Przegląd prasy podatkowej 4-8.03.2024 r.
marzec 2024
Opieka nad dzieckiem też się liczy do stanu zatrudnienia
Gazeta Prawna, 2024-03-04, Agnieszka Pokojska
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 15 lutego 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.770.2023.1.KM stwierdził, iż przy wyliczaniu stanu zatrudnienia w „estońskiej” spółce bierze się pod uwagę również pracowników przebywających w trakcie roku podatkowego na urlopie rodzicielskim bądź wychowawczym. Wcześniej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził podobnie w odniesieniu do studentów poniżej 26. roku życia zatrudnionych na umowie zlecenia.
Estoński CIT od ukrytych zysków należy liczyć od kwoty brutto
Gazeta Prawna, 2024-03-04, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 1054/23 orzekł, iż ustalając wartość ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy przyjmować wartości brutto. Chodziło o spółkę, która zajmuje się głównie sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych. Problem dotyczył niektórych składników jej majątku, takich jak: samochody osobowe, laptopy, telefony komórkowe. Spółka ponosi wydatki bezpośrednio z nimi związane, takie jak koszty eksploatacji, opłaty leasingowe. Natomiast składniki te mogą być wykorzystywane zarówno przez jej wspólników, jak i pracowników w celach prywatnych. Spółka była świadoma, że są to ukryte zyski, gdy ze składników majątku korzysta wspólnik. Jej wątpliwości dotyczyły tego, jaką powinna przyjąć wartość dla celów estońskiego CIT. Sama była zdania, że powinna to być wartość netto, a tylko w przypadku wykorzystywania samochodów osobowych w celach prywatnych powinna jeszcze uwzględnić 50 proc. VAT. Organy się z tym nie zgodziły.
Dwa podobne połączenia, a skutek podatkowy odmienny
Gazeta Prawna, 2024-03-05, Agnieszka Pokojska
Jak wynika z najnowszych interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lutego br., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.712.2023.2. SG i z 14 lutego br., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.701.2023.2.AW gdy dochodzi do połączenia spółki matki ze spółką córką bez emisji nowych udziałów lub akcji, to nie ma podatku dochodowego. Gdy jednak w grę wchodzi takie samo połączenie, lecz dwóch spółek córek, to podatek trzeba zapłacić.
Fiskus bliżej wygranej w sprawie raportowania schematów podatkowych
Gazeta Prawna, 2024-03-05, Mariusz Szulc
29 lutego 2024 r., rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, sygn. C-623/22, zgodnie z którą przepisy dyrektywy wprowadzającej obowiązek raportowania schematów podatkowych, są zgodne z prawem unijnym. Belgijski TK spytał TSUE m.in. o to, czy zgodny z prawem unijnym jest obowiązek zgłaszania transgranicznych uzgodnień dotyczących wszelkich podatków, a nie tylko dochodowego. Belgijski trybunał spytał też, czy obowiązek zgłaszania MDR nie narusza prawa do poszanowania życia prywatnego pośredników, jak i samych podatników. Rzecznik TSUE nie dostrzegł w tym zakresie większych kontrowersji.
Wydatki na prywatne ubezpieczenia i szkolenia są bez estońskiego CIT
Gazeta Prawna, 2024-03-05, Agnieszka Pokojska
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lutego 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.699.2023.1.IN orzekł, iż firma, która wybrała ryczałt od dochodów spółek, nie płaci go od dofinansowania do ubezpieczenia medycznego oraz ubezpieczenia na życie udziałowców i pracowników ani od sfinansowanych szkoleń.
Przetwórcy warzyw jednak bez ulgi na ekspansję
Gazeta Prawna, 2024-03-06, Agnieszka Pokojska
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Po 822/23 uznał, iż przetwórca warzyw nie wytwarza nowego produktu, ponieważ w dalszym ciągu sprzedaje te same warzywa, tyle że w przetworzonej postaci. Nie może więc korzystać z ulgi na ekspansję. Z preferencji tej chciała skorzystać firma, która zajmuje się wytwarzaniem cebulowych krążków i kostek. W tym celu kupuje ona surową, nieobraną cebulę, którą następnie poddaje odpowiednim procesom technologicznym. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że spółka nie ma prawa do ulgi na ekspansję. Spółka zaskarżyła interpretację i przegrała.
TSUE: można odliczyć VAT bez względu na wysokość sprzedaży
Rzeczpospolita, 2024-03-08, Przemysław Wojtasik
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok sygn. akt: C-341/22 zgodnie z którym jeśli firma prowadzi działalność i nie jest zamieszana w oszustwo, fiskus nie może odmówić jej odliczenia VAT, argumentując, że za mało sprzedaje. Żaden przepis dyrektywy VAT nie uzależnia prawa do odliczenia podatku od osiągnięcia określonego pułapu transakcji. Sprawa dotyczy spółki zajmującej się produkcją i sprzedażą wina. Włoski fiskus uznał, że nie prowadzi działalności gospodarczej, ponieważ zgłoszona przez nią kwota sprzedaży nie przekracza określonego w przepisach progu i odmówił jej odliczenia VAT. Spółka zakwestionowała decyzję skarbówki, twierdząc, że zakaz odliczenia jest niezgodny z prawem unijnym.