Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 03–07.07.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 03–07.07.2023 r.

lipiec 2023

Nie każde przedsięwzięcie może być uznane za konkurs

Rzeczpospolita, 2023-07-03, Zuzanna Celmer

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 2695/22, orzekł, że działania, które mają na celu zachęcenie ich uczestników do osiągnięcia lepszych wyników, co jednocześnie prowadzi do uzyskania większych zysków przez samego organizatora tych wydarzeń, nie jest konkursem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), tak więc spółka jako płatnik nie będzie zobligowana do wyliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku PIT.

Mieszkania nadal można amortyzować? To może być przełomowy wyrok

Rzeczpospolita, 2023-07-03, Przemysław Wojtasik

Zgodnie z wyrokiem łódzkiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 27 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Łd 258/23, spółka inwestująca w nieruchomości mieszkalne może kontynuować ich amortyzację aż do jej zakończenia. W opinii sądu wprowadzony zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych jest niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych. W wyroku podkreślono, że przepis narusza wywodzoną z art. 2 Konstytucji RP zasadę ochrony interesów w toku.

Koszt odstąpienia od umowy można odliczyć

Gazeta Prawna, 2023-07-05, Karolina Ciołek, Katarzyna Jędrzejewska

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 czerwca 2023 r., sygn. akt II FSK 68/21, kara umowna z powodu odstąpienia od umowy nie jest tym samym, co kara z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w usunięciu tych wadliwości. Spór z fiskusem toczył się o możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu kary za odstąpienie od umowy. Przedsiębiorca uważał, że może odliczyć ją od przychodu, bo płacąc karę, poniósł mniejszą stratę, niż gdyby zrealizował kontrakt. Dzięki temu zachował więcej pieniędzy na prowadzenie działalności gospodarczej, która jest źródłem jego przychodów. Przedsiębiorca był więc zdania, że kara umowna była racjonalnie poniesionym kosztem w celu zachowania źródła przychodów. Nie zgodził się z nim Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Sądy obu instancji stanęły jednak po stronie podatnika.

Czeka nas rewolucja w podatkach od budynków i budowli

Gazeta Prawna, 2023-07-05, Agnieszka Pokojska

W dniu 4 lipca 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, sygn. akt SK 14/21, zgodnie z którym definicja budowli, zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją. Skarga dotyczyła silosów, ale wyrok będzie miał też znaczenie dla opodatkowania np. sieci gazowych, infrastruktury kablowej i dróg. Zgodnie z orzeczeniem, art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przestanie obowiązywać po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Sędzia sprawozdawca stwierdził, że Konstytucja wymaga, aby prawo podatkowe było precyzyjnie określone. Wymaga on, aby z ustawy wynikał przede wszystkim przedmiot opodatkowania. Musi być też uregulowany na tyle precyzyjnie, aby podatnik wiedział, czy w jego stanie faktycznym lub prawnym istnieje obowiązek podatkowy, czy też nie. Skargę konstytucyjną złożyła spółka, która posiada silosy. Samorządy traktują je jako budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i żądają w związku z tym 2-proc. podatku od nieruchomości, wyliczonego od wartości obiektu. Jednak właściciele i posiadacze silosów chcą, aby traktować je jako budynki.

Nowy pomysł na wypłatę ukrytej dywidendy przepadł w sądzie

Gazeta Prawna, 2023-07-06, Mariusz Szulc

Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wydanego 15 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 628/22, spółka, która zatrudni swoich wspólników na etatach promocyjno-marketingowych, a następnie zleci im wyjazdy służbowe po całym świecie i pokryje wszystkie związane z tym wydatki, nie może liczyć na ochronę wynikającą z interpretacji indywidualnej. Sędziowie zwrócili uwagę, że taki plan nosi znamiona unikania opodatkowania. Wyrok wrocławskiego WSA dotyczył spółki prowadzącej sieć lokali gastronomicznych, która planowała rozpocząć świadczenie usług promocyjnych i marketingowych. Początkowo byłyby one świadczone na potrzeby wewnętrzne, ale spółka nie wykluczała, że w przyszłości odbiorcą usług staną się również podmioty trzecie. Z tych właśnie względów chciała zatrudnić dwie osoby: specjalistę ds. marketingu i reklamy oraz operatora filmowego i fotograficznego. Pracownikami mieli jednak zostać obaj wspólnicy spółki, którzy zajęliby się m.in. prowadzeniem jej mediów społecznościowych, tworzeniem i publikowaniem materiałów filmowych i fotograficznych promujących sieć lokali gastronomicznych, promocją organizowanych tam wydarzeń i reklamą oferowanych produktów. W każdej z publikacji pojawiałoby się firmowe logo.

Hotel bez zakazu amortyzacji, fiskus potwierdza

Rzeczpospolita, 2023-07-07, Przemysław Wojtasik

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.181.2023.1.AS, apartamenty hotelowe z funkcją mieszkalną mogą być nadal amortyzowane. Z wnioskiem o amortyzację wystąpiła spółka będąca właścicielem hotelu, w którym znajdują się apartamenty z aneksami kuchennymi, a także dwie sale konferencyjne, restauracja, bar, podziemny parking dla gości oraz strefa wypoczynku obejmująca basen, sauny i jacuzzi. Z kartoteki lokali wynika, że apartamenty mają funkcję mieszkalną, natomiast pozwolenie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego stanowi, że hotel tworzy zespół budynków mieszkalno-usługowych wielorodzinnych. Spółka zakwalifikowała budynki do rodzaju 109 Klasyfikacji Środków Trwałych „pozostałe budynki niemieszkalne”. Spółka twierdzi, że taki hotel może być amortyzowany. Dyrektor KIS się z nim zgodził. W opinii Dyrektora o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie, a nie sposób użytkowania.