Przegląd prasy podatkowej 10–14.04.2023 r.
kwiecień 2023
Można odliczyć CIT nawet za okres, kiedy spółka była jawna, a nie komandytowa
Gazeta Prawna, 2023-04-11, Agnieszka Pokojska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 4 kwietnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 2590/22 orzekł, iż spółka komandytowa, która powstała z przekształcenia spółki jawnej będącej podatnikiem CIT, może pomniejszyć PIT naliczany od przychodów komplementariusza o swój podatek, również za okres sprzed przekształcenia. Spytała o to spółka jawna, która od 2022 roku stała się podatnikiem CIT i z tego tytułu płaciła comiesięczne zaliczki na podatek oraz która rozważała przekształcenie się w spółkę komandytową. Spółka skorzystała z uprawnienia, w którym nie zamyka ani nie otwiera ksiąg rachunkowych w trakcie przekształcania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem. WSA w Warszawie przyznał mu jednak rację.
Dzielenie świadczeń z umowy jest bez sensu
Rzeczpospolita, 2023-04-12, Aleksandra Tarka
Wykonywanie usług bieżącej obsługi konserwacyjnej oraz pogotowia technicznego jest ściśle związane z usługą podstawową i racjonalne jest potraktowanie ich jako jedną czynność opodatkowaną – tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Kr 1272/22. Sprawa dotyczyła zwolnienia z VAT dla spółki, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami na zlecenie. Spółka była przekonana, że usługa zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, na które składają się inne czynności pomocnicze w całości korzysta ze zwolnienia VAT. Fiskus nie zgodził się ze spółką. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała.
Usługi promujące spółkę przejmowaną mogą być związane z działalnością spółki przejmującej
Rzeczpospolita, 2023-04-12, Iliaz Kharbouch, Jonasz Kopczyk
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 20 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.681.2022.1.MM stwierdził, iż darmowe usługi, których celem jest m.in. promocja produktów spółki, mogą być traktowane jako działania związane z działalnością gospodarczą podatnika planującego przejęcie, dlatego też nieodpłatne świadczenie udzielane w ramach działań marketingowych nie podlegają VAT. W sprawie chodziło o spółki, które świadczą dla siebie usługi marketingowe promujące drugą spółkę. W ramach jednej z akcji spółka oferowała nowym klientom usługi bez opłat przez określony czas, wykraczający poza planowaną datę połączenia tych dwóch spółek w jedną.
Fiskus nie może kwestionować uprawnień blokowo
Rzeczpospolita, 2023-04-12, Aleksandra Tarka
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, gdzie ma trzy zezwolenia. Uzyskała też decyzję o wsparciu związaną z inwestycją polegającą na zwiększeniu mocy produkcyjnych zakładu. Chciała uzyskać potwierdzenie, że dla określenia dochodu, bądź straty z tytułu prowadzenia działalności na terenie SEE może prowadzić wspólną ewidencję dla działalności podlegającej zwolnieniu od podatku. Fiskus nie zgodził się z twierdzeniem spółki. Spółka zaskarżyła interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że jej skarga zasługuje na uwzględnienie, bo zaskarżona interpretacja została wydana z istotnym naruszeniem przepisów prawa. Sąd w wyroku z 14 marca 2023 r. sygn. akt I SA/Rz 5/23 uznał, że nie zawsze, gdy przedsiębiorca posiada zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE, dochody osiągnięte z dwóch źródeł zwolnionych z opodatkowania nie podlegają łączeniu.