Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 20–24.02.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 20–24.02.2023 r.

luty 2023

Jak ustalić okres posiadania udziałów

Gazeta Prawna, 2023-02-20, Marta Uss, Dominik Surdel

24 stycznia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej, sygn. 0114-KDIP2-2.24010.242.2022.1.SP uznał, że początek okresu nieprzerwanego posiadania udziałów bądź akcji w spółce zależnej na potrzeby ustalenia prawa do stosowania zwolnienia z opodatkowania dochodów polskiej spółki holdingowej należy określić z uwzględnieniem okresu spełniania tego warunku przez spółkę przed 1 stycznia 2023 r. O wydanie interpretacji zwróciła się spółka, która chciała skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisach o Polskiej Spółce Holdingowej. Zgodnie z przyjętym modelem biznesowym spółka planowała sprzedaż udziałów w spółkach zależnych na rzecz zewnętrznego inwestora po realizacji planów inwestycyjnych. Przyjęto, że nabywcy udziałów w spółkach zależnych nie będą mieli żadnych powiązań kapitałowych ani osobowych z wnioskodawcą. Transakcja zbycia udziałów lub ich części miała nastąpić po 1 stycznia 2023 r. Wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy do okresu co najmniej dwóch lat nieprzerwanego spełniania warunków można zaliczyć czas także przed 1 stycznia 2023 r. Dyrektor zgodził się ze spółką.

50-proc. koszty także przy stałym honorarium autorskim

Gazeta Prawna, 2023-02-21, Mariusz Szulc

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1890/20, pracodawca może zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu także wtedy, gdy wypłaca twórcom co miesiąc wynagrodzenie w stałej wysokości, niezależnie od liczby utworów, do których prawa zostały przeniesione na jego rzecz. Wyrok dotyczył spółki będącej producentem gier komputerowych i ich wydawcą. Produkowane przez spółkę gry są bardzo rozbudowane pod względem graficznym i koncepcyjnym, proces ich tworzenia jest pracochłonny oraz uczestniczą w nim zespoły składające się nawet z kilkuset osób. Spółka uważała, że każda z tych osób wnosi określony element twórczy, a więc tworzy utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W każdym przypadku podwładni otrzymywali honorarium określone w stałej kwocie. Składały się na nie zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i premie. Spółka przy obliczaniu zaliczek na PIT od honorarium stosowała 50-proc. koszty uzyskania przychodu i to nawet za miesiące, w których nie zostały przeniesione na nią prawa do żadnego utworu. Nie zgodził się z nią Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Innego zdania były sądy obu instancji.

Estoński CIT bez prawa do hipotetycznych odsetek

Gazeta Prawna, 2023-02-21, Agnieszka Pokojska

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.760.2022.1.DD, kto wybrał ryczałt od dochodów spółek nie może korzystać z przepisów o kosztach uzyskania przychodów, w tym również dotyczących hipotetycznych odsetek. Spółka, która przeszła z początkiem 2022 r. na ryczałt od dochodów spółek chciała się upewnić, czy w 2022 roku może zaksięgować w koszty uzyskania przychodu wartość odsetek hipotetycznych liczonych od zysków z lat poprzednich, przeznaczonych na kapitał zapasowy w latach 2020, 2021 i 2022. Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem.

Ulga na innowacyjnych pracowników nie u każdego

Gazeta Prawna, 2023-02-21, Mariusz Szulc

Jak wynika z odpowiedzi z 15 lutego 2023 r. wiceministra finansów Artura Sobonia na poselską interpelację nr 38492, spółki osobowe niebędące podatnikiem podatku dochodowego oraz należące do podatkowej grupy kapitałowej nie mogą pomniejszać kwoty zaliczek na PIT od wynagrodzeń osób zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi o niewykorzystaną część ulgi B+R. Chodzi o ulgę na innowacyjnych pracowników.

Przed 2022 r. nie było wymogu sięgania do kosztu historycznego

Gazeta Prawna, 2023-02-21, Katarzyna Jędrzejewska

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 14 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 955/22 ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie łączy wydatków z okresem historycznym, tylko odnosi je do okresu, w którym zbywane udziały zostały objęte lub nabyte. Chodzi o sytuację, w której dochodzi do przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej w spółkę kapitałową, najczęściej z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskutek tego wspólnik otrzymuje udziały w spółce z o.o., które następnie chce sprzedać. Powstaje wówczas pytanie, jak w takiej sytuacji ustalić koszt uzyskania przychodu z tego zbycia.

Można odjąć wydatki na poprawę kondycji załogi

Gazeta Prawna, 2023-02-22, Mariusz Szulc

Spółka zajmująca się działalnością marketingową i reklamową prowadzoną w internecie, która zatrudnia głównie informatyków i programistów, wdrożyła programy propagujące zdrowy styl życia i dbałość o kulturę fizyczną pracowników. Spółka zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację indywidualną dotyczącą zaliczenia wydatków związanych ze zorganizowaniem zajęć z zakresu nauki tenisa, stretchingu, pole dance oraz jogi do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor KIS w interpretacji z 14 lutego 2023 r., sygn.. 0111-KDIB1-3.4010.860.2022.2.JKU stwierdził, iż zorganizowanie zajęć poprawiających zdrowie i fizyczność pracowników może być kosztem podatkowym dla pracodawcy już w dniu poniesienia wydatku. Natomiast jeśli koszty te dotyczyłyby okresu dłuższego niż rok, to rozliczane byłyby proporcjonalnie.

Programista nie musi wymyślić koła

Gazeta Prawna, 2023-02-22, Mariusz Szulc

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 17 lutego 2023r., sygn. akt I SA/Bk 34/22 ulga IP Box dotyczy dochodów z prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w ramach której przedsiębiorca dąży do opracowania nowego efektu informatycznego, nie musi w ten sposób powstać całkiem nowa wiedza, którą można by wykorzystać w nowatorski sposób. We wrześniu 2020 roku programista zwrócił się o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ulgi IP Box. Wyjaśnił, że wykonuje zlecenia programistyczne na rzecz swoich kontrahentów i stworzył w ten sposób m.in. portal internetowy i dwie nowe aplikacje. W wyniku tych prac powstają autorskie prawa do programów komputerowych, które podlegają ochronie. Programista tłumaczył, że tworzone przez niego oprogramowanie za każdym razem opiera się na jego autorskich pomysłach. Z tego powodu uważał, że prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Dyrektor KIS nie wydał jednak interpretacji pomimo dodatkowych pytań. Programista zaskarżył postanowienie do sądu i wygrał w obu instancjach.

Przekształcenie nie jest przeszkodą do kontynuowania estońskiego CIT

Rzeczpospolita, 2023-02-22, Klaudia Ostanek

Przepisy prawa nie wyłączają możliwości dokonania restrukturyzacji w sytuacji korzystania już z opodatkowania ryczałtem. Ponadto przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP-2.4010.248.2022.1.IN. W treści wniosku wnioskodawca zwrócił się do organu interpretacyjnego o potwierdzenie, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia spółki komandytowej nie utraci prawa do kontynuowania estońskiego CIT oraz nie będzie zobowiązana do zgłoszenia nowego zawiadomienia ZAW-RD. Dyrektor KIS potwierdził przypuszczenia wnioskodawcy, o ile spółka nadal będzie spełniać warunki określone w ustawie.

Zagraniczne polisy bez podatku w Polsce

Gazeta Prawna, 2023-02-23, Katarzyna Jędrzejewska

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 lutego 2023 r., sygn. akt I SA/Po 580/22 orzekł, iż umowa ubezpieczenia to nie to samo co umowa gwarancji. Stwierdził, że umowy ubezpieczenia regulowanej w kodeksie cywilnym nie można porównywać z gwarancją i twierdzić, że są to świadczenia o podobnym charakterze. Jest to kolejny wyrok w tym tonie. We wcześniejszych wyrokach orzekano, iż od płaconych składek ubezpieczeniowych trzeba potrącić w Polsce 20-proc. podatek u źródła.

Wydatki na nabycie uprawnień do emisji CO2 to koszt bezpośredni

Gazeta Prawna, 2023-02-23, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4040.844.2022.1.EJ potwierdził, iż koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 na pokrycie własnego wytwarzania dwutlenku węgla ujmuje się w kosztach tego roku podatkowego, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. O wydanie interpretacji indywidualnej wnioskowała spółka należąca do podatkowej grupy kapitałowej, która w ramach prowadzonej działalności wytwarza energię elektryczną, ciepło oraz je dystrybuuje. Wyjaśniła, że wytwarza głównie z węgla kamiennego, co skutkuje emisją gazów cieplarnianych, w tym CO2. Problem polega na tym, że grupa kapitałowa, do której należy spółka, przekracza przydzielone bezpłatnie limity uprawnień do emisji CO2, więc musi kupować brakujące prawa na wolnym rynku. Chciała się upewnić, że wydatki na ich nabycie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu dopiero na moment umorzenia praw do emisji CO2. Dyrektor KIS to potwierdził. Wyjątkiem są jednak koszty poniesione po dniu złożenia sprawozdania finansowego lub zeznania podatkowego. Te są potrącane w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie.