Przegląd prasy podatkowej 26–30.12.2022 r.
grudzień 2022
Estoński CIT nie wyklucza zmiany formy działalności
Gazeta Prawna, 2022-12-28, Agnieszka Pokojska
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.248.2022.1.IN przekształcenie spółki komandytowej, która wybrała estoński CIT, w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie pozbawia możliwości kontynuowania tej formy rozliczeń. Nowy podatnik nie musi więc składać zawiadomienia ZAW-RD. Zapytała o to spółka komandytowa, która wybrała od 1 kwietnia 2022 r. ryczałt od dochodów spółek. W 2023 r. chce ona przekształcić się w spółkę z o.o. Jej udziałowcami staną się dotychczasowi wspólnicy. Spółka chciała się upewnić, że nie straci prawa do estońskiego CIT. Dyrektor KIS potwierdził stanowisko spółki.
Wypłata z zagranicznej fundacji też może być bez podatku
Gazeta Prawna, 2022-12-28, Agnieszka Pokojska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2018.13.MJ potwierdził, iż beneficjenci z zerowej grupy pokrewieństwa, którzy otrzymują pieniądze z zagranicznej fundacji rodzinnej, mają również prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Pytanie dotyczyło podatniczki, która po śmierci ojca – założyciela zagranicznej fundacji rodzinnej, stanie się jej beneficjentką. Chodziło o fundację rodzinną w Lichtensteinie, do której fundator przekazał pieniądze i która zarządza nimi po to, aby w przyszłości przekazać je sukcesorom. Podatniczka chciała się upewnić, że gdy po śmierci ojca otrzyma te pieniądze, to skorzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Według podatniczki przekazanie przez fundację zagraniczną składników majątku dzieciom założyciela fundacji należy na gruncie polskiego prawa traktować tak jak nabycie rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu zwykłego. Takie nabycie podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, a nie ustawy o podatku dochodowym. Początkowo Dyrektor KIS odmówił wydania interpretacji, jednak przymuszony przez sądy obu instancji zgodził się z wnioskodawcą.
Preferencja na ekspansję tylko dla producentów
Gazeta Prawna, 2022-12-28, Katarzyna Jędrzejewska, Monika Pogroszewska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 16 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.192.2022.1.KW wyraził pogląd, iż podatnik nie skorzysta z ulgi na ekspansję, jeśli wytworzenie produktów, choćby nawet wprowadzanych na rynek pod własną marką, zleca innym firmom. W sprawie chodziło o spółkę, która sprzedaje napoje pod własną marką i wprowadza je na nowe rynki zagraniczne. Spółka wyjaśniła, że proces produkcji zaczyna się od badania danego rynku i zaplanowania ekspansji. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie produktu kierowanego na ten rynek, czyli zarówno jego składu i smaku, jak i wyglądu opakowań. Następny etap to zlecenie podmiotowi zewnętrznemu wyprodukowania napojów i opakowań według własnych wytycznych. Firma chciała uzyskać potwierdzenie, że może skorzystać z ulgi na ekspansję. Dyrektor KIS nie zgodził się ze spółką.
Umorzone dofinansowanie z PFR może pozbawiać prawa do niższego CIT
Gazeta Prawna, 2022-12-29, Monika Pogroszewska
W interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.169.2022.1.ASK Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż do limitu 2 mln euro, warunkującego 9-cio procentowy CIT, wlicza się kwoty umorzonych subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Z wnioskiem wystąpiła spółka, która chciała skorzystać z obniżonej stawki CIT za 2021 r. Wyjaśniła, że w 2021 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży niższe niż równowartość 2 mln euro. Jednak uzyskała dodatkowe przysporzenie, gdyż PFR umorzył jej spłatę dofinansowania udzielonego w czasie pandemii. Łączne przychody spółki, wraz z kwotą umorzonej subwencji, przekroczyły w 2021 r. równowartość 2 mln euro. W opinii spółki do limitu 2 mln euro nie wlicza się umorzonej kwoty. Fiskus nie zaakceptował tego stanowiska.
Sąd: Nie ma podstaw do różnicowania sytuacji
Rzeczpospolita, 2022-12-27, Aleksandra Tarka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 15 listopada 2022, sygn. III SA/Wa 1384/22 orzekł, iż skoro papier wartościowy zawiera zobowiązanie emitenta do zapłaty posiadaczowi jego wartości nominalnej wraz z oprocentowaniem, to wydatek na jego nabycie obejmuje także tę część płatności, która dotyczy kuponu odsetkowego, dlatego stanowi koszt dopiero w momencie zbycia lub wykupu. W 2018 r. bank zapytał o ustalenie momentu rozpoznania kosztów podatkowych z tytułu kuponów odsetkowych. Z wniosku wynikało, ze w ramach prowadzonej działalności bank kupuje na rynku wtórnym dłużne papiery wartościowe z naliczonym kuponem odsetkowym. Płacona cena uwzględnia wartość odsetek naliczonych do dnia nabycia. Przyszłe odsetki nie są w dacie nabycia ewidencjonowane w księgach rachunkowych. Od realizacji kuponu odsetkowego bank nalicza memoriałowo kolejne odsetki dotyczące następnego kuponu. Tak dzieje się do momentu zbycia albo wykupu. Bank był zdania, że wydatki na nabycie kuponu odsetkowego stają się podatkowym kosztem w dacie kasowej realizacji kuponu odsetkowego. Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem. Sąd potwierdził tę opinię.
Ostrożnie z blokowaniem rachunków – WSA o decyzjach zabezpieczających
Rzeczpospolita, 2022-12-29, Aleksandra Tarka
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sygn. akt I SA/Wr 71/22 decyzję zabezpieczającą fiskus możne wydać dopiero przy doręczeniu wyniku kontroli. Sprawa dotyczyła podatnika, któremu urząd zakwestionował rozliczenie VAT za lipiec i sierpień 2015 r. Urzędnicy w trakcie kontroli doszli do przekonania, że faktury wystawione przez kilku jego kontrahentów nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Zanim ją zakończyli, określili przybliżone należności, jakie będzie musiał zapłacić przedsiębiorca i wszczęli postępowanie zabezpieczające. Podatnik nie zgadzał się na „blokadę” i złożył skargę do sądu. WSA przyznał mu rację.