Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 6–10.02.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 6–10.02.2023 r.

luty 2023

Zysk sprzed przekształcenia nie jest objęty estońskim CIT

Rzeczpospolita, 2023-02-06, Damian Serej

Spółka korzystająca z opodatkowania tzw. estońskim CIT nie będzie podlegała opodatkowaniu po dniu przekształcenia w razie wypłaty wspólnikom zysku spółki przekształcanej – takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z 14 października 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-2.4010.117.2022.1.IN. Wspólnicy spółki cywilnej, którzy w przyszłości planują przekształcić firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie otrzymywali dotychczas od spółki wypracowanego przez nią zysku. Po planowanym przekształceniu, zysk spółki miałby być sukcesywnie wypłacany w celu zmniejszenia zobowiązania spółki z tytułu zysków z lat ubiegłych, a niewypłacona część zasiliłaby kapitał spółki z o.o.. We wniosku o interpretację wspólnicy stwierdzili, że dokonywane wypłaty nie będą podlegać opodatkowaniu tzw. estońskim CIT, co potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Biuro austriackiej spółki to zagraniczny zakład

Dziennik Gazeta Prawna, 2023-02-06, Monika Pogroszewska

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.135.2022.2.OK, prowadzenie przez zagraniczną spółkę działalności w Polsce poprzez stałą placówkę sprawia, że powstaje dla niej w Polsce zakład podatkowy; w przypadku braku takiej placówki należy zbadać, czy spółka ma również zależnego przedstawiciela. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka będąca austriackim rezydentem podatkowym, która świadczy usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami, zarządzania korporacyjnego, najmu oraz marketingu. Od połowy 2022 r. spółka zatrudnia przebywającego na stałe w Polsce pracownika. Pracownik wykonuje swoje obowiązki w wynajętym przez pracodawcę biurze. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy można mówić o posiadaniu przez nią zakładu w Polsce na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jej zdaniem o powstaniu zakładu decyduje istnienie placówki (miejsca prowadzenia działalności) o charakterze stałym, jak również wykonywanie za jej pośrednictwem działalności gospodarczej, która nie ma charakteru przygotowawczego lub pomocniczego. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że spółka ma stałą placówkę w Polsce. Jednocześnie stwierdził, że w razie braku spełnienia kryteriów ogólnych istnienia stałej placówki, należałoby zbadać czy osoby działające dla spółki w Polsce są od niej zależne.

Błędny NIP nie pozbawia odliczenia VAT

Dziennik Gazeta Prawna, 2023-02-06, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.931.2022.1.WN, że pomimo podania błędnego NIP nabywcy na fakturze ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury. Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się polski oddział zagranicznego przedsiębiorcy, który posiada dwa numery NIP, jeden do rozliczeń CIT i VAT oraz drugi niezbędny do rozliczeń płatnika PIT oraz ZUS. W Krajowym Rejestrze Sądowym wykazany został drugi NIP dla celów PIT i ZUS i nim właśnie posłużył się leasingodawca w umowie leasingu i na fakturach wystawianych na rzecz wnioskodawcy. Leasingodawca pomimo sprzeciwu spółki nie zdecydował się zmienić numeru NIP spółki ani nie odniósł się do wysyłanych przez spółkę not korygujących. Spółka nabrała wątpliwości, czy w takiej sytuacji przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z otrzymanych od leasingodawcy faktur. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że brak akceptacji noty księgowej nie determinuje braku możliwości odliczenia VAT z faktury, o ile odzwierciedla ona faktyczne zdarzenia gospodarcze, a samego nabywcę można na jej podstawie zidentyfikować.

Bonus nie może być ucieczką przed 32-proc. PIT

Dziennik Gazeta Prawna, 2023-02-06, Monika Pogroszewska

W interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2023, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.954.2022.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że bonus dla dyrektora, który zatrudniony jest na umowie o pracę nie stanowi przychodu z kapitałów pieniężnych. Wnioskodawcą był mężczyzna sprawujący na podstawie umowy o pracę funkcje dyrektora zarządzającego w spółce. Mężczyzna planuje zawarcie ze spółką porozumienia, w ramach którego otrzymywać będzie bonus, którego bazę stanowić ma 0,5% zysku brutto spółki. W momencie nabycia prawa do bonusu wnioskodawca, w zamian za określoną kwotę, przedstawiałby go spółce do umorzenia. Mężczyzna stwierdził, że pieniądze otrzymane w zamian za wspomniane umorzenie będą stanowić dla niego przychód z kapitałów pieniężnych. Stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe. Zdaniem Dyrektora KIS przychód pracownika wynikający ze stosunku pracy obejmuje również inne świadczenia poza wynagrodzeniem. Istotny jest ich związek z wykonywaną pracą, a nie podstawa ich wypłaty.

Słoneczna farma z mniejszym podatkiem od nieruchomości

Rzeczpospolita, 2023-02-07, Aleksandra Tarka

W wyroku z 6 grudnia 2022 r., sygn. akt III FSK 740/22, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że stacje transformatorowe powiązane z panelami fotowoltaicznymi nie stanowią urządzeń budowlanych. We wrześniu 2021 r. spółka posiadająca zakład produkcyjny wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od nieruchomości, wskazując, że planuje budowę instalacji fotowoltaicznej – tzw. farmy słonecznej. Sama instalacja ma się składać z paneli połączonych i zamontowanych na stalowej konstrukcji. Dodatkowo, mają zostać zamontowane wolnostojące stacje transformatorowe. Celem spółki było potwierdzenie, że wysokość stawki podatku uzależniona będzie od powierzchni zajmowanej przez wspomniane stacje. Wójt gminy, na terenie której farma miała powstać, stwierdził, że należy rozdzielić opodatkowanie budynku stacji od instalacji wewnątrz stacji wraz z urządzeniami służącymi właściwemu funkcjonowaniu całej farmy słonecznej, które powinny być opodatkowane jak budowle. Spółka skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskazał, że zmiana definicji obiektu budowlanego nie wpłynie na opodatkowanie instalacji. Sprawa trafiła przed NSA, który zaprezentował odmienne stanowisko. Sąd podkreślił, że istotne jest, aby ustalić z czym stacje transformatorowe zostały funkcjonalnie powiązane. Podkreślił również, że postrzeganie instalacji fotowoltaicznej na gruncie prawa budowlanego oraz prawa podatkowego nie jest tożsame, a same stacje zapewniają właściwe funkcjonowanie i użytkowanie pozostałych elementów zespołu jako całości.

Dyrektor KIS wyjaśnił ulgę na prototyp

Dziennik Gazeta Prawna, 2023-02-08, Agnieszka Pokojska

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lutego 2023, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.691.2022.1.MBD, podatnicy mogą stosować ulgę na prototyp w stosunku do kosztów, które ponieśli po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych nad nowym produktem. Z wnioskiem o interpretacje wystąpiła spółka, która na etapie prac badawczo-rozwojowych zamierza wytwarzać, kupować oraz ulepszać środki trwałe, od których uzależnione jest powstanie nowego produktu. Wnioskodawca stał na stanowisku, że ponoszone przez niego w ostatnich latach wydatki będą objęte ulgą na prototyp. Dyrektor KIS uznał to stanowisko za nieprawidłowe, uznając, że koszty ponoszone w latach wcześniejszych niż rok, w którym nastąpi produkcja próbna, nie będą podlegały odliczeniu w ramach ulgi. Dodatkowo, spółka zapytała jak należy rozumieć pojęcie „nowego produktu”. Zdaniem organu, nowy produkt powinien być nowością dla firmy i powinien powstać w ramach działalności prowadzonej przez podatnika. Wyjaśnił również, że podstawa dodatkowych odliczeń ulega zmniejszeniu w przypadku łączenia ulgi na prototyp z ulgą na robotyzację.

Bez ogrzewania nie da się prowadzić firmy

Rzeczpospolita, 2023-02-10, Przemysław Wojtasik

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 grudnia 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.726.2022.3.PS, źródło ogrzewania w postaci pompy ciepła może zostać rozliczone w kosztach podatnika nawet, gdy tylko część ogrzewanego budynku jest wykorzystywana w działalności podatnika. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła lekarka, która prowadzi przychodnię w budynku, w którym jednocześnie mieszka. Lekarka podkreślała, że nabyta pompa zapewnia jej niezbędne warunki do wykonywania badań lekarskich dzięki zapewnieniu odpowiedniej temperatury wody oraz pomieszczeń, w których przyjmowani są pacjenci. Zdaniem wnioskodawczyni, nabyta pompa ma związek z prowadzeniem ośrodka zdrowia, w efekcie wydatki na jej nabycie będą stanowiły koszty podatkowe. Dyrektor KIS uznał to stanowisko za prawidłowe wskazując dodatkowo, że nabyta pompa jest odrębnym środkiem trwałym i podlega amortyzacji, a kosztem podatkowym będą odpisy amortyzacyjne.

Podatek od nieruchomości: opinia konserwatora może pozbawić preferencji

Rzeczpospolita, 2023-02-10, Aleksandra Tarka

Wyrokiem z 8 lutego 2023 r., sygn. akt III FSK 1603/21, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną złożoną przez spółkę, której odmówiono zwolnienia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla zabytkowych nieruchomości. Sprawa dotyczyła spółki, która jest właścicielem zabytkowych obiektów dawnej kopalni. Zdaniem samorządu spółka nie dbała o obiekty zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, w konsekwencji nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości. Organ podatkowy argumentując swoje stanowisko powołał się na opinię wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków, w której negatywnie oceniono działania konserwatorskie spółki. Spółka zdecydowała się zaskarżyć decyzję organu podatkowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, że zwolnienie może zostać zastosowane w sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania jest wpisany do rejestru zabytków oraz jest utrzymywany i konserwowany zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków. Stanowisko to zostało podtrzymane przez NSA, który wskazał, że kluczowa w tej sprawie jest opinia konserwatorska, ponieważ organy podatkowe nie dysponują odpowiednimi narzędziami, aby ocenić czy warunek właściwej konserwacji obiektu jest spełniony.