Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 28.08–1.09.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 28.08–1.09.2023 r.

wrzesień 2023

Przychód z akcji zawsze dopiero przy ich sprzedaży

Gazeta Prawna, 2023-08-28, Robert P. Stępień

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 231/21 objęcie akcji na podstawie instrumentu finansowego przyznanego w ramach programu motywacyjnego nie powoduje powstania przychodu. Dotyczy to zarówno sytuacji po 1 stycznia 2018 r., jak i przed tą datą. W sprawie chodziło o pracownika polskiej spółki z o.o. działającej w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach programu motywacyjnego organizowanego przez amerykańską spółkę nadrzędną otrzymał on w latach 2014–2016 nagrodę w postaci opcji warunkowego prawa do nabycia akcji amerykańskiej spółki. Nabycie akcji było z góry odroczone w czasie. W latach 2015–2019, po upływie założonego okresu, podatnik otrzymywał nieodpłatnie akcje i prawo do dysponowania nimi. W 2019 r. spytał Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy wskutek otrzymania akcji uzyskuje przychód podatkowy, a jeśli tak, to z jakiego źródła i w którym momencie powinien zapłacić podatek. W opinii podatnika przychód nie powstaje w dacie nabycia akcji, bo nie wiąże się z tym żadne przysporzenie majątkowe. Dyrektor KIS był innego zdania. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.

Spółka przekształcona nie skorzysta z ulgi na ekspansję

Rzeczpospolita, 2023-08-28, Julita Karaś-Gasparska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 sierpnia 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.85. 2023.2.MM stwierdził, iż wspólnicy spółki cywilnej, która została przekształcona w spółkę z o.o., nie będą mogli zastosować ulgi w związku z poniesionymi przed przekształceniem kosztami kwalifikowanymi, gdyż nie zwiększą, jako podatnicy PIT, przychodów ze sprzedaży produktów. W rozpatrywanej sprawie wnioskodawcy są jedynymi udziałowcami spółki z o.o. Spółka powstała z przekształcenia spółki cywilnej. Spółka z o.o. w pełnym zakresie kontynuuje działalność zapoczątkowaną przez spółkę cywilną. Zdaniem wnioskodawców przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. nie wyklucza zastosowania ulgi na ekspansję, a w odniesieniu do wymogu zwiększenia przychodów ze sprzedaży należy w takiej sytuacji wziąć pod uwagę przychody osiągane przez spółkę z o.o. Dyrektor KIS miał jednak w tej sprawie inne zdanie. Stwierdził, że dla skutecznego pomniejszenia podstawy opodatkowania w PIT z tytułu ulgi na ekspansję istotne jest nie tylko poniesienie wydatku, ale i to, by ten sam podatnik mógł wykazać w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym poniósł koszty, zwiększenie określonych przychodów. Zdaniem urzędników w rozpatrywanej sprawie taka sytuacja nie wystąpi, gdyż przedmiot działalności spółki cywilnej kontynuuje spółka z o.o.

CIT w wysokości 5 proc. nie przysługuje na cały dochód ze sprzedaży

Gazeta Prawna, 2023-08-29, Agnieszka Pokojska

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 sierpnia 2023 r., sygn. akt II FSK 175/21 orzekł, iż podatnik nie może skorzystać z preferencyjnej 5% stawki w odniesieniu do całego dochodu ze sprzedaży produktu. Wolno ją zastosować wyłącznie do dochodu z kwalifikowanego IP uwzględnionego w cenie. Tym samym NSA utrzymał w mocy interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 maja 2020 r., sygn.0111-KDIB1-3.4010.129.2020.1.JKT. Wystąpiła o nią spółka, która zajmuje się m.in. produkcją wymienników ciepła. Tłumaczyła, że w tym zakresie prowadzi prace badawczo-rozwojowe, a ich efekty zabezpiecza poprzez objęcie ich ochroną patentową bądź prawami ochronnymi i prawami z rejestracji wzoru przemysłowego. Spółka chciała się upewnić, czy cały dochód ze sprzedaży produktów, w których cenie jest uwzględniona wartość wytworzonych przez nią kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), może opodatkować 5% CIT.

Unijne holdingi nie otrzymają dywidendy bez podatku?

Gazeta Prawna, 2023-08-30, Mariusz Szulc

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w 2023 r. w kilkunastu wyrokach uznał, iż firma, która wypłaca dywidendy udziałowcom w innym kraju Unii Europejskiej, musi zbadać, czy będą one tam efektywnie opodatkowane. Jeśli obce państwo zwalnia taki dochód z daniny, to w Polsce należy potrącić od niego 19 proc. CIT. Nie ma zatem możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego, które zostało przewidziane w unijnej dyrektywie 2011/96/UE i w polskiej ustawie o CIT. Wyroki, które zapadły do tej pory, dotyczą najczęściej wypłaty dywidend do Holandii lub na Cypr. Przykładowo – w orzeczeniu z 5 kwietnia 2023 r. sygn. akt I SA/Lu 100/23 chodziło o spółkę produkującą cement, która planowała wypłacić ponad 2 mln zł rocznie swojemu niderlandzkiemu udziałowcowi. We wniosku o wydanie opinii o stosowaniu preferencji argumentowała, że zostały spełnione wszystkie warunki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia. Innego zdania był naczelnik lubelskiego urzędu skarbowego. Zwrócił uwagę, że udziałowiec to spółka holdingowa, która uzyskuje głównie dochody z tytułu dywidend wypłacanych przez polski podmiot. Takie dochody korzystają w Holandii z „ustawowego zwolnienia”, a więc nie zostanie spełniony warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Podobnego zdania był również lubelski WSA.

Impreza w kosztach? Tak, lecz bez obcych

Rzeczpospolita, 2023-08-30, Przemysław Wojtasik

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.171.2023.3.KK firma może rozliczyć wydatki na spotkanie jubileuszowe, ale tylko w części przypadającej na pracowników. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z o.o. z branży farmaceutycznej, która organizowała imprezę rocznicową. Zaprosiła na nią pracowników, kontrahentów, lekarzy, profesorów uczelni. Na części oficjalnej zaprezentowano historię firmy, przedstawiono załogę, omówiono plany na przyszłość i wizję rozwoju. Odbył się też bankiet z kolacją i noclegiem. Spółka zapytała, czy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Spółka zgodziła się tylko na rozliczenie w kosztach wydatków przypadających na pracowników. Urzędnicy zakwestionowali natomiast wydatki na gości z zewnątrz. Zdaniem fiskusa działania skierowane do tych osób są reprezentacją rozumianą jako tworzenie pozytywnego wizerunku firmy.

Kiedy fundacja rodzinna będzie podatnikiem VAT

Rzeczpospolita, 2023-08-30, Piotr Aleksiejuk, Baltazar Witek

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 28 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.272.2023. 3.DS przyznał rację podatnikowi w sprawie uznania fundacji rodzinnej za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie zbywania mienia. Wnioskodawca, planując przeprowadzić wraz z małżonką proces sukcesyjny swojego majątku, powzięli zamiar utworzenia fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna w założeniu prowadzić ma działalność gospodarczą w zakresie m.in. zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia; najmu, dzierżawy lub udostępnienia mienia do korzystania na innej podstawie. Zdaniem wnioskodawcy, dla tak zarysowanego zakresu wykonywanej działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy dokonywane czynności, zwłaszcza zbywanie mienia przez fundację rodzinną będzie miało charakter ciągły i będzie dokonywane dla celów zarobkowych, to w powyższym zakresie fundacja rodzinna powinna być uznana za podatnika VAT. Dyrektor KIS się z tym zgodził.

Norma niekonstytucyjna, ale działa

Rzeczpospolita, 2023-08-30, Aleksandra Tarka

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 sierpnia 2023 r. wydał wyrok sygn. akt: III FSK 693/22, w którym uznał, iż uznana za niezgodną z ustawą zasadniczą definicja budowli nadal obowiązuje, bo TK odroczył utratę jej mocy. Sprawa dotyczyła spółki, która spierała się z kilkoma samorządami o opodatkowanie stacji LNG. Przede wszystkim chodziło o parownice stanowiące element stacji. Spółka doszła do przekonania, że zostały one błędnie zakwalifikowane jako budowle. W jej ocenie opodatkowane powinny być jedynie elementy budowlane, czyli fundamenty oraz konstrukcje wsporcze. Dlatego tylko w jednej z gmin skorygowała swoje deklaracje i chciała zwrotu podatku od nieruchomości za lata 2015–2020. Organy podatkowe na zwrot się nie zgodziły. Spółka zaskarżyła decyzję i finalnie wygrała przed NSA. W wyroku NSA odniósł się do skutków lipcowego orzeczenia TK w sprawie definicji budowli. Trybunał uznał wówczas, że nie odpowiada ona standardom konstytucyjnym, ale jednocześnie zadecydował o odroczeniu wejścia w życie swojego rozstrzygnięcia o 18 miesięcy. A fakt odroczenia zdaniem NSA wiąże się z możliwością stosowania niekonstytucyjnej normy do czasu wprowadzenia zmian do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.