Tax Highlights for Real Estate – Listopad 2022
listopad 2022
Spis tematów:
- Akcyza – Planowane zmiany dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych
- Czy czynności związane z zakupem i najmem nieruchomości znajdujących się w Polsce kreują zagraniczny zakład?
- Wycofanie wkładu niepieniężnego ze spółki komandytowej jako przychód podatkowy po stronie wycofującego
- Opóźnienie możliwości stosowania zwolnienia z opodatkowania dywidend oraz dochodów ze zbycia udziałów w spółkach zależnych uzyskiwanych przez spółki holdingowe do 2024 r.
- Sama faktura korygująca nie wystarcza do obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług
- Montaż systemu kontroli dostępu jako ulepszenie obcego środka trwałego, a nie jego remont.
- Czy budowa farmy fotowoltaicznej z punktu widzenia VAT to jedna usługa?
- Podstawa opodatkowania w podatku od przychodów z budynków a odpisy amortyzacyjne
Akcyza – Planowane zmiany dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych
3 listopada 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD 428).
W ramach licznych nowelizacji projekt ustawy przewiduje m.in. zmiany dla producentów energii z paneli fotowoltaicznych. Zmiany te obejmują rozszerzenie wyłączenia z obowiązku prowadzenia ewidencji energii elektrycznej o podmioty produkujące tą energię z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niezależnie od tego, czy energia ta jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, czy też nie.
Obecnie wyłączeniu spod obowiązku prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej podlegają wyłącznie podmioty, które produkują energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i którą w całości zużywają. Oznacza to, że w przypadku gdy producent energii z fotowoltaiki posiada przyłączenie do sieci (możliwość oddawania nadwyżek energii), jest on zobowiązany do prowadzenia tego rodzaju ewidencji. Znowelizowane przepisy zwalniają z tego obowiązku tak długo, jak energia będzie produkowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Dodatkowo ustawa wprowadza określony sposób ewidencjonowania danych dotyczących produkcji energii z odnawialnych źródeł w przypadku braku urządzeń pomiarowych, tj. na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji podatnika. Innymi słowy, prowadzący ewidencję będzie określać ilości szacunkowe z uwzględnieniem wskazanych w projekcie ustawy informacji.
Czy czynności związane z zakupem i najmem nieruchomości znajdujących się w Polsce kreują zagraniczny zakład?
Podejmowane przez podmiot zagraniczny na terenie Polski działania, polegające wyłącznie na osiąganiu dochodów z nieruchomości położonych w Polsce bez stosownej nadbudowy korporacyjnej nie kreują zagranicznego zakładu – taki wniosek wynika z wydanej w dniu 24 października 2022 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.595.2022.2.MS).
Wniosek o wydanie interpretacji złożył czeski fundusz inwestycyjny prowadzący działalność w formie zbliżonej do polskiej spółki akcyjnej. W ramach opisu stanu faktycznego fundusz wskazał, że prowadzona na terenie RP działalność gospodarcza polega na wynajmowaniu powierzchni biurowych i handlowych w nieruchomościach będących jego własnością, zlokalizowanych na terytorium Polski. Dodatkowo Fundusz posiada również 100% udziałów w dwóch spółkach nieruchomościowych z siedzibą w Polsce. Poza przychodami uzyskiwanymi z nieruchomości Fundusz nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej na terytorium Polski.
Fundusz zapytał, czy w takim wypadku prowadzone przez niego działania oparte na nabywaniu i wynajmie nieruchomości w Polsce powodują powstanie zagranicznego zakładu na terenie RP.
Dyrektor KIS podzielił zdanie Funduszu, iż nabywane i wynajmowane nieruchomości stanowią wyłącznie aktywo służące osiąganiu pasywnego przychodu / dochodu, oraz że są przedmiotem prowadzonej działalności, ale samoistnie nie służą jako stała placówka prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym na terytorium Polski Fundusz osiąga wyłącznie pasywne przychody / dochody z tytułu nieruchomości położonych w Polsce.
Innymi słowy podejmowane na terytorium Polski działania, polegające wyłącznie na osiąganiu dochodów z majątku nieruchomego (nieruchomości) położonego w Polsce bez stosownej nadbudowy korporacyjnej nie kreują zagranicznego zakładu.
Wycofanie wkładu niepieniężnego ze spółki komandytowej jako przychód podatkowy po stronie wycofującego
Wycofanie przez komandytariusza jednego z kilku wkładów niepieniężnych ze spółki komandytowej poprzez zwrot w naturze (przeniesienie własności wkładu niepieniężnego), generuje po jego stronie przychód podatkowy na gruncie CIT – taki wniosek wynika z interpretacji Dyrektora KIS z dnia 21 października 2022 r., nr.0111-KDIB1-1.4010.537.2022.2.AND.
W przedmiotowej sprawie wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy wycofując wkład (który został przez niego wniesiony do spółki komandytowej, gdy jeszcze nie była ona podatnikiem CIT), stanowiącego udział w prawie własności nieruchomości, w przypadku gdy wkład ten zostanie zwrócony w naturze, uzyska przychód podatkowy na gruncie ustawy o CIT.
Wnioskodawca stanął na stanowisku, że w takich okolicznościach po jego stronie nie powstanie przychód, gdyż nie uzyska on faktycznego przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym.
Dyrektor KIS nie zgodził się z powyższym wskazując, że z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o CIT wprost wynika, że za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3 (czyli m.in. w spółce komandytowej).
Opóźnienie możliwości stosowania zwolnienia z opodatkowania dywidend oraz dochodów ze zbycia udziałów w spółkach zależnych uzyskiwanych przez spółki holdingowe do 2024 r.
Dyrektor KIS w interpretacjach indywidualnych z dnia 7 września 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.445.2022.1.JKU), 27 września 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.174.2022.2.MK) oraz z 7 października 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.456.2022.3.IZ) stwierdził, że zwolnienie z opodatkowania dywidend oraz od dochodów ze zbycia udziałów w spółce zależnej uzyskiwanych przez spółki holdingowe (art. 24n i 24o ustawy o CIT) znajdzie zastosowanie dopiero od 2023 roku.
Jednym z warunków stosowania zwolnienia jest posiadanie bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres jednego roku, co najmniej 10 proc. Udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej. Zdaniem organu, jako że przepisy te weszły w życie od 1 stycznia 2022 r., roczny okres posiadania udziałów należy liczyć dopiero od tej daty. To powoduje, że spółki holdingowe będą podlegały zwolnieniu dopiero za dochody (przychody) uzyskane od 1 stycznia 2023 roku.
Powyższy termin zostanie jednak dodatkowo wydłużony po wejściu w życie nowelizacji z 7 października br., zgodnie z którą spółki holdingowe będą uprawnione do skorzystania z w/w zwolnienia dopiero po dwóch latach posiadania udziałów w spółce zależnej. W praktyce oznacza to, że ze zwolnienia będzie można skorzystać dopiero od 2024 r.
Sama faktura korygująca nie wystarcza do obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług.
W wyroku WSA w Warszawie z dnia 28 października 2022 roku, sygn. III SA/WA 1005/22, sąd przychylił się do stanowiska Dyrektora KIS, odnośnie warunków potrzebnych do spełnienia w celu dokonania korekty podstawy opodatkowania w VAT.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w przypadkach określonych w ust. 10 pkt 1-3 tego przepisu, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, m.in. pod warunkiem, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, iż uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej.
Zdaniem organu czym innym jest samo wystawienie faktury korygującej, a czym innym posiadanie dokumentacji potwierdzającej dokonanie w/w uzgodnień. Faktura jest jedynie nośnikiem informacji o obniżeniu podstawy opodatkowania i sama w sobie nie może być podstawą do dokonania tego obniżenia. Innymi słowy niezależnie od jej wystawienia podatnik musi udokumentować, że uzgodnił z nabywcą towarów lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania.
Montaż systemu kontroli dostępu jako ulepszenie obcego środka trwałego, a nie jego remont.
W interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2022 o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.460.2022.1.MKU Dyrektor KIS stwierdził, że zamontowanie w obcym środku trwałym będącym budynkiem systemu kontroli przed nieupoważnionymi osobami stanowi jego ulepszenie. Zdaniem organu dokonane prace miały charakter adaptacyjny, nadający budynkowi nową funkcjonalność przede wszystkim z powodu zainstalowania nowych urządzeń umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej, co wyklucza uznanie robót za remont.
Czy budowa farmy fotowoltaicznej z punktu widzenia VAT to jedna usługa?
Pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to coraz bardziej popularna w Polsce forma inwestycji. Wiąże się ona z budową farm (np. fotowoltaicznych), co jest skomplikowanym, wieloetapowym procesem. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się na budowę farm metodą „pod klucz”, obejmującą usługę główną (budowa farmy i jej instalacja do sieci elektrycznej) oraz usług dodatkowych (m.in.: projektowych, dostarczenia transformatorów, wykonania dróg wewnętrznych, montażu ogrodzenia, serwisowych i naprawczych w ramach gwarancji).
W takiej formule wykonywała instalacje wraz z przyłączem Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację odnośnie sposobu rozliczenia VAT w związku z budową oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.257.2020.2.IK). Spółka stanęła na stanowisku, że wszystkie wykonane przez nią usługi stanowiły świadczenie kompleksowe ze względu na wspólny cel gospodarczy oraz fakt, że wykonanie usług dodatkowych było niezbędne do korzystania ze świadczenia podstawowego.
Fiskus nie zgodził się z tym stwierdzając, że usługi wykonane przez Spółkę mogły być świadczone niezależnie od siebie, a usługi dodatkowe nie służyły bezpośrednio wykonaniu usługi głównej.
NSA wyrokiem z dnia 29 września 2022 r., sygn. I FSK 1047/21, rozstrzygnął sprawę wskazując, że usługom zmierzającym do budowy i podłączenia do sieci elektrycznej można przypisać kompleksowy charakter, jednak usługi wykonania drogi wewnętrznej oraz ogrodzenia należy traktować jako odrębne.
Podstawa opodatkowania w podatku od przychodów z budynków a odpisy amortyzacyjne
Spółka będąca właścicielem budynku usługowego z lokalami przeznaczonymi na wynajem zwróciła się z pytaniem do Dyrektora KIS, czy podstawa opodatkowania w podatku od przychodów z budynków (art. 24b ust. 3 ustawy o CIT) powinna uwzględniać jego amortyzację.
Zgodnie z ustawą o CIT przychodem w podatku od przychodów z budynków jest wartość początkowa środka trwałego ustalona na pierwszy dzień każdego miesiąca, wynikająca z prowadzonej ewidencji. Według Spółki zgodnie z tym przepisem należy pomniejszać podstawę opodatkowania o wartość odpisów amortyzacyjnych dokonanych w poprzedzających miesiącach. Wnioskodawca w swojej argumentacji przytoczył zbliżone stanowisko WSA w Warszawie wyrażone w wyroku z dnia 17 kwietnia 2019 r. (sygn. akt III SA/Wa 1905/18).
Dyrektor KIS, w interpretacji indywidualnej z dnia 12 października 2022 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.56.2022.1.MR), uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Według organu zgodnie z wykładnią systemową nie należy od wartości początkowej odliczać odpisów amortyzacyjnych w celu obliczenia podstawy opodatkowania. Dyrektor KIS wskazał, że wartość początkowa środka trwałego na pierwszy dzień każdego miesiąca powinna być ustalana jako wartość początkowa brutto, bez pomniejszania o odpisy amortyzacyjne. Powinno się natomiast uwzględnić w niej ulepszenia i odłączenia części składowych. Takie rozumienie wartości początkowej środka trwałego wynika z samej natury podatku od przychodów z budynków, który zakłada uzależnienie jego wysokości od zwrotu z nieruchomości oraz jej zdolności do generowania przychodu. Zdaniem Dyrektora KIS „odniesienie się do wartości brutto pozwala na równomierne rozłożenie w czasie ciężaru podatku”.