Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 17–21.04.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 17–21.04.2023 r.

kwiecień 2023

Nie wszystkie wydatki mogą być kosztami finansowania dłużnego

Rzeczpospolita, 2023-04-17, Martyna Piecuch

Według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 1956/20, przepisy określają definicję kosztów finansowania dłużnego, z której wynika, że koszty związane są z uzyskaniem środków finansowych i z korzystaniem z tych środków, a to oznacza, że do tych kosztów zalicza się jedynie leasing finansowy. W sprawie chodziło o spółkę z o.o., zajmującą się dystrybucją materiałów wykorzystywanych do komunikacji wizualnej. Spółka korzysta z samochodów na podstawie umów leasingu zawartych dla każdego samochodu osobno. Umowy te spełniają formę leasingu operacyjnego dla celów podatkowych. Spółka we wniosku o interpretację zapytała, czy powinna zaliczać do kosztów finansowania dłużnego jakąkolwiek część raty leasingowej z tytułu leasingu operacyjnego. Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała.

Korekta cen transferowych: kiedy i na jakich warunkach

Rzeczpospolita, 2023-04-17, Michał Stawarski

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 lutego 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1381/22 w przypadku korekty cen z powodów upustu, rabatów czy zakresu zmiany świadczenia, korekty dokonuje się na zasadnych ogólnych i nie stanowią one korekt cen transferowych. Zdaniem sądu, kiedy koszty rzeczywiste odbiegają od kosztów, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, możliwa jest korekta cen transferowych.

Zapłata kryptowalutą za wykonaną usługę jest zwolniona z podatku

Rzeczpospolita, 2023-04-19, Ignacy Czapla

Z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lutego 2023 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.652.20222.3.IG wynika, iż zapłata kryptowalutą za wykonaną usługę o charakterze informatycznym jest świadczeniem zwolnionym z podatku VAT. Organ podatkowy ustalił, że zapłata pieniądzem cyfrowym jest transakcją barterową, ponieważ w Polsce kryptowaluty nie są uznane jako prawny środek płatniczy.

Wydatki związane z emisją CO2 to koszty pośrednie

Gazeta Prawna, 2023-04-20, Monika Pogroszewska

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 kwietnia 2023 r., sygn. akt II FSK 2533/20 orzekł, iż spółka kupująca uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych może odliczyć wydatki w dacie ich poniesienia, jako koszty pośrednie związane z przychodami. Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się produkcją energii cieplnej i elektrycznej, w której produkcja przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych, w związku z tym spółka kupuje uprawnienia do emisji, a następnie je sprzedaje, gdy okaże się to opłacalne. Spółka zapytała, czy wydatki ponoszone na zakup uprawnień mogą być traktowane jako koszty pośrednie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z tym stanowiskiem. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał w drugiej instancji. Sędzia wyjaśnił, że nabycie uprawnień do emisji jest związane z całokształtem działalności.

Alkohol i słodycze dla kontrahentów bez podatkowej oszczędności

Gazeta Prawna, 2023-04-20, Mariusz Szulc

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 kwietnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.103.2023.2.KW zgodził się z podatnikiem, że kosztem podatkowym mogą być wydatki poniesione na zakup drobnych gadżetów dla kontrahentów, takich jak długopisy, notesy, kubki itp. Jednak wydatki na zakup i przekazanie partnerom biznesowym słodyczy, czy alkoholu nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Zapytała o to spółka, która przesyła do swoich kontrahentów prezenty okolicznościowe. Prezenty są częścią promocji i budowania wizerunku marki oraz utrzymania dobrych relacji z kontrahentami.

Pomoc podwykonawcy wyklucza ulgę na ekspansję

Rzeczpospolita, 2023-04-20, Mariusz Szulc

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 22 marca 2023 r., sygn. akt I SA/Lu 3/23 przedsiębiorcy zlecający innej firmie wytworzenie produktu, nie odliczą dwukrotnie od dochodu kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży takiego produktu. Według organu podatkowego ustawa o podatku dochodowym określa wydatki, które można dwukrotnie zaliczyć do kosztów są to m.in. koszty uczestniczenia w targach, koszty działań promocyjnych itp. W sprawie chodziło o spółkę, która zleca wykonanie innej firmie napojów i opakowań opracowanych według pomysłu spółki. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał iż, spółce nie przysługuje ulga na ekspansję, ponieważ spółka nie prowadzi działalności produkcyjnej, ale handlowo-dystrybucyjną.