branży drzewnej, który miał decyzję o wsparciu ważną przez 15 lat. Działalność gospodarczą prowadził wyłącznie na określonym w niej terenie. Rok po uzyskaniu decyzji towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło mu ponad 1,4 mln zł tytułem odszkodowania za szkody związane z pożarem mającym miejsce w 2012 r. We wniosku o interpretację przekonywał, że dochody, które uzyskał, pochodzą z działalności uwzględnionej w decyzji o wsparciu i zostały uzyskane na terenie wymienionym w decyzji. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Sądy obu instancji utrzymały interpretację w mocy.

Sprzedawca nieruchomości może odliczyć wydatki na jej wyposażenie

Gazeta Prawna, 2023-07-10, Mariusz Szulc

W interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.255.2023.4.PT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził pogląd, iż wydatki poniesione na wyposażenie i umeblowanie sprzedanego lokalu mieszkalnego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Nawet wtedy, gdy od początku zawierały się w cenie sprzedaży nieruchomości. Pytanie zadała dwójka podatników, którzy w 2019 r. nabyli lokal mieszkalny na podstawie umowy deweloperskiej. Planowali go wykończyć i zamieszkać w nim po przejściu na emeryturę. Podatnikom zmieniły się jednak plany życiowe i zostali w związku z tym zmuszeni do sprzedaży mieszkania. Doszło do tego w lipcu 2022 r., a więc przed upływem pięciu lat od chwili jego nabycia. Mieszkanie zostało sprzedane wraz z wyposażeniem i z meblami. W akcie notarialnym nie było wzmianki o tym, że zwiększyły one wartość lokalu i przeszły na własność nabywcy. Podatnicy uważali, że wydatki, które ponieśli na wyposażenie i umeblowanie lokalu, będą mogły zostać odliczone od przychodu jako koszty nabycia lub wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Takie stanowisko potwierdził również Dyrektor KIS.

Nie było estońskiego CIT od aut dla pracowników

Gazeta Prawna, 2023-07-12, Mariusz Szulc

W wyroku z 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 93/23 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż spółka, która w 2022 r. wybrała estoński CIT, nie musiała go płacić od wydatków związanych z używaniem przez jej pracowników samochodów osobowych do celów mieszanych. Nie były to bowiem wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Sędzia przypomniał, że przepisy w tym zakresie zmieniły się od 2023 r. Obecnie połowa wydatków i odpisów amortyzacyjnych związanych z wykorzystywaniem aut przez pracowników do celów mieszanych podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług reklamowych

Rzeczpospolita, 2023-07-12, Żaneta Maciejny

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z 20 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.8.2023. 2.IG potwierdził, iż w przypadku gdy realizacja usługi reklamowej jest uzależniona od procesu walidacji, w ramach którego uzyskiwane są ostateczne informację mające bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogólnych z chwilą wykonania usługi, tj. w momencie zakończenia procesu walidacji. W konsekwencji, faktura dokumentująca tę usługę powinna zostać wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wykonana. Z wnioskiem o interpretację wystąpił podatnik, który organizował cały proces, polegający głównie na kojarzeniu ze sobą reklamodawców oraz wydawców, a jego wynagrodzenie zależało od osiągnięcia określonego efektu końcowego. Efekt ten był osiągnięty, kiedy w związku z przekierowaniem z domeny internetowej wydawcy bezpośrednio na stronę internetową reklamodawcy doszło do zakupu produktów.

Fiskus nie musi mieć papierowej faktury

Rzeczpospolita, 2023-07-14, Przemysław Wojtasik

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.110.2021.9.S.KW firma może zeskanować dokumenty i przechowywać je w wersji elektronicznej. To wystarczy do rozliczenia podatkowych kosztów.

Kiedy członek zarządu odpowiada za zaległości podatkowe spółki?
Rzeczpospolita, 2023-07-14, Joanna Wcisło-Jaśkowska

Kiedy członek zarządu odpowiada za zaległości podatkowe spółki?

Rzeczpospolita, 2023-07-14, Joanna Wcisło-Jaśkowska

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 października 2022 r. sygn. III FSK 1030/21, LEX nr 3431 orzekł, iż odpowiedzialność solidarna członka zarządu spółki, o której mowa w przepisach Ordynacji podatkowej, dotyczy co do zasady osób pełniących funkcję członka zarządu danej osoby prawnej, bez względu na zakres obowiązków, jakie zostały im powierzone oraz jakie faktycznie czynności podejmowali czy nadzorowali. Przepis ten odwołuje się bowiem do przesłanki „pełnienia obowiązków członka zarządu” rozumianej formalnie, tj. posiadania formalnych uprawnień członka zarządu za konkretny okres.