Baker Tilly TPA Index: Gospodarka się stabilizuje, ale zagrożeń nie brakuje
październik 2021
Bieżący poziom Baker Tilly TPA Index wynosi 0,76 (wobec 0,82 na koniec czerwca br.) w skali od 0 do 1. Oznacza to cofnięcie od szczytu zanotowanego w czerwcu 2021 r. Mimo to stan koniunktury można wciąż uznać za bardzo dobry. Utrzymała się podwyższona aktywność w sektorze usług, natomiast nieco spadła za to koniunktura w sektorze przemysłowym.
Druga połowa 2021 r. mija w całkiem sprzyjającej atmosferze gospodarczej, jednak przy wciąż obecnej niepewności co do wystąpienia dalszych fal pandemii i wprowadzenia potencjalnych lockdownów. Wyraźnie natomiast widać, że postrzeganie negatywnych skutków pandemii znacząco się poprawiło, tak jak i kondycja przedsiębiorstw we wszystkich branżach, co odzwierciedlone jest w oczekiwaniach dotyczących prognozowanego przetrwania firm.
Podwyżka stóp zrealizowana w październiku nie powinna jeszcze w znacznym stopniu wpłynąć na popyt inwestycyjny, ponieważ nominalne poziomy stóp procentowych są nadal bardzo niskie. Jednak odwrócenie długoterminowej tendencji obniżania kosztu pieniądza, szczególnie w przypadku utrzymującej się wysokiej inflacji, wpłynie istotnie na aktywność w dalszych kwartałach. W trzecim kwartale liczba transakcji M&A była jednak bardzo niska.
Stabilnie, chociaż nie bez zagrożeń
Trzeci kwartał 2021 r. zaowocował stabilizacją wskaźników koniunktury gospodarczej, po silnych wzrostach spowodowanych odblokowaniem gospodarki po wiosennym lockdownie.
– Zgodnie z oczekiwaniami, okres letni po zakończeniu lockdownu oraz poluzowaniu obostrzeń odwrócił negatywne tendencje w branżach dotkniętych dotychczas pandemią i wpłynął na istotne przyspieszenie tempa wzrostu PKB. O ile wcześniejsza odbudowa aktywności gospodarczej pochodziła głównie z sektora przemysłowego, obecnie wszystkie branże wskazują na poprawę sytuacji. Realizowany program szczepień daje perspektywy na trwały powrót do normalności, choć problemem jest niski stopień wyszczepialności, co może skutkować nałożeniem obostrzeń, choćby lokalnych. – komentuje Krzysztof Horodko, Partner zarządzający Baker Tilly TPA.
Odłożony popyt z wiosny spowodował rekordowy odczyt dynamiki PKB r/r, która za 2Q 2021 r. wyniosła 11,1%. Tak wysoka wartość wspierana jest przez bardzo niską bazę z drugiego kwartału 2020 r., kiedy obserwowaliśmy spadek PKB o ponad 8%. Można przewidywać, że wzrost PKB wyniesie ok. 5-6% wzrostu w trzecim i czwartym kwartale i ok. 5% w całym 2021 r. Warunkiem jest oczywiście brak kolejnych wyłączeń gospodarki w związku z kolejnymi falami pandemii. Warto też zauważyć, że jednym z kluczowych determinant kierunków rozwoju w kolejnych miesiącach będzie z pewnością polityka monetarna, co już potwierdziła październikowa decyzja RPP.
– Silny wzrost gospodarczy odczuwalny może być nawet do pierwszej połowy 2022 r. W związku z tym bardziej optymistyczne spojrzenie w przyszłość jest uzasadnione, co można przekładać na kontynuację wysokich inwestycji realnych, szczególnie w branżach lub podmiotach o wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Natomiast w przypadku inwestycji portfelowych (zakupu akcji/udziałów innych podmiotów) najlepszy okres na transakcje pod względem wycen może powoli być za nami, choć na krajowym rynku pozostają one wciąż na historycznie niskim poziomie – ocenia Krzysztof Horodko.
Wyraźny spadek liczby transakcji
Ważny element Baker Tilly TPA Index dotyczy przeprowadzanych transakcji. Aktywność transakcyjna w trzecim kwartale 2021 r. była na niższym poziomie zarówno w porównaniu do drugiego kwartału 2021 r., jak i analogicznego kwartału 2020 r. Przeprowadzono 32 transakcje dotyczące podmiotów zlokalizowanych w Polsce. W drugim kwartale 2021 r. były to 52 transakcje, a średnia z ostatnich trzech lat to ok. 83 transakcji kwartalnie.
– Ostatni raz tak małą liczbę transakcji odnotowano w 2005 r. Wyraźnie widać zatem zahamowanie wysokich poziomów aktywności obserwowanych na przełomie 2020 i 2021 roku. Warto zauważyć, że ostatni kwartał (III kwartał 2021 r.) był pod względem transakcji najsłabszy od ponad 15 lat. Przyczyn spadku liczby transakcji należy przy tym doszukiwać należy się w dużej niepewności inwestorów, zarówno z uwagi na niepewne sytuacją makroekonomiczną oraz obawami przed ewentualnymi skutkami kolejnej fali pandemii. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na długotrwałość działań akwizycyjnych, obecne spowolnienie jest w rzeczywistości pokłosiem lockdownu z początku roku. – komentuje Tomasz Manowiec, Dyrektor w dziale corporate finance, Baker Tilly TPA.
Więcej o rodzajach transakcji, sektorach i strukturze ich uczestników w naszej publikacji.
Giełda
W III kwartale 2021 r. nadal trwały dynamiczne wzrosty w zakresie wycen spółek notowanych na GPW. Główne indeksy, po tym jak w pierwszym kwartale 2021 roku wróciły do poziomów obserwowalnych przed marcem 2020 r., w 3Q 2021 r. ustanowiły lub zbliżyły się do swoich historycznych rekordów. Hossa na warszawskim parkiecie w III kwartale 2021 r. znajdowała się w ogólnoświatowym trendzie wzrostu cen akcji, widocznym przede wszystkim w krajach o rozwiniętym rynku kapitałowym. Historyczne rekordy w ostatnim kwartale osiągnęły m.in. amerykańskie indeksy S&P500, NASDAQ100 i Dow Jones Industrial oraz niemiecki DAX.
Mediana mnożnika EV/EBITDA osiągnęła na koniec trzeciego kwartału 2021 r. wartość 6,94x, a w przypadku mnożnika P/E wyniosła 9,73x. Powodem delikatnej obniżki wartości mnożników w trzecim kwartale jest wzrost osiąganych wyników finansowych, zwiększające mianownik wskaźników. Mnożniki zysków spółek (EV/EBITDA oraz P/E) sugerują zatem utrzymywanie się atrakcyjnych poziomów wycen na GPW na tle ich historycznych wartości. Wraz z rosnącymi wycenami w znaczący sposób zwiększyły się obroty na GPW. Warto zwrócić również uwagę na wzrost aktywności na rynku IPO.
Szczegółowe wskaźniki związane z wyceną spółek znajdują się w Baker Tilly TPA Index.
Co jeszcze w naszym raporcie?
- Jak długo żyją przedsiębiorstwa? Analiza danych historycznych wskazuje, że cykl życia przedsiębiorstw jest krótszy niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że po 5-letnim okresie od rozpoczęcia działalności, odsetek firm kontynuujących funkcjonowanie wynosił około 50%. Dowiedz się jak długo średnio funkcjonują firmy na rynku.
- Spojrzenie na historię ostatnich 20 lat pod względem wzrostu gospodarczego odnotowanego w Polsce na tle krajów naszego regionu wskazuje na wyraźną konkluzję. Niezależnie od frakcji rządzącej, dynamika produktu krajowego brutto była w każdym roku bardzo zbliżona do średniej dla pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej. Dowiedz się jaka jest zależność między polityką a gospodarką?
- Ze względu na bardzo niskie stopy procentowe obecną wartość kosztu kapitału własnego w Polsce w całej gospodarce szacujemy na 6,99% (kwartał wcześniej wynosił on 5,99%). Dowiedz się, jak szacujemy koszt kapitałowego własnego dla poszczególnych sektorów.
Szczegółowy opis wskaźników koniunktury, które wykorzystaliśmy przy obliczaniu Baker Tilly TPA Index.
Zapraszamy do lektury naszego raportu. Wierzymy, że będzie on praktycznym narzędziem, które pomoże w analizie bieżących wskaźników każdej firmy, a także będzie świetną bazą pomocną w podejmowaniu decyzji, chociażby tych związanych z inwestycjami.