Baker Tilly TPA Index: Wskaźniki gospodarcze lekko w górę
styczeń 2023
Bieżący poziom Baker Tilly TPA Index wynosi 0,43. Po ostatnich spadkach w końcu notujemy lekki wzrost, bo poprzedni odczyt był na poziomie 0,40. Jest szansa, że to pierwsze symptomy poprawy koniunktury, która może nastąpić w najbliższych miesiącach.
Minimalny poziom indeksu został wyznaczony w październiku 2022 r. przy wartości 0,37. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy wszystkie analizowane odczyty* wykazały postępującą poprawę. Oczywiście nadal pozostajemy w strefie słabej koniunktury gospodarczej, ale cykliczność odczytów indeksu i zapoczątkowane wzrosty dobrze rokują dla polskiej gospodarki.
Ceny gazu i koszty energii wyhamowały
„W poprzednim wydaniu naszego raportu mocno podkreślaliśmy wpływ drastycznych podwyżek cen gazu i energii elektrycznej na stan gospodarki. Tegoroczna zima jest jednak dość łaskawa, a notowane temperatury są najwyższymi w tym okresie roku od 10 lat. To z kolei przełożyło się na spadek cen gazu, a tym samym koszty energii spadły. Obecne poziomy cenowe nie stanowią już problemu dla gospodarki w Europie, w tym również dla rynku polskiego. To naprawdę ulga dla wielu firm produkcyjnych i usługowych, gdzie zużycie energii odgrywa istotną rolę w kształtowaniu kosztów prowadzenia biznesu – komentuje Krzysztof Horodko, Partner zarządzający Baker Tilly TPA.
Z punktu widzenia gospodarki trzeba podkreślić, że surowce energetyczne zanotowały korektę notowań w ostatnich miesiącach, sprowadzając wartości indeksów surowcowych do poziomów zbliżonych do tych panujących przed wojną w Ukrainie.
Inflacja zaczyna puszczać
Skoro zaczynamy widzieć spadki cen, to można wnioskować, że inflacja zaczyna odpuszczać – podkreślają eksperci. To z kolei ma przełożenie na rynek stopy procentowej. O ile WIBOR w najbliższych kwartałach wciąż prognozowany jest przez rynek na poziomie ok. 7% ze spadkiem do 6% dopiero w 2025 r., to poziom długoterminowych stóp procentowych odzwierciedlony w rentowności obligacji skarbowych zaliczył już spadek. W październiku rentowność 10-letnich papierów wynosiła powyżej 9%, co było najwyższym poziomem od ok. 20 lat. Z kolei pierwsze dni 2023 r. przyniosły wartości zbliżone do 6%. Odzwierciedla to oczekiwanie niższych stóp procentowych w dłuższym horyzoncie.
„Takie wskaźniki powinny przełożyć się na wzrost indeksów na giełdzie, ale także na większą skłonność do inwestycji. Oczywiście biznes nadal zauważa pewne ryzyka, jak np. wysokie koszty finansowania czy zatrudnienia, ale problemy z dostępem do pracowników wydają się zanikać” – dodaje Krzysztof Horodko.
Ważne: Odpowiedź na pytanie o stan gospodarki nie jest łatwa i nigdy nie będzie jednoznaczna.
Transakcje mają się dobrze
„Rok 2022 nie należał do najłatwiejszych ze względu chociażby na sytuację geopolityczną w naszym regionie i wynikające z niej implikacje gospodarcze. Jednak te trudności nie przełożyły się na spadek liczby transakcji. W ubiegłym roku liczba transakcji M&A w Polsce utrzymała się na poziomie nieco wyższym niż w 2021 r. Inwestorzy przystosowali się do nowej sytuacji i nadal dostrzegają atrakcyjność polskiego rynku” – wskazuje podsumowuje Tomasz Manowiec, Dyrektor w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.
W ciągu trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku miało miejsce 75 transakcji dotyczących podmiotów zlokalizowanych w Polsce. W całym 2022 roku odnotowaliśmy 344 transakcje, czyli o 8 więcej niż w 2021 roku.
Warto jeszcze spojrzeć na to, kto transakcje przeprowadzał. Wzrosła bowiem liczba transakcji zrealizowanych przez podmioty zagraniczne, które były odpowiedzialne za 185 procesów fuzji i przejęć w 2022 roku, czyli o 36 więcej niż w poprzednim roku. Istotnie wzrosła liczba transakcji przeprowadzonych przez inwestorów z Europy (130 transakcje w 2022 r.) oraz Azji (23 transakcje), odpowiednio 26 oraz 14 transakcji więcej niż rok wcześniej. Liczba transakcji przeprowadzonych przez polskie podmioty spadła o 28 i wyniosła 159 w 2022 roku.
Co jeszcze ma wpływ na liczbę transakcji, jak wyglądają mnożniki wyceny oraz w jakich sektorach są one przeprowadzane? O tym piszemy w najnowszym raporcie Baker Tilly TPA Index – zapraszamy do lektury.
Giełda próbuje odbijać
Poprzednie nasze raporty nie wskazywały na najlepszą sytuację na warszawskim parkiecie. Jednak ostatni kwartał ubiegłego roku upłynął pod hasłem odbicia głównych indeksów giełdowych notowanych na GPW, które odzyskały 10-30% względem dołka z końca września tego roku.
Nadal daleko nam do historycznych rekordów z III kwartału 2021 r., ale na koniec 2022 roku zasięg korekty zmniejszył się do około 20-30% w stosunku do listopada 2021 r.
Jak prezentują się wskaźniki WIG20, WIG40 i WIG80? Wszystko w Baker Tilly TPA Index.
Uwaga na zmianę ważnego wskaźnika
„Analizując kluczowe wskaźniki gospodarcze trzeba wspomnieć o kwestii likwidacji wskaźnika WIBOR. Ma go zastąpić WIRON. To duża zmiana, bo WIBOR funkcjonował przez blisko 30 lat. Co ważne, WIBOR nie zniknie z dnia na dzień. Obecny harmonogram zakłada, że w 2023 r. banki mają zacząć wprowadzać do oferty produkty oparte o WIRON, a w 2024 r. ostatecznie wyłączyć lub zastąpić te bazujące na starej stawce. Kolejny krok planowany na początek 2025 r., kiedy nastąpi administracyjna zamiana stawek WIBOR wskaźnikami WIRON w dotychczas obowiązujących umowach” – podsumowuje Tomasz Manowiec.
Jeśli chcesz wiedzieć czy różni się WIRON od WIBOR zapraszamy do lektury naszego raportu.
Koszt kapitału własnego
I na koniec naszego Indexu zostawiliśmy to co kluczowe w każdym biznesie, a więc inwestycje. Podjęcie decyzji o tym, w co zainwestować i w jakim zakresie zazwyczaj poprzedzone jest szczegółowymi analizami, które pozwalają oszacować opłacalność danego przedsięwzięcia. Kluczowy przy takiej analizie i wycenie przedsiębiorstw jest średni ważony koszt kapitału (WACC). O ile składowa odpowiadająca za koszt długu nie sprawia zwykle problemów z wyznaczeniem jej kosztu do kalkulacji WACC, o tyle koszt kapitału własnego jest już znacznie trudniejszy do określenia. W najnowszym wydaniu Baker Tilly TPA Index Eksperci oszacowali, że przeciętna wartość kosztu kapitału własnego w Polsce wynosi 12,82%. W poprzednim wydaniu naszego raportu była to wartość na poziomie 13,37%.
W Baker Tilly TPA Index prezentujemy średni ważony koszt kapitału dla poszczególnych branż. Dowiesz się także, jak średni ważony koszt kapitału wyliczamy.
Co jeszcze w najnowszym wydaniu raportu?
– Szczegółowy opis wskaźników koniunktury, które wykorzystaliśmy przy obliczaniu Baker Tilly TPA Index.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem. Liczymy, że będzie on praktycznym narzędziem, które będzie wsparciem przy analizie bieżących wskaźników każdej firmy, a także będzie świetną bazą, która pomoże w podejmowaniu niezbędnych decyzji biznesowych.