Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 13–17.03.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 13–17.03.2023 r.

marzec 2023

Mała spółka w estońskim CIT też musi mieć co najmniej trzech pracowników

Gazeta Prawna, 2023-03-13, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 7 marca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.841.2022.2.AK wyjaśnił, iż mały podatnik, który stosuje ryczałt od przychodów spółek tylko w pierwszym roku może mieć jednego pracownika, w pozostałych latach musi zwiększyć zatrudnienie do co najmniej trzech osób. Dotyczy to zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie innej umowy.

Estoński CIT nie wyłącza obowiązku stosowania przepisów o cenach transferowych

Rzeczpospolita, 2023-03-13, Aleksandra Ciślak

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 11 stycznia 2023 r., sygn. akt I SA/Po 697/22 spółka, która dokonała zmiany formy opodatkowania na tzw. estoński CIT nadal musi stosować przepisy dotyczące cen transferowych, a tym samym musi sporządzać dokumentację cen transferowych, gdy wystąpią ku temu przesłanki występujące w przepisach. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która uważała, że przepisy o sporządzaniu cen transferowych nie znajdą w jej przypadku zastosowania. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze spółką, więc ta zaskarżyła interpretację i przegrała. Sąd podkreślił bowiem, że nie można domniemywać wyłączeń w przepisach podatkowych, jeśli ustawodawca ich nie przewidział.

Wsteczna korekta dopuszczalna

Rzeczpospolita, 2023-03-13, Zuzanna Celmer

Przepisy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych umożliwiają korektę stawek amortyzacyjnych wstecz. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Gl 1288/22. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego o interpretację dotyczącą uprawnienia do przywrócenia wysokości stawek amortyzacyjnych z wykazu od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.. Fiskus uznał, że w przepisach nie ma wyrażenia „wstecz” a „następny”, zatem korekta jest niedopuszczalna. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.

Nadmierne zaufanie to nie należyta staranność

Rzeczpospolita, 2023-03-14, Aleksandra Tarka

Nawiązanie współpracy wyłącznie z inicjatywy zupełnie obcej firmy, bez sprawdzenia jej pełnomocników, nie świadczy o dobrej wierze podatnika VAT. Naczelny Sąd Administracyjny 13 marca 2023 r., sygn. akt I FSK 1578-1579/18 uwzględnił dwie skargi kasacyjne fiskusa, który zakwestionował spółce cywilnej prawo do odliczenia VAT. W sprawach chodziło o prawo do rozliczenia VAT. Zdaniem fiskusa, dokumenty wystawione przez kontrahenta spółki nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W ocenie NSA fiskus miał rację, podatnik powinien przedłożyć dokumenty, które byłyby potwierdzeniem zachowania zasady ograniczonego zaufania.

PGK odliczy wydatki wewnątrzgrupowe w ramach ulgi B+R

Gazeta Prawna, 2023-03-15, Mariusz Szulc

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2117/20 orzeka, że wydatki, które członkowie podatkowej grupy kapitałowej ponoszą na działalność badawczo-rozwojową świadczoną przez innych członków grupy, mogą pomniejszać dochód do opodatkowania. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła podatkowa grupa kapitałowa, która uważała, że jako podatnik CIT może odliczyć wydatki na ekspertyzę, opinię i usługi doradcze ponoszone przez poszczególnych jej członków. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatnikiem. PGK zaskarżyła interpretację i wygrała w obu instancjach. .

System kafeteryjny to kłopot dla płatnika

Gazeta Prawna, 2023-03-15, Mariusz Szulc

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2116/20 pracodawca, który tworzy motywacyjny program kafeteryjny, musi śledzić zakupy dokonywane przez pracowników i potrącać zaliczki na podatek dochodowych od osób fizycznych dopiero od wartości kupowanych towarów i usług. Spółka twierdziła, że pracownicy uzyskują przychód już w momencie przekazania im punktów na konto w serwisie internetowym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze spółką. Podatnik zaskarżył interpretację i o ile Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podzielił jego zdanie, to NSA przychylił się do twierdzenia fiskusa.

Odszkodowanie za utracone korzyści może być kosztem

Gazeta Prawna, 2023-03-16, Mariusz Szulc

Deweloper, który wypłaca klientom odszkodowanie za opóźnienie w realizacji inwestycji budowlanej, może odliczyć te kwoty od własnego przychodu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2145/20. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze zdaniem spółki, która uważała, że będzie mogła zaliczyć kwoty wypłaconych na odszkodowanie za utracone korzyści. KIS stwierdził, ze spółka mogłaby odliczyć od przychodu wyłącznie wydatki związane z należytym wykonaniem zobowiązań umownych. Innego zdania były sądy obu instancji.