Przegląd prasy podatkowej 21.08–25.08.2023 r.
sierpień 2023
Jak rozliczyć VAT przy pozyskiwaniu i sprzedaży białych certyfikatów
Rzeczpospolita, 2023-08-21, Krzysztof Dżugaj
Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 marca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.719.2022.2.MK podmiot, u którego realizowane są przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, świadczy usługę na rzecz podmiotu, któremu przekazał prawa do pozyskania i sprzedaży tzw. białych certyfikatów. Podmiotowi upoważnionemu przysługuje prawo do odliczenia VAT w tym zakresie. W ramach umowy wnioskodawcy z kontrahentem, kontrahent przekazuje wnioskodawcy uprawnienie, a zarazem zobowiązuje go do złożenia wniosku o wydanie świadectw efektywności energetycznej, ich pozyskania oraz sprzedaży. Ponadto zobowiązuje się on do wzajemnej współpracy w zakresie określonym umową. Z kolei wnioskodawca, jako podmiot upoważniony, zobowiązuje się do wykonania wszystkich wymaganych czynności związanych z pozyskaniem i sprzedażą białych certyfikatów. Ma on również obowiązek wpłaty na rachunek ww. podmiotu wynagrodzenia, które stanowi równowartość kwoty uzyskanej ze sprzedaży białych certyfikatów, pomniejszonej o prowizję oraz o koszty transakcyjne związane z ww. sprzedażą. Zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawcy wskazana umowa odpowiada charakterem umowie zlecenia. Jednocześnie intencją stron jest przeniesienie przez kontrahenta na rzecz wnioskodawcy praw do pozyskania i dysponowania białymi certyfikatami. W rezultacie wnioskodawca pozyskuje i sprzedaje ww. certyfikaty we własnym imieniu i na własną rzecz. Wnioskodawca zapytał, czy prawidłowo uważa, że świadczenia kontrahenta stanowią odpłatne świadczenie usług na jego rzecz, podlegające opodatkowaniu VAT, w związku z czym przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ww. świadczenia.
Rozliczenie VAT przy organizacji imprez integracyjnych, turniejów i konkursów wciąż stwarza problemy
Gazeta Prawna, 2023-08-22, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyrokach z 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 154/23 i I SA/Wr 202/23 orzekł, iż firma ma prawo odliczyć VAT naliczony, gdy organizuje firmowe wydarzenia z udziałem nie tylko pracowników, lecz także członków ich rodzin oraz osób, których obecność podnosi rangę imprezy. W obu sprawach chodziło o spółkę, która na organizowane przez siebie imprezy integracyjne, turnieje, bale jubilata, wigilie firmowe zaprasza w szczególności pracowników i członków ich rodzin, ale także osoby z nią współpracujące oraz osoby trzecie – przedstawicieli miejscowego samorządu i lokalnych stowarzyszeń, z którymi spółka utrzymuje relacje. Zapraszani są też pracownicy i członkowie rodzin spółek powiązanych. Spółka chciała się upewnić, że może odliczać VAT naliczony, który płaci w cenie m.in. wynajmu pomieszczeń, cateringu, usług fotografa, wideofilmowania, transportu oraz nagród rzeczowych, które kupuje, by rozdawać zwycięzcom organizowanych przez nią konkursów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie wyraził na to zgody. Spółka jednak zaskarżyła interpretację i wygrała.
Samolot i hotel dla współpracownika w kosztach CIT
Rzeczpospolita, 2023-08-23, Przemysław Wojtasik
Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.169.2023.3.BJ spółka może odliczyć od przychodu wydatki na służbowe wyjazdy samozatrudnionych. Spółka z o.o., która wystąpiła o interpretację, współpracuje ze specjalistami, którzy prowadzą własne firmy. Za swoje usługi wystawiają faktury. Muszą oni często wyjeżdżać do klientów, spotykają się też z przedstawicielami innych podmiotów z grupy. Spółka finansuje im przeloty i noclegi. Najczęściej współpracownik płaci za samolot i hotel, a następnie wykazuje wydatki na fakturze dla spółki. Nazywane są „wynagrodzeniem dodatkowym w związku z umową”. Spółka zapytała, czy wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Spółka twierdzi, że tak. Dyrektor KIS się z nią zgodził.
Kolejne restrukturyzacje mogą być jednak bez podatku
Gazeta Prawna, 2023-08-23, Mariusz Szulc
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 28 kwietnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 14/23, obowiązujące od 2022 r. przepisy Polskiego Ładu, zgodnie z którymi neutralne podatkowo są tylko pierwsze wymiana udziałów, łączenie i podział spółek, mogą być niezgodne z unijną dyrektywą. Sąd uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, bo fiskus w ogóle nie odniósł się w nich do treści i celu dyrektywy 2009/133/WE. W opinii sędziego, nawet gdyby nasze regulacje okazały się zgodne z celem i brzmieniem unijnych, to i tak zabrakło w nich przepisów przejściowych.
Klauzula przeciw optymalizacjom objęła też działania sprzed 15 lipca
Gazeta Prawna, 2023-08-24, Robert P. Stępień
Zgodnie z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 sierpnia 2023 r., sygn. akt III FSK 354/23, III FSK 489/23, III FSK 490/23, III FSK 491/23 III FSK 492/23, III FSK 493/23, III FSK 494/23, III FSK 495/23 fiskus musi niezbicie wykazać, że celem czynności była przede wszystkim korzyść podatkowa, a inne cele były istotne w stopniu nie wyższym niż mały. Sąd stwierdził zarazem, że klauzula przeciw unikaniu opodatkowania dotyczy również czynności, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 r., ale wywoływały korzyść podatkową po tej dacie. W sprawie chodziło o spółkę A, która pod koniec stycznia 2009 r. zawarła z zależną spółką B umowę sprzedaży i leasingu zwrotnego infrastruktury telekomunikacyjnej. Strony umowy uzgodniły, że po upływie 10 lat i jednego miesiąca finansujący – spółka B przeniesie na korzystającego – spółkę A prawo własności przedmiotu leasingu. Najpierw jednak, wskutek sprzedaży infrastruktury, na spółce A przestał ciążyć obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Podatnikiem stała się od lutego 2009 r. spółka B. W wyniku tej transakcji zmalała podstawa opodatkowania, bo w chwili sprzedaży doszło do aktualizacji wartości budowli. Gdyby spółka A wciąż była właścicielem infrastruktury i płaciła podatek od nieruchomości, to podstawą opodatkowania byłaby nadal wartość historyczna przyjęta dla potrzeb amortyzacji. Natomiast wskutek tej transakcji spółka B mogła uiszczać podatek od wartości budowli z dnia sprzedaży, czyli znacząco niższej od wartości historycznej. W 2016 r. doszło do połączenia obydwu spółek i przeniesienia na spółkę A wszystkich aktywów i zobowiązań. W 2019 r. prezydenci kilku miast nabrali podejrzeń, że w tych sprawach może mieć zastosowanie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Dlatego zwrócili się do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o przejęcie wszczętych przeciwko spółce A postępowań w sprawie określenia podatku od nieruchomości za lata 2016–2018. Szef KAS po przeprowadzeniu postępowania dowodowego uznał, że podjęte przez spółkę czynności miały na celu wyłącznie osiągnięcie korzyści w podatku od nieruchomości. Spółka odwołała się od decyzji i wygrała.
Granie w pracy dobrze działa na personel
Rzeczpospolita, 2023-08-25, Przemysław Wojtasik
Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2023 r., sygn. nr 0111-KDIB1-1.4010.328.2023. 1.KM wydatki na strefę relaksu dla pracowników i zleceniobiorców można rozliczyć w podatkowych kosztach. Wspólna gra na konsoli integruje załogę i podnosi efektywność pracy. Wydatek na jej zakup jest więc związany z działalnością gospodarczą.