Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 13–17.02.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 13–17.02.2023 r.

luty 2023

TSUE: polskie wyłączenie z VAT jest zgodne z dyrektywą

Gazeta Prawna, 2023-02-16, Mariusz Szulc Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 stycznia 2023 r., sygn. C-729/21 wydał postanowienie, zgodnie z którym, warunkiem braku VAT nie jest następstwo prawne, lecz zapewnienie możliwości kontynuowania samodzielnej działalności gospodarczej przez nabywcę zorganizowanej części majątku zbywcy. Unijny trybunał odpowiedział w ten sposób na dwa pytania prejudycjalne, które Naczelny Sąd Administracyjny zadał 27 lipca 2021 r. (sygn. akt I FSK 892/18). W sprawie chodziło o spółkę, która w 2016 r. kupiła centrum handlowe. Z aktu notarialnego wynikało, że zbywca przeniósł na jej rzecz nie tylko nieruchomości, na których znajdowało się centrum wraz z wszystkimi przynależnościami i budowlami, lecz także umowy najmu dotyczące lokali i związane z nimi prawa oraz obowiązki. Na spółkę zostały przeniesione również prawa własności intelektualnej związane z prowadzeniem centrum handlowego i stron internetowych. Nie doszło natomiast do przejęcia umów ubezpieczenia i zarządzania zbywanym majątkiem. Wcześniej obie strony transakcji uzyskały interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wynikało z niej, że zbywane nieruchomości wraz ze związanymi z nimi prawami nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółki złożyły w urzędzie skarbowym oświadczenie, że rezygnują ze zwolnienia z VAT. W związku z tym sprzedawca wystawił fakturę z VAT. Fiskus odmówił jednak nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uznał, że doszło do zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Potwierdził to również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Łd 1031/17. Wątpliwości miał sąd kasacyjny i dlatego zawiesił postępowanie, kierując do unijnego trybunału pytania prejudycjalne. Spytał, czy zbycie majątku może nie podlegać opodatkowaniu, jeśli nabywca nie jest następcą prawnym zbywcy. TSUE uznał, że następstwo prawne nie jest warunkiem wyłączenia z opodatkowania.

Zagranicznej ekspansji nie wiąże się z zyskami kapitałowymi

Gazeta Prawna, 2023-02-16, Monika Pogroszewska Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1969/20 orzekł, iż koszty doradztwa oraz analiz w celu przejęcia zagranicznego podmiotu należy powiązać z przychodami z działalności operacyjnej. Sprawa dotyczyła polskiej spółki z branży chemicznej, która w 2018 r. nabyła 100 proc. akcji spółki hiszpańskiej – producenta środków ochrony roślin. Celem było zdobycie nowych rynków zbytu oraz patentów zagranicznego podmiotu. Spółka poniosła przy tym wiele wydatków, które określiła jako koszty ekspansji. Były to m.in. koszty doradztwa inwestycyjnego, prawnego i finansowego oraz analiz biznesowych, prawnych i podatkowych, koszty tłumaczeń, podróży służbowych związanych z planowaną transakcją. Chciała się upewnić, że koszty ekspansji poniesione w związku z zakupem akcji hiszpańskiej spółki powinna wiązać z przychodami z działalności operacyjnej, czyli z przychodami z innych źródeł niż zyski kapitałowe. Argumentowała, że nie są one bezpośrednio związane z transakcją nabycia akcji. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że koszty ekspansji to koszty uzyskania przychodu z zysków kapitałowych. Tego samego zdania był WSA w Warszawie. Podatnik wniósł skargę kasacyjną I wygrał.

Pakiet SLIM VAT 3 – dodatkowe zobowiązanie

Rzeczpospolita, 2023-02-13, Karolina Mnich W ramach kolejnego pakietu zmian w zakresie rozliczeń VAT, do ustawy o podatku od towarów i usług zaimplementowany zostanie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany 15 kwietnia 2021 r. w sprawie Grupa Warzywna Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (C-935/19). W sentencji wyroku zakwestionowane zostały polskie przepisy, na podstawie których nakładana jest sankcja za nieprawidłowe rozliczenie VAT. Sankcja będzie miała charakter zindywidualizowany i nakładana będzie w wysokości adekwatnej do danego przypadku, a nie, jak obecnie, w sztywnej wysokości. W nowym stanie prawnym organy będą miały możliwość różnicowania wysokości sankcji ze względu na charakter oraz wagę popełnionego przez podatnika naruszenia.

Nieodpłatne lokale dla pracowników – można odliczyć podatek

Rzeczpospolita, 2023-02-13, Julia Nowara Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 24 listopada 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 690/22 uznał, iż najem lokali mieszkalnych i ich późniejsze nieodpłatne udostępnianie pracownikom, w celu umożliwienia im świadczenia pracy na rzecz podatnika, stanowi czynność związaną z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Spółka w celu rozwoju działalności gospodarczej, w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, zawarła z innymi spółkami z grupy, długo i krótko terminowe umowy oddelegowania pracowników. Spółki z grupy zobowiązały się do udostępnienia swoich pracowników spółce z Polski, która zobligowała się do pokrycia kosztów zakwaterowania pracowników. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, podatnik zapytał, czy zobowiązany jest do naliczenia VAT z tytułu nieodpłatnego udostępnienia lokali pracownikom oraz czy, w sytuacji nabywania usługi najmu lokali mieszkalnych na rzecz pracowników, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego na zasadach ogólnych. Zdaniem podatnika ma on takie prawo. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, w części dotyczącej odliczenia VAT naliczonego. Podatnik wniósł skargę do WSA w Łodzi i wygrał.

Spółka tylko raz wykaże zysk

Rzeczpospolita, 2023-02-14, Aleksandra Tarka Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2023 r., sygn 0111-KDIB1-1.4010.828.2022.1.AW. przychód z nieodpłatnego świadczenia w postaci udzielonych poręczeń powstaje jednorazowo w dacie zawarcia umowy, niezależnie od okresu trwania zabezpieczenia. Spółka z o.o., która dla pozyskania środków finansowych podpisała umowy kredytu inwestycyjnego oraz na bieżącą działalność wskazała, że umowy kredytowe zostały zabezpieczone m.in. poręczeniami udzielonymi przez udziałowców oraz firmy powiązane. Zabezpieczenia udzielone zostały nieodpłatnie. Chciała się upewnić, że przychód powstał jednorazowo w dacie udzielenia poręczenia i trzeba go rozpoznać tylko raz niezależnie od okresu trwania zabezpieczenia. KIS zgodził się z tym stanowiskiem.

Jacht w kosztach? Fiskus się zgadza

Rzeczpospolita, 2023-02-17, Przemysław Wojtasik Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1. 4011.899. 2022.2.AP jeśli firma chce zarabiać na wynajmie swojego majątku, może rozliczyć wydatki na jego nabycie i eksploatację. Z wnioskiem wystąpili wspólnicy spółki jawnej. Spółka zajmuje się nieruchomościami – handlem oraz wynajmem i zarządzaniem. Kupiła apartament na wynajem krótkoterminowy. Nabyła też prawo do wyłącznego korzystania z miejsca cumowniczego zlokalizowanego w obrębie tej samej inwestycji. To miejsce także będzie przeznaczone na wynajem. Wspólnik spółki posiada jacht motorowy. W przyszłości planuje wnieść go aportem do spółki. Zostanie wprowadzony do ewidencji i będzie środkiem trwałym. Wspólnicy spółki zapytali, czy po wniesieniu jachtu do spółki będzie można go amortyzować i rozliczać odpisy w podatkowych kosztach. Wspólnicy twierdzą, że tak. Fiskus zgodził się z ich stanowiskiem.