Tax Highlights for Real Estate – Listopad 2023
grudzień 2023
- Dochód uzyskany przez fundację rodzinną uzyskany z tytułu bycia stroną umowy spółki cywilnej zostanie opodatkowany 25% podatkiem dochodowym.
W interpretacji podatkowej z 20 października 2023 roku, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.186.2023.2.EJ, Dyrektor KIS wskazał, że przystąpienie przez Fundację Rodzinną do Spółki Cywilnej nie spowoduje, że spółka ta stanie się podatnikiem CIT. Dyrektor KIS stwierdził jednak, że prowadzenie działalności gospodarczej przez Fundację Rodzinną poprzez przystąpienie do umowy spółki cywilnej wykracza poza zakres działalności przewidziany w ustawie o fundacji rodzinnej, skutkiem czego dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu bycia stroną umowy Spółki Cywilnej objęty zostanie sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym.
- Brak opodatkowania podatkiem od nieruchomości będących własnością gminy elementów infrastruktury drogowej
WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 9 lutego 2023 roku, sygn. I SA/Go 442/22 uznał, że drogi i oświetlenie dróg, będące własności gminy, nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na takich samych zasadach jak budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Utrzymywanie infrastruktury drogowej należy do zadań własnych gminy i służy zaspokajaniu zbiorowych potrzeb, co wyłącza charakter zarobkowy.
- Mural to dzieło sztuki powstałe w obcym środku trwałym, które nie podlega amortyzacji
W interpretacji podatkowej z 16 listopada 2023 roku, sygn. 0111-KDWB.4010.100.2023.1.AZE, Dyrektor KIS wskazał, że mural stanowi dzieło sztuki, które zgodnie z art. 16c pkt ustawy o CIT nie podlega amortyzacji. Mural, zdaniem organu podatkowego, spełnia wszelkie kryteria środka trwałego i dzieła sztuki.
- Wypłata przez spółkę na rzecz wspólnika wynagrodzenia z tytułu funkcji prokurenta samoistnego na podstawie uchwały zarządu nie stanowi dochodu z tytułu ukrytych zysków
W interpretacji podatkowej z 16 listopada 2023 roku, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.475.2023.2.MC, Dyrektor KIS uznał, że wynagrodzenie wypłacone przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego, który pełni funkcję prokurenta samoistnego, nie będzie kwalifikowane jako dochód z tytułu ukrytych zysków. Udzielenie prokury wspólnikowi wynikało z jego kwalifikacji i doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem spółki. Prokurent pełnił istotną rolę w reprezentowaniu spółki przed kontrahentami i negocjowaniu umów. Gdyby prokurent nie posiadał odpowiednich kompetencji, spółka zatrudniłaby osobę z rynku. Ponadto, wynagrodzenie dla prokurenta ustalono na warunkach rynkowych.
- Brak możliwości wystawienia faktury VAT do paragonu bez NIP
W sprawie dotyczącej wystawiania faktur VAT do paragonów, WSA w Białymstoku stwierdził, w wyroku z 11 października 2023 r. o sygn. I SA/Bk 264/23, że podatnik nie ma prawa wystawić faktury zawierającej dane klienta do paragonu nieposiadającego NIP. Spółka argumentowała, że niekiedy klienci, po zakończonym zakupie, nie wyrażają chęci otrzymania faktury VAT a jedynie paragonu. Dopiero później mogą zgłaszać takie życzenie. Sąd wskazał, że to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zachowania należytej staranności i jeżeli zamierza on korzystać z zakupionego towaru lub usługi w ramach działalności gospodarczej, powinien poinformować sprzedawcę o tym fakcie w momencie zakupu.
- Wydatki na zakup owoców i warzyw w firmie mogą stanowić koszt podatkowy
Sprawa planuje nabyć usługę dostawy owoców i warzyw od podmiotów zewnętrznych. Dostarczenie świeżych produktów pracownikom i współpracownikom przyczyni się do zwiększenia wydajności, poprawy relacji w zespole oraz przyniesie korzyści w postaci lepszej współpracy i zwiększonych przychodów. Dyrektor KIS w interpretacji podatkowej z 26 października 2023 roku, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.465.2023.1.KW wskazał, że wydatki na zakup owoców i warzyw spełniają warunki zaliczenia do podatkowych kosztów podatkowych. Wydatki takie mają bowiem związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, służą uzyskaniu, zachowaniu lub zabezpieczeniu przychodów, są właściwie udokumentowane, a także nie podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych.