Przegląd prasy podatkowej 18–22.09.2023 r.
wrzesień 2023
Fiskus może zrekompensować kłopoty z dostawcą
Gazeta Prawna, 2023-09-18, Mariusz Szulc
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 września 2023 r., C-453/22 przedsiębiorca, który zapłacił w cenie zawyżony VAT wykazany na fakturach zakupowych, może wnioskować o zwrot nadpłaty bezpośrednio do skarbówki, jeśli jej odzyskanie od dostawców jest nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. TSUE orzekł, że w takiej sytuacji nadpłatę odzyska nabywca, a nie dostawcy, którzy stosowali zawyżoną stawkę VAT.
Nie każdy wydatek na podwykonawcę to koszt
Gazeta Prawna, 2023-09-19, Mariusz Szulc
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.346.2023.2.JG stwierdził, iż przedsiębiorca może odliczyć od przychodu wydatki na szkolenia językowe i merytoryczne podwykonawców, a także na udostępnienie im w biurze produktów spożywczych. Nie zaoszczędzi natomiast na wydatkach ponoszonych na ich udział w spotkaniach integracyjnych i okolicznościowych, np. wigilijnych. Te drugie są bowiem kosztami reprezentacji, które nie podlegają odliczeniu. Potwierdził zarazem, że wszystkie wymienione wydatki są kosztem uzyskania przychodu, jeżeli dotyczą pracowników, a nie współpracowników.
Nowy adres w kraju nie wpływa na certyfikat rezydencji
Gazeta Prawna, 2023-09-20, Mariusz Szulc
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.331.2023.1.MW uznał, iż polski płatnik podatku u źródła może zastosować preferencje przewidziane w międzynarodowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, nawet jeśli beneficjent wynagrodzenia zmieni swój adres lub nazwę. Ważne, aby pozostał on rezydentem podatkowym kraju, który wydał certyfikat rezydencji. Grupa działa m.in. na rynku amerykańskim i tam też są zarejestrowane dwie spółki zależne A i D. Polska spółka dominująca kupuje od D. usługi informatyczne. Wynagrodzenie z tego tytułu jest uznawane za należności licencyjne, a te są opodatkowane w Polsce 20-proc. stawką podatku u źródła. Spółka D jest podmiotem transparentnym podatkowo. Podatnikiem w USA są jej udziałowcy, w tym m.in. spółka A. Polska spółka dominująca pozyskała certyfikat rezydencji spółki A i przed wypłatą należności na rzecz D. dochowuje należytej staranności. Dzięki temu może potrącać w Polsce podatek u źródła według 10-proc. stawki. Dzięki tej umowie może też w ogóle nie potrącać CIT od wynagrodzenia za pełne przeniesienie praw autorskich oraz za usługi niematerialne. Polska spółka zapytała, czy pozyskany certyfikat rezydencji będzie nadal ważny, nawet jeśli amerykańska spółka A zmieni w trakcie roku nazwę i lokalizację biura, ale pozostanie rezydentem podatkowym USA. Dyrektor KIS to potwierdził.
Zwolnienie z długu to ukryty zysk
Gazeta Prawna, 2023-09-20, Mariusz Szulc
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 września 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.358.2023.1.KW spółka, która wybrała estoński CIT, a zostanie zwolniona przez powiązanego z nią kontrahenta z obowiązku zapłaty całości lub części ceny kupowanej nieruchomości, uzyska w ten sposób dochód, od którego musi zapłacić podatek. Spytała o to spółka planująca wydzierżawić nieruchomość od podmiotu powiązanego. Nie wykluczała jej późniejszego zakupu. Cena miała być ustalona na warunkach rynkowych, ale sprzedawca miałby zwolnić spółkę z obowiązku zapłaty – w całości lub w części. Obie strony umowy są podatnikami ryczałtu od dochodów spółek. Spółka chciała potwierdzić, że umorzenie ceny nie będzie dla niej ukrytym zyskiem. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził.
Dystrybutory na stacjach paliw są opodatkowane
Gazeta Prawna, 2023-09-20, Paweł Jastrzębowski
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 września 2023 r., sygn. akt III FSK 653/23 dystrybutory paliwa i gazu to urządzenia budowlane (urządzenia techniczne) związane z obiektem budowlanym w postaci zbiornika paliw. Zapewniają możliwość użytkowania tych zbiorników zgodnie z ich przeznaczeniem, a zatem stanowią budowlę. Co prawda, Trybunał Konstytucyjny uznał 4 lipca 2023 r. w wyroku o sygn. SK 14/21 podatkową definicję budowli za naruszającą zasady konstytucji RP, ale wyrok ten nie wpłynął na rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarówno przed orzeczeniem trybunału, jak i po nim NSA niezmiennie uznaje dystrybutory paliw i gazu za urządzenia budowlane będące przedmiotem opodatkowania.
Rozliczenia w nettingu wyłączone z podzielonej płatności
Rzeczpospolita, 2023-09-18, Aleksandra Pejta
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.183.2023.2.MM uznał, iż w przypadku regulowania salda w kompensatach wielostronnych wyliczanego na podstawie faktur dokumentujących czynności objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności nie ma obowiązku dokonywania rozliczeń z zastosowaniem tego mechanizmu. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje oraz sprzedaje towary i usługi od innych podmiotów należących do grupy. W skład grupy kapitałowej wchodzą podmioty posiadające siedzibę działalności zarówno w Polsce, jak i za granicą, które są zarejestrowane dla celów VAT w Polsce. W celu uproszczenia rozliczeń w grupie wprowadzono zorganizowany i wielostronny system potrącania wzajemnych płatności, tzw. netting polegający na wzajemnym kompensowaniu zobowiązań oraz należności podmiotów z grupy. W efekcie rozliczenia w ramach grupy są dokonywane bezgotówkowo poprzez kompensatę wzajemnych wierzytelności. System wzajemnych rozliczeń wprowadzono na podstawie zawartego porozumienia, którego stroną jest również Wnioskodawca. W związku z tym, że saldo jest wyliczane na podstawie wszystkich faktur zgłoszonych w danym okresie rozliczeniowym, Wnioskodawca nie ma możliwości przypisania przelewu zarówno wykonanego, jak i otrzymanego w ramach uregulowania salda do konkretnej transakcji i faktury. Wnioskodawca zakłada możliwość, że wśród faktur zgłoszonych do nettingu będą się znajdowały również faktury dokumentujące transakcje spełniające kryteria obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Wnioskodawca zapytał, czy w stosunku do faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, na których kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł, ma obowiązek stosować mechanizm podzielonej płatności, nawet jeśli są rozliczane w ramach nettingu. W jego opinii nie. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.
Prowizja od udzielenia kredytu to pośredni koszt podatkowy
Rzeczpospolita, 2023-09-18, Kamil F. Ratajczyk
Jak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 października 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.68. 2022.2.KW koszty prowizji zapłaconej na rzecz instytucji finansowej mogą zostać podatkowo rozpoznane jednorazowo w dacie ich poniesienia, niezależnie od ich ujęcia w księgach rachunkowych. Moment uznania wydatku za koszt podatkowy nie jest bowiem uzależniony od uznania go za taki koszt w znaczeniu bilansowym. Spółki z grupy planują zaciągnięcie kredytu, którego celem będzie refinansowanie poprzednich zobowiązań finansowych spółek, zapewnienie środków na inwestycję oraz ewentualne zapewnienie tzw. transzy rewolwingowej służącej pokryciu bieżących potrzeb finansowych. Uruchomienie kredytu będzie uzależnione od spełnienia warunku, jakim jest pokrycie przez jedną ze spółek prowizji na rzecz instytucji finansowej. Zgodnie z przepisami prawa bilansowego spółka ponosząca wydatek na prowizję planuje rachunkowo rozliczyć koszty, rozkładając je w czasie w okresie pozyskania finansowania, który przekracza okres roku podatkowego. Podatnik zapytał, czy koszty ww. prowizji będą mogły zostać podatkowo rozpoznane w dacie ich poniesienia, rozumianej jako data ujęcia ich w księgach rachunkowych, niezależnie od ujęcia ich w księgach rachunkowych na koncie kosztowym czy też innym koncie. Podatnik stanął na stanowisku, że jest do tego uprawniony. Organ zgodził się z podatnikiem.