Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 22-26.04.2024 r.

Przegląd prasy podatkowej 22-26.04.2024 r.

kwiecień 2024

Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy do fundacji rodzinnej

Rzeczpospolita, 2021-04-22, Katarzyna Lisowska, Wojciech Niedźwiedzki

Zgodnie z interpretacją wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.690.2023.1.MW, podmiot dokonujący wypłaty dywidendy do fundacji rodzinnej nie będzie zobowiązany do pobrania podatku dochodowego, lecz musi dochować należytej staranności w zakresie weryfikacji warunków uprawniających go do zastosowania zwolnienia. Wnioskodawca – bank krajowy – w ramach wykonywanej działalności gospodarczej prowadzi rachunki papierów wartościowych, na których rejestrowane są papiery wartościowe będące własnością m.in. fundacji rodzinnych. Z tytułu papierów wartościowych zarejestrowanych na rachunkach, bank wypłaca na rzecz fundacji rodzinnej m.in. przychody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Bank zapytał, czyjako płatnik podatku dochodowego od osób prawnych nie będzie zobowiązany do pobrania podatku z tytułu wypłacanych na rzecz fundacji rodzinnej dywidend, z uwagi na zastosowanie do niej zwolnienia o którym mowa w przepisach ustawy o CIT.

Obniżenie wartości nominalnej udziałów neutralne na gruncie CIT

Rzeczpospolita, 2024-04-22, Oliwia Groń

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.598.2023.2.RK, uznał, że obniżenie wartości nominalnej udziałów spółki bez wynagrodzenia na rzecz wspólników jest neutralne na gruncie ustawy o CIT.Sprawa dotyczyła polskiej spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi posiadające równą ilość udziałów o takiej samej wartości nominalnej.Spółka rozważała dokonanie obniżenia kapitału zakładowego poprzez zmniejszenie wartości nominalnej wszystkich udziałów. W ramach planowanego obniżenia kapitału zakładowego wspólnikom nie zostanie przyznane jakiekolwiek wynagrodzenie. Kwota wynikająca z obniżenia kapitału zakładowego w wyniku obniżenia wartości nominalnej udziałów spółki zostanie przekazana na pokrycie straty z lat ubiegłych. Spółka zapytała, czy planowane obniżenie jej kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników będzie generowało skutki podatkowe na gruncie ustawy z o CIT.

Trzeba wiedzieć, czego się domagać przy wznowieniu postępowania

Gazeta Prawna, 2024-04-23, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 1906/23, orzekł, że odsetki od nadpłaty po wyroku TSUE należą się od dnia jej powstania do dnia zwrotu. Przy wznowieniu postępowania sądowego nie należy żądać uchylenia wcześniejszych orzeczeń, gdy te były korzystne dla podatnika. W grę wchodzi tylko zmiana ich motywów, czyli uzasadnienia. W sprawie zakończonej wyrokiem NSA chodziło o luksemburski fundusz inwestycyjny, któremu w latach 2007–2010 potrącano od dywidend polski CIT. Potem okazało się, że niesłusznie.  W 2017 r. fundusz luksemburski wystąpił o zwrot nadpłaty. Skarbówka zwróciła nadpłatę, ale bez oprocentowania. Fundusz się odwołał, ale bezskutecznie. Po długiej batalii NSA co do meritum zgodził się z funduszem, że po wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r., C-322/22 powinien on dostać oprocentowanie nadpłaty liczone od dnia jej powstania do dnia zwrotu. Mimo to NSA oddalił skargę wznowieniową ze względów procesowych.

Umowa ramowa jest jednorazową transakcją

Gazeta Prawna, 2024-04-25, Robert P. Stępień

Zgodnie z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 911/21, i z 16 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 889/21 i II FSK 890/21, zapłata gotówką wyklucza zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli w ramach jednej umowy ramowej zostanie przekroczony limit 15 tys. zł, niezależnie od liczby odrębnie fakturowanych zamówień. Wyrok zapadł w sprawie spółki, która prowadzi aptekę i w związku z tym podpisała z hurtownią farmaceutyczną umowę ramową dotyczącą m.in. ogólnych zasad zakupu leków i wyrobów medycznych, tzw. kredytu kupieckiego, rabatów, udostępniania oferty handlowej. Do samej sprzedaży dochodzi dopiero po potwierdzeniu zamówienia bądź jego realizacji przez hurtownię. Za taki zakup hurtownia wystawia za każdym razem odrębną fakturę. Spółka uważała, że jeżeli żadna z transakcji z hurtownią udokumentowanych odrębnym zamówieniem i fakturą nie przekracza 15 tys. zł, to zapłata może być gotówką. Spółka była bowiem zdania, że „jednorazowa wartość transakcji” oznacza konkretną sprzedaż, a nie wykonanie umowy o współpracy.

Fiskus kwestionuje rozliczenie wycieczki dla pracowników

Rzeczpospolita, 2024-04-26, Przemysław Wojtasik

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1022. 2023.8. AC, stwierdził, żę przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyjazd dla załogi, jeśli jego głównym celem jest rozrywka. Jak uznał Dyrektor KIS, o samokontroli i samoocenie pracownicy mogą porozmawiać w siedzibie firmy, nie muszą lecieć za granicę.