Przegląd prasy podatkowej 2-5.01.2024 r.
styczeń 2024
Organizacja jubileuszu firmy uprawnia do odliczenia VAT
Gazeta Prawna, 2024-01-03, Paweł Jastrzębowski
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 28 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 387/23 ustalając, czy firma może odliczyć podatek naliczony przy organizacji swoich obchodów, należy przyjąć elastyczne podejście do związku tego rodzaju wydatków z działalnością opodatkowaną i wpływu na nią, z uwzględnieniem koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Chodziło o spółkę, która w związku z rocznicą 60-lecia swojego istnienia zrealizowała wiele działań upamiętniających tę rocznicę. Ich celem, jak tłumaczyła, było promowanie własnej marki i produktów, a także umocnienie swojej pozycji na rynku jako zaufanego i stabilnego przedsiębiorcy. Spółka zapytała, czy może odliczyć VAT od poniesionych wydatków. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z nią tylko w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z organizacją turnieju tenisowego, i to wyłącznie dla pracowników, a więc bez wydatków na udział w turnieju emerytowanych pracowników. Interpretację tę uchylił WSA.
Alokacja kosztów w CIT wciąż przedmiotem sporów
Gazeta Prawna, 2023-01-03, Robert P. Stępień
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 grudnia 2023 r., sygn. akt II FSK 411/21 orzekł, iż wydatki na nabycie udziałów mogą być w części przyporządkowywane do przychodów z innych źródeł, a nie tylko do przychodów z zysków kapitałowych. Proporcję wyznacza klucz przychodowy wskazany w przepisach ustawy o CIT. Najnowszy wyrok zapadł w sprawie polskiej spółki motoryzacyjnej, która kupiła udziały w firmach z tej samej branży z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Głównym celem zakupu było zwiększenie przychodów ze sprzedaży wyrobów produkowanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka poniosła koszty transakcyjne oraz koszty finansowania, takie jak odsetki i prowizje od kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Uważała, że i jedne, i drugie ma prawo odliczyć od przychodów innych niż zyski kapitałowe. Na wypadek jednak, gdyby fiskus stwierdził inaczej, dodała, że może zastosować klucz przychodowy i alokować koszty w części do zysków kapitałowych, a w części do przychodów z innych źródeł na podstawie klucza przychodowego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze spółką. Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wyrok ten utrzymał w mocy Naczelny Sąd Administracyjny.
Przemieszczenie towaru trafi do KSeF
Gazeta Prawna, 2024-01-04, Mariusz Szulc
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.484.2023.2.GK orzekł, iż przesunięcie towaru z polskiego do niemieckiego magazynu należącego do tej samej spółki powinno zostać udokumentowane fakturą. Od 1 lipca br. trzeba będzie ją wystawiać za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Spytała o to spółka z siedzibą w Niemczech, która jest również zarejestrowana dla celów VAT w Polsce. Jest ona jedynym udziałowcem polskiej spółki z o.o., z którą zawarła umowę o świadczenie usług. W związku z wykonywaniem tej umowy powstało w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach realizacji kontraktu niemiecka spółka przemieszcza towary do magazynu polskiego podmiotu zależnego w celu wykonywania na nich usług. Potem towar lub gotowy produkt są przemieszczane z powrotem do magazynu w Niemczech. Spółka nie dokumentowała takich przemieszczeń fakturami. Sądziła, że nic w tym zakresie nie zmieni się również, gdy 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur. Nie zgodził się z nią dyrektor KIS.
Szybsza amortyzacja oraz zmiany dla pozyskujących dotacje
Gazeta Prawna, 2024-01-04, Agnieszka Pokojska
Od 1 stycznia 2024 r. w powiecie o dużym bezrobociu i niskim dochodzie na mieszkańca można indywidualnie ustalać stawki amortyzacji dla nowych budynków (lokali) niemieszkalnych i budowli. W niektórych przypadkach będzie można je amortyzować nawet przez pięć lat, przy zastosowaniu maksymalnej stawki 20 proc. rocznie. Wykaz takich gmin ustala Rada Ministrów. Od 2024 r. podatnik, który za pieniądze z dotacji, subwencji lub innego wsparcia o podobnym charakterze nabył lub wytworzył we własnym zakresie środek trwały bądź wartość niematerialną i prawną, może zaliczać dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodu. Mogą z niej korzystać mikroprzedsiębiorcy oraz mali lub średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Z nowej preferencji nie mogą skorzystać duzi podatnicy w rozumieniu prawa przedsiębiorców. Dotyczy ona zarówno podatników PIT, jak i podatników CIT. Jest dla nich pomocą de minimis.