Tax Highlights for Real Estate – Lipiec 2022
lipiec 2022
Spis tematów:
- Nabycie, wynajem i eksploatacja nieruchomości nie prowadzi do powstania zakładu spółki niemieckiej w Polsce
- Brak możliwości przeniesienia wartości nieumorzonej starego biurowca na poczet wartości początkowej nowo wybudowanego budynku
- Przesłanki opodatkowania VAT dostawy działek powstałych z podziału większej działki
- Obowiązki w związku z eksploatacją paneli fotowoltaicznych przez jednostki budżetowe gminy ciążą na gminie
- Cesja umów deweloperskich na nabycie lokali mieszkalnych stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT
- Do obliczania okresu, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, nie wlicza się czasu, w jakim akcjonariusz posiadał 100% akcji w kapitale spółki przejmowanej
Nabycie, wynajem i eksploatacja nieruchomości nie prowadzi do powstania zakładu spółki niemieckiej w Polsce
W interpretacji podatkowej z 30 czerwca 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że działania podejmowane przez spółkę niemiecką polegające na nabyciu, wynajmie i eksploatacji nieruchomości oraz zarządzaniu tymi nieruchomościami, mające na celu realizację dochodów z nieruchomości położonych w Polsce nie kreują zagranicznego zakładu dla spółki niemieckiej.
Kluczowe decyzje finansowe w odniesieniu do nieruchomości podejmowane są na terenie Niemiec. Wnioskodawca nie posiada na terytorium Polski biura, ani nie zatrudnia pracowników, a sprawy bieżące Nieruchomości są realizowane w ramach outsourcingu usług profesjonalnemu podmiotowi. Zarządcy Nieruchomości nie są odpowiedzialni za proces wynajmu i poszukiwanie potencjalnych najemców. Określenie warunków finansowych oraz prowadzenie negocjacji z potencjalnymi najemcami jest kluczowym przedmiotem działań Wnioskodawcy.
Brak możliwości przeniesienia wartości nieumorzonej starego biurowca na poczet wartości początkowej nowo wybudowanego budynku
W wyroku z 5 lipca 2022 r. sygn. II FSK 2978/19 NSA wskazał, że nie ma możliwości rozliczenia nieumorzonej wartości środka trwałego poprzez włączenie jej do wartości początkowej nowego środka trwałego. Nie należy zatem tak samo traktować nieumorzonej wartości starego budynku oraz kosztów jego wyburzenia.
Sąd stwierdził jednak, że skoro likwidacja środków trwałych nie jest związana ze zmianą rodzaju działalności, strata z tego tytułu, w wysokości nieumorzonej wartości środków trwałych, powinna stanowić w całości bezpośrednio i jednorazowo koszt uzyskania przychodów.
Przesłanki opodatkowania VAT dostawy działek powstałych z podziału większej działki
WSA w Gdańsku w wyroku z 5 lipca 2022 r. sygn. sygn. I SA/Gd 77/22 wskazał, że sprzedaż podzielonej działki, zakupionej kilkanaście lat temu, nie stanowi przejawu działalności gospodarczej podatnika, czy też działań podatnika VAT. Jest to sprzedaż majątku prywatnego. Uzbrojenie działki miało miejsce kilkanaście lat temu, przy czym było ono zaplanowane na dom jednorodzinny, a nie na wiele domów. Podjęcie czynności, które sprowadzają się do podzielenia działki na kilka działek mniejszych, aby podnieść ich atrakcyjność, aby znaleźć na nie nabywcę nie przesądzą o prowadzeniu działalności gospodarczej. W tym stanie faktycznym należy przyjąć, że to była sprzedaż prywatna, nie skutkująca powstaniem obowiązku w podatku VAT.
Obowiązki w związku z eksploatacją paneli fotowoltaicznych przez jednostki budżetowe gminy ciążą na gminie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 28 stycznia 2022 r. sygn. 0111-KDIB3-3.4013.193.2021.2.PJ, wskazał, że obowiązki: zgłoszenia rejestracyjnego, składania deklaracji dla podatku akcyzowego, opłacania podatku akcyzowego i prowadzenia ewidencji ilościowej zużytej energii elektrycznej ciążą na gminie, która udostępnia energię elektryczną zainstalowanych paneli fotowoltaicznych swoim jednostkom organizacyjnym prowadzonym w formie jednostek budżetowych, (jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej). Panele fotowoltaiczne są zainstalowane na budynkach będących w trwałym zarządzie tych jednostek i ich łączna moc przekracza 1 MW.
Cesja umów deweloperskich na nabycie lokali mieszkalnych stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT
WSA w Bydgoszczy w wyroku z 28 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Bd 243/22 wskazał, że o sposobie opodatkowania VAT cesji wynikającej z umowy przedwstępnej i deweloperskiej decydować powinno kryterium ekonomiczne i celowościowe, a nie cywilistyczne zawieranych transakcji. WSA wskazał na powstałą linię orzeczniczą sądów administracyjnych, zgodnie z którą umowy cesji nie zawierają niezależnych celów. Są one jedynie czynnościami pośrednimi na drodze do dostawy nieruchomości, a zawarcie tych umów ma identyczny kierunek ekonomiczny jak sprzedaży nieruchomości.
Kierowanie się kryterium ekonomicznym oznacza, że trzeba brać pod uwagę efekt finalny, do którego zmierzają podmioty transakcji. Zarówno w przypadku umowy przedwstępnej, jak i cesji jest to w sprawie dostawa nieruchomości.
Do obliczania okresu, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, nie wlicza się czasu, w jakim akcjonariusz posiadał 100% akcji w kapitale spółki przejmowanej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 7 grudnia 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.416.2021.2.BS wskazał, że do dwuletniego okresu uprawniającego do zastosowania wobec akcjonariusza zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła wypłaty przez spółkę dywidendy, nie wlicza się czasu, w jakim akcjonariusz posiadał 100% akcji w kapitale spółki przejmowanej.
Stanowisko organu podatkowego podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Sąd wskazał, że przepisy dotyczące ulg podatkowych należy interpretować ściśle, jako że są to wyjątki od zasady powszechności opodatkowania. Skoro przejmowane przywileje i obowiązki w ramach sukcesji należy odnosić do samej spółki przejmującej, a nie jej akcjonariusza, to nie można łączyć okresu nieprzerwalnego posiadania minimum 10% akcji w spółce kapitałowej wypłacającej przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z okresem posiadania minimum 10% akcji w spółce przejmowanej.