Strona główna » Legal Highlights for Real Estate – Grudzień 2023

Legal Highlights for Real Estate – Grudzień 2023

styczeń 2024

1. Cena maksymalna za energię elektryczną dla przedsiębiorców także w 2024 roku

W piątek 15 grudnia br. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy z dnia 27 października 2022 roku o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku („Nowelizacja”). Zgodnie z Nowelizacją przedsiębiorstwa energetyczne są obowiązane stosować cenę maksymalną za energię elektryczną w stosunku do odbiorców uprawnionych (w tym także mikro, małych i średnich przedsiębiorców) do dnia 30 czerwca 2024 roku.

Cena maksymalna została ustalona na poziomie 693 zł/MWh. Oświadczenie odbiorcy uprawnionego o objęciu ceną maksymalną należy złożyć w terminie do dnia 31 stycznia 2024 roku. Niemniej, podmioty, które już wcześniej złożyły takie oświadczenie nie muszą składać nowego, o ile posiadły status odbiorcy uprawnionego na dzień 31 grudnia 2023 roku i dalej spełniają warunki do bycia uznanym za tę kategorię odbiorców na dzień 1 stycznia 2024 roku.

Należy pamiętać, że w przypadku zmiany okoliczności, które mają wpływ na uprawnienie do korzystania z ceny maksymalnej, odbiorca uprawniony jest obowiązany do pisemnego powiadomienia dostawcy energii o tym fakcie w terminie 7 dni od zaistnienia danych okoliczności.

2. NSA: na etapie ustalania warunków zabudowy nie bada się tytułu prawnego inwestora do nieruchomości, przez które ma być realizowany dostęp do drogi publicznej

W wydanym w ostatnim czasie wyroku[1] Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) poruszył tematykę ustalania dostępu do drogi publicznej w przypadku, w którym inwestor nie posiada jakiegokolwiek tytułu do nieruchomości mających służyć zapewnieniu ww. dostępu.

NSA wskazał, że na etapie ustalania warunków zabudowy nie bada się stosunków własnościowych dotyczących nieruchomości, przez które ma być realizowany dostęp do drogi publicznej, ponieważ kwestie te podlegają badaniu na etapie postępowania dot. wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Tym samym, skoro dostęp do drogi publicznej ustalany jest w pierwszej fazie procesu inwestycyjno-budowlanego, obejmującej postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy („Decyzja WZ”), a sama Decyzja WZ nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich, to wnioskodawca nie musi dysponować tytułem prawnym do terenu, będącego przedmiotem ustaleń, jak również do nieruchomości mających w przyszłości zapewnić dostęp do drogi publicznej.

Zadaniem organu administracji nie jest więc badanie tytułu prawnego inwestora do korzystania z danych działek, tylko sprawdzenie możliwości ich wykorzystania do skomunikowania inwestycji z drogą publiczną.


[1] tj. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 lipca 2023 r. (sygn. akt II OSK 2696/20).