Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 14.08–18.08.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 14.08–18.08.2023 r.

sierpień 2023

Spółka rozliczy w kosztach przeloty prezesa z Azji do Polski

Rzeczpospolita, 2023-07-14, Przemysław Wojtasik

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. akt 0114-KDIP2-2.4010.242.2023.3.PK wydatki na bilety lotnicze dla szefa firmy mają związek z jej działalnością. O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się organizowaniem programów lojalnościowych i motywacyjnych. Jej zarząd jest jednoosobowy. Prezes jest też jednym ze wspólników. Przeprowadził się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i obecnie tam mieszka. Musi jednak przylatywać do Polski, aby zarządzać spółką. Musi dbać o jej funkcjonowanie, decydować o sposobach i kierunkach działalności. Uczestniczy też w spotkaniach z kontrahentami, targach, konferencjach. W celach służbowych lata też do innych krajów. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę w sprawie finansowania podróży prezesa. Spółka zapytała, czy wydatki na przeloty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Spółka twierdziła, że tak. Dyrektor KIS się z nią zgodził.

Spółka skorzysta jednocześnie z B+R i IP Box

Rzeczpospolita, 2023-08-14, Hubert Palewski

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 czerwca 2023 r., sygn. I SA/Gd 95/23 dopuszczalne jest skorzystanie przez podatnika w jednym roku podatkowym zarówno z ulgi kosztowej na badania i rozwój, jak i preferencji dochodowej IP Box w odniesieniu do tego samego dochodu. W sprawie chodziło o spółkę, która zajmuje się wytwarzaniem, rozwijaniem i ulepszaniem oprogramowania komputerowego. W wyniku prowadzonych prac spółka uzyskuje dochód zarówno ze sprzedaży oprogramowania, jak również ze świadczenia innych usług, w tym usług wdrożenia, utrzymania i gwarancji systemów własnych, usług szkoleniowych, czy też ze sprzedaży licencji i usług obcych oraz sprzętu IT. Spółka zamierzała połączyć mechanizmy obu preferencji podatkowych w taki sposób, że koszty kwalifikowane ulgi B+R, które zostaną uwzględnione jako koszt uzyskania przychodów w celu ustalenia dochodu z IP Box, zostaną w ramach ulgi B+R odliczone nie od dochodu opodatkowanego preferencyjną stawką 5 proc., ale od dochodu opodatkowanego stawką 19 proc. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała.

Jak zakwalifikować urealnienie kosztów wynagrodzeń

Rzeczpospolita, 2023-08-14, Maciej Gierada

Jak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010. 225.2023.3.MF korekta wysokości premii pracowniczych, związana z dostosowaniem bazy kosztowej do warunków ekonomicznych, stanowi korektę cen transferowych. Wniosek o interpretację złożyła spółka działająca jako centrum usług wspólnych dla grupy kapitałowej. Dominującą grupą usług świadczonych przez nią są usługi księgowe. Wynagrodzenie za usługi ustalane jest jako iloczyn wartości bazy kosztowej oraz rynkowej marży. W trakcie każdego roku finansowego baza kosztowa składa się zarówno z kosztów realnych, jak i antycypowanych, na które zawiązywane są rezerwy. Na przełomie 2022/2023 podjęto decyzję, że wypłata premii pracowniczych odbędzie się w kwocie niższej niż pierwotnie założona. Spowodowało to konieczność skorygowania przychodu spółki „in minus”. W rezultacie spółka zapytała, czy korekta powinna zostać odniesiona do roku podatkowego 2022 czy 2023 oraz czy korekta stanowi korektę cen transferowych, czy powinna zostać rozpoznana na zasadach ogólnych. Dyrektor KIS wskazał, że w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma korekta cen transferowych, która powinna zostać dokonana w okresie rozliczeniowym, którego dotyczyła, czyli w roku 2022.

Korektę rentowności uwzględnia się w dochodzie zwolnionym

Rzeczpospolita, 2023-08-14, Agnieszka Osik

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 1 marca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.4. 2023.1.IZ stwierdził, iż korekta rentowności w części dotyczącej działalności strefowej spełnia warunek uznania dochodu za uzyskany z działalności gospodarczej wskazanej w zezwoleniu i prowadzonej na terenie SSE. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie produkcji, nabywając od podmiotów powiązanych materiały i komponenty, a następnie produkując i sprzedając wyroby gotowe spółce powiązanej z grupy. Przychody ze sprzedaży tych wyrobów są przychodami z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE i stanowią ok. 99 proc. przychodów spółki. Przed rozpoczęciem każdego roku finansowego wnioskodawca oraz spółka powiązana ustalają cennik wyrobów gotowych produkowanych przez wnioskodawcę w taki sposób, by planowana rentowność wnioskodawcy w formie narzutu na kosztach osiągała poziom określony w grupowej polityce cen transferowych. Raz w roku przeprowadzana jest weryfikacja poziomu rentowności wnioskodawcy na podstawie danych rzeczywistych. Osiągnięty poziom rentowności może różnić się od planowanego. W rezultacie może wystąpić konieczność skorygowania rentowności. Korekta rentowności zwiększa bądź zmniejsza przychody lub koszty wnioskodawcy. Dotyczy ona całości prowadzonej przez spółkę działalności, co oznacza, że w przeważającej części dotyczy działalności strefowej prowadzonej na terenie SSE. Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, że wartość korekty w części, w jakiej zgodnie z kalkulacją odnosi się do działalności strefowej, powinna zostać rozpoznana w wyniku z działalności zwolnionej. Dyrektor KIS się z tym zgodził.

Czasami korzyść trzeba obciąć

Rzeczpospolita, 2023-08-16, Aleksandra Tarka

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt: II FSK 175/21 orzekł, iż nie zawsze cały dochód ze sprzedaży produktów, w skład których wchodzi ten chroniony patentem, musi być objęty ulgą B+R. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się projektowaniem, inżynierią i produkcją wymienników ciepła ze stali nierdzewnej, miedzi i tytanu. Spółka od kilku lat inwestuje w działalność badawczo-rozwojową. Żeby zabezpieczyć jej wybrane rezultaty, występuje o objęcie ich ochroną patentową, ewentualnie prawem ochronnym na wzór użytkowy czy prawem z rejestracji wzoru przemysłowego. Spółka czerpie więc dochody z wytworzonych w działalności B+R patentów, wzorów przemysłowych i użytkowych, bo są uwzględniane w cenie wytwarzanych i sprzedawanych produktów IP. Spółka miała wątpliwość, czy dochód z kwalifikowanego IP stanowi dochód w pełnej wartości ceny netto sprzedawanych produktów IP. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Stwierdził, że firma może preferencją objąć wyłącznie dochód z kwalifikowanego IP, który jest uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi. Inne należności niebędące dochodami z kwalifikowanego IP nie mogą bowiem korzystać z opodatkowania stawką 5 proc. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał podobnie. Ostatecznie rację fiskusowi przyznał też NSA.

Koszt próbnego rozruchu zwiększa wartość początkową

Gazeta Prawna, 2023-08-17, Mariusz Szulc

Zgodnie z interpretacja indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.326.2023.2.AND wydatki na zakup gazu i praw do emisji dwutlenku węgla, niezbędne do uruchomienia instalacji ciepłowniczej, zwiększają wartość początkową nowego środka trwałego, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Tym samym nie mogą być one potrącone w momencie uzyskania przychodów ze sprzedaży ciepła uzyskanego dzięki uruchomieniu nowej inwestycji. Spytała o to elektrociepłownia, która rozpoczęła proekologiczną inwestycję, w ramach której wymieniała piece węglowe na gazowe. Przed oddaniem do użytkowania pierwszej ciepłowni niezbędne było dokonanie jej próbnego rozruchu. To wymagało zakupu gazu oraz praw do emisji dwutlenku węgla. Dzięki próbnemu rozruchowi powstało ciepło, które spółka sprzedała w ramach podstawowej działalności operacyjnej. Spółka uważała, że wydatki na zakup gazu i praw do emisji dwutlenku węgla może zaliczyć do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami ze sprzedaży ciepła. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził.