Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 30.10–3.11.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 30.10–3.11.2023 r.

listopad 2023

Uproszczona procedura tylko dla przestrzegających terminu

Gazeta Prawna, 2023-10-30, Patrycja Mikuła

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 10 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 431/23, stosowanie procedury uproszczonej VAT nie jest obowiązkiem, lecz przywilejem przeznaczonym dla rzetelnych importerów. Prawo to można utracić bezpowrotnie. Wyrok zapadł w sprawie spółki, w imieniu której przedstawiciel pośredni zgłosił w sierpniu 2019 r. import towarów w procedurze uproszczonej. Organ celny zarejestrował zgłoszenie we wrześniu 2019 r. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w 2019 r. jednym z warunków stosowania procedury uproszczonej było złożenie naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie czterech miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Deklaracja VAT za sierpień 2019 r. została złożona przez spółkę wraz z załącznikami w listopadzie 2020 r. Naczelnik urzędu celno-skarbowego uznał więc, że nie zostały spełnione przesłanki do zastosowania procedury uproszczonej, i nakazał spółce zapłacić podatek należny od importu wraz z odsetkami za zwłokę. Decyzję tę utrzymał w mocy dyrektor izby administracji skarbowej. Spółka zaskarżyła decyzję i przegrała.

Fundacja rodzinna jako wspólnik spółki cywilnej to zły pomysł

Gazeta Prawna, 2023-10-30, Mariusz Szulc

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.186.2023.2.EJ, uznał, że dochody fundacji rodzinnej z działalności gospodarczej prowadzonej poprzez uczestnictwo w spółce cywilnej są opodatkowane sankcyjnym, 25-proc. podatkiem dochodowym. Podatnik, który złożył wniosek o interpretację planował założenie takiej fundacji. Chciał się upewnić co do skutków przystąpienia przez nią do spółki cywilnej. Uważał, że dochody, które fundacja uzyska z prowadzenia działalności gospodarczej w takiej spółce, nie będą opodatkowane 25-proc. stawką. Przekonywał, że spółkę cywilną należy uznać za podmiot o charakterze podobnym do spółek handlowych, o których mowa w przepisach o fundacji rodzinnej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem.

Termin zapłaty estońskiego ryczałtu liczy się od wypłaty wynagrodzenia

Gazeta Prawna, 2023-10-30, Agnieszka Pokojska

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że estoński ryczałt od wynagrodzenia udziałowców, akcjonariuszy lub wspólników spółek ten należy wnosić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana wypłata. Wątpliwości wśród podatników dotyczyły metody naliczania terminu płatności ryczałtu, tj. czy stosuje się metodę memoriału (zapis w księgach w miesiącu, za który wynagrodzenie się należy), czy kasową (w miesiącu wypłaty wynagrodzenia). Ministerstwo potwierdza, że prawidłowa jest metoda kasowa. Cytowany przez artykuł ekspert zwraca uwagę na komplikacje, jakie stwarza to rozwiązanie dla księgowych, a także możliwe rozbieżności pomiędzy obciążeniem wyniku finansowego a zeznaniem podatkowym. Zasygnalizował także potencjalny problem, jeżeli spółka zakończy stosowanie ryczałtu przed wypłatą wynagrodzenia, co może skutkować brakiem opodatkowania estońskim CIT w pewnych okolicznościach, co wydaje się niezgodne z ideą tego podatku.

Od wynagrodzenia prokurenta może być estoński CIT

Gazeta Prawna, 2023-10-30, Agnieszka Pokojska

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 93/23, stwierdził, że wynagrodzenie dla wspólnika, który pełni funkcję prokurenta na podstawie powołania jest ukrytym zyskiem. Spółka uważała, że takie wynagrodzenie nie jest ukrytym zyskiem niezależnie od jego wysokości. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był innego zdania. Tak samo orzekły sądy obu instancji. Sądy zwróciły uwagę na to, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania estońskim ryczałtem tylko wynagrodzenia za pracę oraz świadczenia należne z tytułu pewnych umów wymienionych ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie wymienia natomiast wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie powołania, a zatem w całości jest ono ukrytym zyskiem.

Amortyzacja neutralna w podatku od budynków

Gazeta Prawna, 2023-10-31, Mariusz Szulc

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 października 2023 r., sygn. akt II FSK 361/21, orzekł, że podstawa opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków nie może być pomniejszana o dokonane już odpisy amortyzacyjne. Spółka, której dotyczył wyrok uważała, że jest inaczej. Podkreślała, że podatek od przychodów z budynków jest daniną majątkową, a nieruchomości tracą swoją wartość w trakcie użytkowania. Opodatkowana powinna być więc wyłącznie niezamortyzowana wartość początkowa budynku. Innego zdania był Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zgodziły się z nim sądy obu instancji.

Darowizna nierezydentowi udziałów w spółce bez exit tax

Rzeczpospolita, 2023-10-30, Natalia Chowaniec

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 10 sierpnia 2023 r., sygn. I SA/Po 78/23, w przypadku darowania polskiemu nierezydentowi elementów majątku osobistego znajdującego się w Polsce nie mają zastosowania przepisy o opodatkowaniu dochodu podatkiem od niezrealizowanych zysków (exit tax). Podatnik zamierza przekształcić działalność w spółkę z o.o. Udziały w przekształconej spółce nie będą stanowiły składników majątkowych podatnika, ponieważ nie będą to aktywa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ramach sukcesji podatnik zamierza przekazać nieodpłatnie, w formie darowizny, udziały w spółce na rzecz swojego syna, który na moment otrzymania darowizny będzie miał miejsce zamieszkania poza terytorium Polski i nie będzie polskim rezydentem podatkowym. Podatnik zapytał, czy czynność ta będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków. W jego opinii opodatkowaniu podlegają wyłącznie aktywa przekazywane nieodpłatnie innemu podmiotowi położone na terytorium Polski, które są związane z działalnością gospodarczą darczyńcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.

Odsetki od obligacji są przychodami z zysków kapitałowych

Rzeczpospolita, 2023-10-30, Maksymilian Łyszczarz

Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 2 sierpnia 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010. 282.2023.2.IN, odsetki od obligacji korporacyjnych powinny zostać zaliczone w całości do zysków kapitałowych jako przychód z papierów wartościowych. Sprawa dotyczyła polskiej spółki akcyjnej powołanej dla realizacji celów publicznych: wspierania wybranych grup przedsiębiorców poprzez udzielanie im finansowania. W ramach swojej działalności spółka nabywała obligacje przedsiębiorstw. Z jednej strony robiła to realizując swoje statutowe zadania związane z obowiązkiem wsparcia niektórych grup przedsiębiorców, z drugiej, lokując w obligacje komercyjne posiadane nadwyżki pieniężne. Obligacje lokacyjne spółka uzyskiwała od przedsiębiorstw posiadających siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Celem nabywania obligacji lokacyjnych było uzyskanie przychodu z oprocentowania. Spółka jako obligatariusz otrzymywała od emitentów odsetki od obligacji nabytych w ramach realizacji celów statutowych i wsparcia w udzielaniu finansowania oraz od obligacji komercyjnych (lokacyjnych). Spółka stała na stanowisku, że pomimo niezależnych celów, w jakich obligacje zostały nabyte, przychód powinien zostać w całości zaliczony do zysków kapitałowych.