Legal Highlights for Real Estate – Sierpień 2022
sierpień 2022
Spis tematów:
- Zmiany w prawie budowlanym – cyfryzacja procesu budowlanego
- Prace nad nowelizacją ustawy dot. charakterystyki energetycznej budynków
Zmiany w prawie budowlanym – cyfryzacja procesu budowlanego
W dniu 20.07.2022 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 7.07.2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza szereg zmian mających na celu cyfryzację procesu budowlanego.
Zmiany te obejmują przede wszystkim: umożliwienie prowadzenie dziennika budowy postaci elektronicznej w systemie „EDB” (elektroniczny dziennik budowy), w którym to systemie inwestor będzie również udostępniał dziennik budowy uczestnikom procesu budowlanego, a także umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie „EKOB” (elektroniczna książka obiektu budowlanego). Ustawa zakłada także uregulowanie portalu e-Budownictwo (tj. rządowej aplikacji do składania wniosków w procesie budowlanym). Przewidziane zostało również utworzenie systemu „e-CRUB”, tj. Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane, w którym będą znajdować się również m.in. informacje o osobach ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej. Nowelizacja usprawni proces budowlany także poprzez umożliwienie uzgadniania w formie elektronicznej projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Nowelizacja z lipca wprowadza również do prawa budowlanego przepis, który rozwiewa wątpliwości w zakresie konieczności obejmowania przyłączy wnioskiem o pozwolenie na budowę razem z budynkiem. Do tej pory organy i sądy różnie interpretowały to zagadnienie, zaś dodany nowelizacją art. 33 ust. 1a Prawa budowlanego stwierdza wprost, iż pozwolenie na budowę obiektu budowlanego może nie obejmować przyłączy.
Większość zmian weszła w życie do dnia 10.08.2022 r., zaś na systemy EDB i EKOB trzeba będzie poczekać do dnia 1.01.2023 r.
Prace nad nowelizacją ustawy dot. charakterystyki energetycznej budynków
W dniu 26.07.2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt Ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie charakterystyki energetycznej budynków. Nowe przepisy wynikają również z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.
Zmiana Prawa budowlanego obejmie przede wszystkim dodanie nowego obowiązku dla inwestorów (w tym deweloperów i inwestorów indywidualnych) – mianowicie do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie konieczne będzie dołączenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
W zakresie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim podniesienia wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Projekt przewiduje również umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej poprzez Centralny Rejestr Charakterystyki Energetycznej Budynków. Istotną zmianą jest także wprowadzenie obowiązku dla właścicieli, zarządców budynków i innych podmiotów dokonujących zbycia lub najmu budynku lub jego części do podawania w ogłoszeniu lub reklamie o zbyciu czy najmie wskaźników rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i nieodnawialną energię pierwotną, a także udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu.
Projekt został skierowany do sejmu w dniu 5.08.2022 r., ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.