Real Estate Guidebook 2021/2022. Księgowe studia przypadku w sektorze nieruchomości
wrzesień 2022
Rok 2021 w sektorze real estate w Polsce przyniósł wiele ciekawych zwrotów akcji. Nie zabrakło w nim informacji pozytywnych, ale nie udało się także uniknąć tych gorszych.
- Pozycję lidera pod względem wolumenu przeprowadzonych transakcji kolejny rok z rzędu zajął sektor magazynowy, który nadal zyskuje na atrakcyjności dzięki przesunięciu istotnej proporcji sprzedaży z kanału off-line do kanału on-line.
- znaczne przeobrażenia widać na rynku centrum handlowych - istotne spadki popularności notują duże placówki, zaś ich kosztem zyskują małe parki handlowe.
- Na rynku biurowym także nie widać euforii – wolumen transakcji w roku 2021 był niższy o 15% od tego zanotowanego w 2020 r. Do tego doszły częste przypadki renegocjacji umów najmu. Rośnie też liczba pustostanów. To niewątpliwie efekt pandemii i zmian, jakie zaszły w rytmie pracy wielu przedsiębiorstw.
- Gorąco jest natomiast na rynku mieszkaniowym – w 2021 r obserwowaliśmy wysoką sprzedaż i wzrosty cen. Zmiany przyniósł dopiero początek IV kwartału, między innymi wskutek rozpoczęcia przez Radę Polityki Pienięznej cyklu podwyżek stóp procentowych, co spowodowało zmniejszenie dostępności kredytów. Z zakupami wstrzymali się takżę kupcy gotówkowi, liczący na spadki cen nieruchomości w najbliższej przyszłości.
- Nieciekawie wydaje się być w sektorze budownictwa. Notowane jest spowolnienie koniunktury, a braki w materiałach, przerwy w łańcuchach dostaw czy problemy z środkami z KPO mogą być kolejną przeszkodą dla poprawy wskaźników w tej części rynku.
Jeśli do tego dołożymy zmiany w przepisach podatkowych (np. te wprowadzone w pakiecie Polskiego Ładu i obowiązujące od początku 2022 r.) to trzeba przyznać, że księgowi stanęli przed nie lada wyzwaniem. Zadania nie ułatwiają im także wciąż pojawiające się wątpliwości co do interpretacji nowych przepisów.
Wychodząc temu wszystkiemu naprzeciw przedstawiamy siódme już wydanie naszego przewodnika „Real Estate Guidebook 2021/2022”. Zawarliśmy w nim praktyczne zagadnienia i przykłady, które pomogą w codziennej pracy działów finansowo-księgowych.
***
Pobierz „Real Estate Guidebook 2021/2022. Księgowe studia przypadku w sektorze nieruchomości”.
W najnowszej jego edycji przedstawiliśmy aż kilkadziesiąt case studies opracowanych na podstawie naszego doświadczenia w pracy przy międzynarodowych projektach dla klientów z branż budowlanej i real estate.
Wskazanie konkretnych przepisów i praktyczne przykłady to nieodzowne wsparcie dla działów finansowo-księgowych, które muszą się mierzyć w codziennej praktyce z zagadnieniami księgowo-sprawozdawczymi.
Przewodnik został zaplanowany w sposób bezpośrednio nawiązujący do specyfiki działalności operacyjnej i inwestycyjnej.
Prezentowane rozwiązania księgowe uwzględniają regulacje MSSF, które wpłyną na sprawozdawczość jednostek w okresie od 1 stycznia 2021 r.
Publikacja wskazuje również podstawowe różnice pomiędzy MSSF a polskimi standardami rachunkowości.