Przegląd prasy podatkowej 31.07–04.08.2023 r.
sierpień 2023
Refakturowanie leasingu samochodów też z limitem
Gazeta Prawna, 2023-07-31, Agnieszka Pokojska
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 129/21, orzekł, że podatnik, który bierze samochody osobowe w leasing operacyjny i refakturuje wydatki z tego tytułu na swoją spółkę zależną, a sam odlicza je od przychodu, również musi stosować ustawowy limit podatkowych kosztów. Wyjątek od stosowania limitów dotyczy on tylko sytuacji, w której przedsiębiorca kupi auto, by następnie oddać je do odpłatnego używania na podstawie umowy leasingu, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, a oddawanie w odpłatne używanie na podstawie takiej umowy stanowi przedmiot działalności podatnika.
Koszt nie musi być fizycznie poniesiony
Gazeta Prawna, 2023-07-31, Mariusz Szulc
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 131/21, środki zgromadzone na koncie bankowym, a wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sprawie chodziło o sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodziły m.in. środki trwałe, wyposażenie, wierzytelności oraz środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym. Spór dotyczył zaliczenia środków pieniężnych zgromadzonych na koncie spółki do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży ZCP. Spółka uważała, że ma do tego prawo, ale dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał inaczej. Stwierdził, że podatkowym kosztem może być tylko wydatek, który został fizycznie poniesiony, a w tym wypadku tak nie jest. Rację spółce przyznały sądy obu instancji.
Członek podatkowej grupy może rozliczyć stare straty
Rzeczpospolita, 2023-07-31, Katarzyna Harabin
Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 maja 2023 r., sygn. III SA/Wa 329/23, wykładnia prokonstytucyjna pozwala spółkom wchodzącym w skład podatkowej grupy kapitałowej na zawieszenie biegu terminu rozliczania strat poniesionych przed wejściem do grupy. W sprawie chodziło o spółkę, która wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej. W latach poprzedzających dołączenie do grupy podatnik poniósł straty, o które nie obniżył wygenerowanego dochodu. Podatnik powziął wątpliwość, czy będzie uprawniony do odliczenia strat nierozliczonych w latach poprzedzających pierwszy rok podatkowy PGK od dochodu wykazanego po upływie obowiązywania umowy PGK albo utraty przez grupę statusu podatnika, z zastrzeżeniem, że do okresu pięciu lat nie powinno się uwzględniać lat podatkowych PGK. Spółka jest zdania, że będzie uprawniona do odliczenia, a bieg 5-letniego terminu uległ zawieszeniu na czas umowy PGK. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.
Obowiązek podatkowy według protokołu odbioru także w branży IT
Rzeczpospolita, 2023-07-31, Mateusz Kosztyła
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 czerwca 2023 r., sygn. akt I FSK 1636/20, orzekł, że na ustalenie momentu wykonania części usługi wdrożenia aplikacji IT dla celów VAT może wpływać uzgodnienie przez strony transakcji określonej procedury sprawdzenia i odbioru przedmiotu świadczenia. Spółka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, jaką datę należy przyjąć dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Zdaniem spółki za tę datę należy przyjąć dzień odbioru usługi przez klienta, ponieważ specyfika tworzenia oprogramowania dla klientów spółki oznacza, że definitywnie poprawność działania i kompletność dostarczonego rozwiązania może ocenić klient jedynie w jego rzeczywistym środowisku produkcyjnym, a w konsekwencji prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykonanie usługi powstaje dopiero po akceptacji wykonanych prac. Organ podatkowy się z tym nie zgodził i wskazał, że o momencie powstania obowiązku podatkowego będzie decydować data zgłoszenia klientowi zakończenia etapu, gdyż w tym dniu, według spółki jako zleceniobiorcy, wszystkie elementy składające się na dany etap zostały zakończone. Spółka wniosła skargę do sądu i wygrała w obu instancjach.
MF: Strata pomniejsza daninę solidarnościową
Gazeta Prawna, 2023-08-01, Agnieszka Pokojska
Wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi z 27 lipca 2023 r. na interpelację nr 42274 stwierdził, że Ministerstwo Finansów uzupełni objaśnienia podatkowe dotyczące daniny solidarnościowej i potwierdzi w nich możliwość uwzględnienia w podstawie obliczania tej daniny strat z lat ubiegłych. Zapewnił, że resort finansów podziela wykładnię Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowaną w wyrokach: z 19 lipca 2022 r., sygn. akt II FSK 452/22, oraz z 7 grudnia 2022 r., sygn. akt II FSK 1172/22.Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaakceptował jej stanowisko tylko w części. Zgodził się z nią, że dotacje nie są przychodami ze sprzedaży, a tym samym nie wpływają na status spółki jako małego podatnika. Stwierdził natomiast, że należy je uwzględnić przy ustalaniu limitu bieżących przychodów.
Stanowisko fiskusa zaakceptowały sądy obu instancji.
Obniżenie kapitału zakładowego to nie wypłata zysku
Gazeta Prawna, 2023-08-02, Katarzyna Jędrzejewska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 19 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 282/23, a także WSA w Łodzi w wyroku z 9 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 228/23, orzekły, że jeżeli wspólnik dostaje wynagrodzenie za umarzane udziały (akcje) nie z bieżącego zysku, lecz wskutek obniżenia kapitałów zakładowego i zapasowego powstałych z wniesionych wcześniej wkładów, to od wypłaconej mu kwoty spółka nie płaci tzw. CIT estońskiego. Spór z fiskusem powstał na tle planowanego umorzenia udziałów aportowych i pieniężnych. W obu przypadkach miałoby się to odbyć poprzez obniżenie kapitałów zakładowego i zapasowego spółki. Wspólnik zapewnił, że żadne z tych umorzeń nie będzie finansowane z zysków spółki, ani z lat poprzedzających wybór ryczałtu, ani z okresu opodatkowania ryczałtem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że niezależnie od trybu i sposobu umorzenia udziałów wynagrodzenie wypłacone z tego tytułu wspólnikowi będzie dla spółki dochodem z ukrytych zysków. Podatnicy zaskarżyli interpretacje i wygrali.
Spółka może rozliczyć w kosztach szkolenie dla freelancera
Rzeczpospolita, 2023-08-02, Przemysław Wojtasik
Spółka może rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na szkolenia dla freelancerów, jeśli szkolenia te mają związek z działalnością gospodarczą spółki i przyczyniają się do uzyskiwania przychodów. W interpretacji indywidualnej o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.228.2023.2.PK. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na szkolenia dla freelancerów, którzy współpracują z nią na podstawie umów o stałej współpracy. Spółka finansowała freelancerom specjalistyczne szkolenia, w tym kursy branżowe, z konkretnych języków programowania, a także szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, takie jak kursy efektywnej komunikacji, autoprezentacji, wystąpień publicznych czy zarządzania sobą w czasie. Dyrektor KIS wskazał, że szkolenia te podnoszą kwalifikacje freelancerów, które są przez nich wykorzystywane do wykonywania zadań dla spółki. Wydatki na szkolenia mają więc związek z działalnością gospodarczą spółki i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Interpretacja dyrektora KIS jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy współpracują z freelancerami. Przedsiębiorcy mogą teraz rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na szkolenia dla freelancerów, jeśli szkolenia te mają związek z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy i przyczyniają się do uzyskiwania przychodów.
Estoński CIT płaci się od kwoty brutto
Gazeta Prawna, 2023-08-03, Agnieszka Pokojska
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 25 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 491/23, ustalając wartość ukrytych zysków z tytułu wykorzystywania firmowych aut osobowych przez wspólników na cele mieszane, należy brać pod uwagę kwotę brutto. Tak samo jest, gdy z pojazdów korzystają pracownicy. To oznacza, że trzeba uwzględnić również VAT wykazany na fakturach dokumentujących wydatki eksploatacyjne. Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację argumentowała, że zasadniczo podstawą opodatkowania, od której jest naliczany ryczałt od dochodów spółek, jest wynik finansowy w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Obniżają go wydatki, które nie mają związku z działalnością gospodarczą lub są ukrytymi zyskami. Zdaniem spółki, podlegający odliczeniu podatek VAT nie obniża wyniku finansowego. Jego kwota nie może zatem podwyższać podstawy opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Nie zgodził się z tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Sąd I instancji utrzymał interpretację w mocy.