Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 6-10.11.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 6-10.11.2023 r.

listopad 2023

Wynagrodzenie za umorzenie udziałów nie musi być z ryczałtem od dochodów spółek

Gazeta Prawna, 2023-11-06, Agnieszka Pokojska

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 29 września 2023 r., sygn. akt I SA/Kr 593/23 wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów nie jest ukrytym zyskiem, jeżeli nie przekracza ono wartości wkładu wniesionego przez wspólnika na pokrycie kapitałów w spółce. W sprawie chodziło o spółkę z o.o. opodatkowaną estońskim CIT. Spółka powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Pierwotnie miała tylko jednego wspólnika. Potem do spółki przystąpił drugi wspólnik, który wniósł wkład pieniężny. Wspólnicy planowali, że w przyszłości przeprowadzą dobrowolne umorzenie udziałów. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że umorzenie udziałów zostanie przeprowadzone poprzez obniżenie kapitału zakładowego oraz kapitału zapasowego w części niepochodzącej z zysków. Chciała się upewnić, że wynagrodzenie wypłacone z tego tytułu nie będzie ukrytym zyskiem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się z tym nie zgodził. Interpretację Dyrektora uchylił WSA

Przepisy o fundacji rodzinnej z zagraniczną pułapką

Gazeta Prawna, 2023-11-07, Mariusz Szulc

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach z 18 października 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.399.2023.2.KS i 0114-KDIP2-1.4010.402.2023. 1.KW uznał, że jeżeli fundacja rodzinna zostanie wspólnikiem spółki transparentnej podatkowo, czy to polskiej, czy zagranicznej, to od dochodów z tego tytułu zapłaci 25-proc. CIT. Jego zdaniem sankcyjnej stawki podatku nie ma tylko wtedy, gdy fundacja rodzinna przystępuje do podmiotów będących podatnikami CIT. W obu przypadkach pytania zadał przyszły fundator fundacji rodzinnej, który planował wnieść do niej udziały w spółkach cypryjskiej i luksemburskiej. Obie spółki są osobowe, a więc transparentne podatkowo. Fundator wyjaśnił, że z punktu widzenia wspólnika, czyli fundacji rodzinnej, oba zagraniczne podmioty są porównywalne do polskiej spółki komandytowej. Był więc zdania, że przystępując do tych zagranicznych spółek, fundacja rodzinna nie wykroczy poza zakres dozwolonej działalności gospodarczej. Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stwierdzeniem. Podobną wykładnię zaprezentował w interpretacji z 20 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.186. 2023.2.EJ, z tą tylko różnicą, że pytanie nie dotyczyło uczestnictwa w zagranicznych spółkach, a w polskiej spółce cywilnej.

Fiskus kwestionuje menedżerskie próby zaoszczędzenia na podatku

Gazeta Prawna, 2023-11-08, Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w dniu 18 sierpnia 2023 r., sygn. DKP3. 8082.14.2022, odmówił wydania opinii zabezpieczającej, która miałaby chronić członka zarządu przed klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania. Menedżer chciał rozwiązać dotychczasową umowę o pracę i kontynuować współpracę ze spółką jako przedsiębiorca, a zarazem pełnić funkcję w zarządzie na podstawie powołania. Szef KAS dopatrzył się w tym próby niedozwolonego unikania opodatkowania, bo to mogłoby oznaczać, że menedżer uniknie 32-proc. PIT oraz 4-proc. daniny solidarnościowej.

Pakiet nie zawsze jest usługą kompleksową

Gazeta Prawna, 2023-11-08, Paweł Jastrzębowski

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 697/23, gdy usługi nie można potraktować jako jednej, kompleksowej, to miejsca opodatkowania VAT nie można ustalić na podstawie jednego ze świadczeń i uznać, że skutki podatkowe pozostałych są identyczne. W sprawie chodziło o spółkę oferującą pełne wsparcie przez 24 godziny na dobę dla transportu ciężkiego w zagranicznych przejazdach. Spółka przygotowuje m.in. indywidualne mapy tras ze wskazówkami ułatwiającymi przejazd. Oferuje również w ramach pakietu usług niższe ceny za przejazdy tunelami oraz aktualizowane informacje i przewodniki, jak najszybciej dojechać do stacji benzynowej, gdzie są najtańsze stacje w okolicy, gdzie znajdują się najbliższy parking, hotel czy inne poszukiwane miejsce. Spółka oferuje także assistance przy przejeździe przez tunel oraz w razie wypadku, co pozwala zorganizować transport zastępczy. Spółka uważała, że całość stanowi usługę kompleksową, która powinna być opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy. Nie zgodził się z nią Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stanowisko to potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Opłaty za gotowość produkcyjną są objęte zwolnieniem strefowym

Rzeczpospolita, 2023-11-06, Mateusz Kosztyła

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 września 2023 r., sygn. III SA/Wa 1096/23 usługa gotowości do produkcji jest, oprócz samej produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych, jednym z przejawów działalności gospodarczej wykonywanej przez spółkę w ramach decyzji o wsparciu oraz na terenie strefy. Zwolnienie z ustawy o CIT dotyczy więc zarówno uzyskiwanego przez spółkę wynagrodzenia z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, jak również wynagrodzenia za utrzymanie zdolności produkcyjnych.

Wydatki na ESG w kosztach biznesu? Fiskus jest na tak

Rzeczpospolita, 2023-11-08, Przemysław Wojtasik

O jedną interpretację dotyczącą wydatków na ESG wystąpiła spółka z o.o. świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości. Powołała zespół odpowiedzialny za konsultowanie działań z zakresu ESG. Podkreśla, że w sektorze nieruchomości polityka zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w kwestii oddziaływania na środowisko naturalne, odgrywa kluczową rolę. Zarówno inwestorzy, jak i najemcy wymagają bowiem, aby włączać aspekty ESG w proces projektowania i konstrukcji budynków. Spółka postanowiła poszerzyć pakiet usług i oferuje klientom wsparcie w budowaniu odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. Zorganizowała imprezę, na której prezentowała nowe kompetencje. Zaprosiła na nią kontrahentów. Oprócz części oficjalnej odbył się także występ teatralny. Spółka zapytała, czy poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W jej opinii tak. Fiskus się z tym zgodził w interpretacji o sygn. 0114-KDIP2-1.4010. 459.2023.1.MR1.

Firma zapłaci więcej od inwestycji w prąd z wiatru

Rzeczpospolita, 2023-11-08, Aleksandra Tarka

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 14 września 2023 r., sygn. akt: I SA/Ol 232/23 orzekł, iż elektrownia wiatrowa jako jeden obiekt budowalny (w tym wszystko co stanowi konstrukcję obiektu), podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości bez rozróżnienia jej elementów na części budowlane i nie budowlane. Z kolei kable wewnątrz wieży i turbiny to budowla.