Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 17–21.07.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 17–21.07.2023 r.

lipiec 2023

Dodatkowe świadczenia są przychodem zleceniobiorcy

Rzeczpospolita, 2023-07-17, Katarzyna Harabin

Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku z 29 maja 2023 r., sygn. akt II FSK 1093/22 orzekł, iż wydatki poniesione na rzecz podwykonawcy na noclegi, bilety lotnicze, ubezpieczenie podróżne i medyczne czy niezbędne leki, mają bezpośredni związek z wykonywaną usługą i stanowią element wynagrodzenia. W sprawie chodziło o podatnika, który wykonuje zlecenie na podstawie umowy o współpracę i który argumentował, że świadczenia te, skoro są pokrywane przez zleceniodawcę, nie zwiększają jego przychodu.

Wydatki na zakup uprawień do emisji CO2 są kosztem pośrednim

Rzeczpospolita, 2023-07-17, Łukasz Fiuk

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 kwietnia 2023 r., sygn. akt II FSK 2533/20 orzekł, iż skoro celem nabywania uprawnień do emisji gazów cieplarnianych jest zapewnienie energii elektrycznej, jak również dalsza jej odsprzedaż, nie jest możliwe bezpośrednie powiązanie poczynionych wydatków z żadnym przychodem osiąganym przez spółkę i należy je potraktować jako koszt pośredni działalności.

Wykup przedmiotu aportu przez spółkę oznacza koszt bieżący, a nie historyczny

Gazeta Prawna, 2023-07-17, Robert P. Stępień, Katarzyna Jędrzejewska

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lipca 2023 r. sygn. akt II FSK 98/21 i II FSK 586/21 uznał, iż ustąpienie wspólnika ze spółki osobowej i wypłacenie mu równowartości wniesionego wcześniej aportu oznacza, że spółka płaci za nabycie przedmiotu tego aportu. W tej sytuacji mają zastosowanie ogólne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodu. W sprawie chodziło o spółkę, w której wspólnik przystąpił do spółki komandytowej i wniósł aport w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Po wystąpieniu wspólnika ze spółki spółka nie zwróciła mu prawa do wieczystego użytkowania, tylko wystawiła weksle. Spłaciła je z zysków zrealizowanych po ustąpieniu wspólnika. Spór z fiskusem toczyli wspólnicy, którzy pozostali w spółce. Chodziło o to, jak powinni oni ustalić u siebie koszty uzyskania przychodu: czy na podstawie wydatków, jakie niegdyś poniósł ustępujący wspólnik, nabywając prawo użytkowania wieczystego, wniesione następnie do spółki, czyli według kosztu historycznego, czy też na podstawie kosztu poniesionego przez spółkę z tytułu zwrotu wartości wkładu ustępującemu wspólnikowi. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że prawidłowe jest to pierwsze rozwiązanie. Wspólnicy się z tym nie zgodzili, zaskarżyli interpretację i wygrali.

Robot może mieć różne zastosowania

Gazeta Prawna, 2023-07-18, Paweł Jastrzębowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 6 czerwca 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 160/23 stwierdził, iż fiskus nie może odmówić prawa do ulgi na robotyzację jedynie na podstawie oceny podstawowych funkcji robota, a musi ocenić również dodatkowe funkcje jak np. wsparcie produkcji. W sprawie chodziło o firmy, które chciały zautomatyzować procesy logistyczno-magazynowe za pomocą robotów.

Alkohol na firmowej wigilii z odliczeniem VAT

Gazeta Prawna, 2023-07-19, Mariusz Szulc

Nabycie alkoholu, który będzie serwowany pracownikom w trakcie uroczystości świątecznych, jest pośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, zatem przedsiębiorca może odliczyć podatek naliczony z faktury dokumentującej zakup. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Po 20/23.

Odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy jest opodatkowane

Gazeta Prawna, 2023-07-19, Paweł Jastrzębowski

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 5 lipca 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 962/23 odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy, gdy rozwiązanie następuje z winy klienta przed upływem terminu, na jaki została zawarta jest uznane za wynagrodzenie opodatkowane VAT. W sprawie chodziło o spółkę telekomunikacyjną, która przy zawieraniu nowych umów oraz przedłużaniu starych przyznaje klientom ulgę. Chcąc z niej skorzystać, klient nie może rozwiązać umowy przed upływem minimalnego okresu wymaganego przez spółkę do skorzystania z promocji. Jeżeli abonent jednostronnie, przedterminowo rozwiąże umowę, albo z jego winy zrobi to spółka, to należy jej się odszkodowanie. Spór z fiskusem dotyczył tego, czy świadczenie to będzie podlegać VAT.

Butle i butelki z kaucją i bez VAT

Rzeczpospolita, 2023-07-18, Paweł Rochowicz

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.291.2023.1.KOM wartość opakowań zwrotnych nie wlicza się do podstawy opodatkowania, jeśli pobrano za nie kaucję. Pytanie skierował producent napojów, który swoim odbiorcom dostarcza zarówno te napoje, jak też dwutlenek węgla w butlach. Ten ostatni jest używany do wytwarzania napojów gazowanych już w punkcie sprzedaży. Pytanie dotyczyło aspektu VAT dwóch scenariuszy współpracy. W pierwszym dostawca wystawia fakturę na wartość tylko samego gazu, a za butle pobiera kaucje, natomiast w drugim dostawca obciąża nabywcę wartością gazu wraz z butlą.

Wycofanie samochodu ze spółki bez CIT

Rzeczpospolita, 2023-07-19, Karolina Durbacz

W interpretacji o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.159.2023.3.ASK/IN Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż nieodpłatne przeniesienie samochodu z majątku spółki komandytowej do majątku jej wspólników nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki.

Krok w tył w sprawie amortyzacji nieruchomości mieszkalnych

Gazeta Prawna, 2023-07-20, Paweł Jastrzębowski

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 119/23 z amortyzacji lokali i budynków mieszkalnych podatnicy mogli korzystać na starych zasadach przez okres vacatio legis. Sąd kasacyjny nie dopatrzył się naruszenia praw nabytych. Uznał więc, iż nowe, niekorzystne przepisy ograniczające możliwość amortyzacji są zgodne z Konstytucją.