Przegląd prasy podatkowej 4.08.12-8.12.2023 r.
grudzień 2023
Dywidenda dla rzeczywistego właściciela bez podatku u źródła
Rzeczpospolita, 2023-12-04, Mateusz Kosztyła
Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r., sygn. III SA/Wa 1513/23, warunki zwolnienia z podatku u źródła może spełniać także podmiot, który nie jest bezpośrednim odbiorcą dywidendy, lecz jest jej rzeczywistym właścicielem. W konsekwencji ustawowy warunek posiadania co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata może zostać spełniony również wtedy, gdy rzeczywisty właściciel spełnia te warunki w odniesieniu do spółki pośredniczącej, a ta względem spółki wypłacającej dywidendy.
Powtarzające się świadczenia na rzecz spółki bez prawa do zryczałtowanych kosztów
Gazeta Prawna, 2023-12-04, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 22 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 775/23 orzekł, iż wynagrodzenie, które dostaje wspólnik za wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki, jest przychodem z innych źródeł, do którego jednak nie stosuje się 20-proc. kosztów uzyskania przychodu. W sprawie chodziło o mężczyznę, który posiada 50-proc. udział w kapitale zakładowym spółki z o.o., a zarazem pełni funkcję prezesa jej zarządu. Mężczyzna miał zostać zobowiązany przez pozostałych wspólników do wykonywania na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych, na podstawie art. 176 kodeksu spółek handlowych. Mężczyzna uważał, że będzie to dla niego przychód z innych źródeł, który będzie mógł pomniejszać o zryczałtowane koszty w wysokości 20 proc. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał mu rację tylko częściowo. Potwierdził bowiem, że wynagrodzenie za wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki jest przychodem z innych źródeł. Nie znalazł jednak podstaw do pomniejszenia tego przychodu o zryczałtowane koszty. Stanowisko to zaakceptował WSA.
Koniec sporu o to, kiedy zawiadomić o przejściu na estoński CIT
Gazeta Prawna, 2023-12-04, Agnieszka Pokojska
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.561.2023.1.MK spółka skutecznie wybrała opodatkowanie ryczałtem w trakcie roku, jeżeli najpierw złożyła naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie ZAW-RD, a dopiero potem sporządziła sprawozdanie finansowe. Pierwotnie Dyrektor KIS uważał, że należy postępować odwrotnie, tj. najpierw sporządzić sprawozdanie, a potem złożyć zawiadomienie ZAW-RD. Potwierdził to również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z 29 sierpnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1335/23 i z 29 sierpnia 2023 r., sygn. III Sa/Wa 1336/23. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która powstała w listopadzie 2022 r., a jej pierwszy rok podatkowy miał trwać od 4 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Wyjaśniła, że rozpoczęła stosowanie estońskiego CIT od 1 stycznia 2023 r. Spółka chciała się upewnić, że skutecznie wybrała estoński CIT. Potwierdził to Dyrektor KIS.
Umorzenie udziałów w rodzinnej spółce to transakcja kontrolowana
Gazeta Prawna, 2023-12-04, Robert P. Stępień
Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 28 listopada 2023 r., sygn. akt: II FSK 226/21, II FSK 227/21, II FSK 255/21, II FSK 256/21 orzekł, że jeżeli trzech spośród pięciu udziałowców powiązanych rodzinnie chce wystąpić ze spółki, to jako większość mają oni decydujący wpływ na umorzenie ich udziałów. Występujący ze spółki i spółka są w takim wypadku podmiotami powiązanymi Spółka i niektórzy ze wspólników spytali Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej czy planowane umorzenie udziałów jest transakcją kontrolowaną w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych i czy do spółki będą mogły mieć zastosowanie przepisy o cenach transferowych, oraz czy wskutek dobrowolnego i bezpłatnego umorzenia udziałów spółka uzyska przychód opodatkowany CIT, a występujący z niej wspólnicy przychód opodatkowany PIT, i czy fiskus będzie mógł ustalić ewentualny przychód wspólnika. Zarówno spółka, jak i wspólnicy byli zdania, że odpowiedzi na te pytania powinny być przeczące. Dyrektor KIS zgodził się, że ani spółka, ani wspólnicy nie uzyskają przychodu z powodu bezpłatnego umorzenia udziałów, bo dla spółki nie będzie to skutkować przyrostem jej majątku, a wspólnik nie otrzyma żadnego przysporzenia z tego tytułu. Innego zdania był natomiast w kwestii uznania tej transakcji za kontrolowaną, a wspólników i spółki za podmioty powiązane. Interpretacje uchylił WSA w Poznaniu. Jednak NSA uchylił te wyroki.
Wkład przekazany na kapitał zapasowy SKA jest bez PCC
Gazeta Prawna, 2023-12-06, Paweł Jastrzębowski
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 28 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 829/23 orzekł, iż przy podwyższeniu kapitałów spółki komandytowo-akcyjnej podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wyłącznie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Nie wlicza się do niej wartości wkładu akcjonariusza w tej części, w jakiej ma być on przekazany na kapitał zapasowy.
Nie można naciągać wyjątku od zasady
Rzeczpospolita, 2023-12-06, Aleksandra Tarka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 14 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Po 615/23 uznał, iż w kontekście pojęcia „racjonalności ekonomicznej” należy rozważać zadbanie przez wspólnika o należyte wyposażenie spółki w aktywa niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Jedna ta okoliczność sama w sobie nie jest wystarczająca dla zastosowania mechanizmu pominięcia. We wniosku o interpretację spółka zapytała czy usługi najmu nieruchomości świadczone przez jej wspólnika będą stanowiły dla niej ukryty zysk. Sama była przekonana, że wobec zachowania rynkowych warunków współpracy, jak i niewykonywania usług przez wspólnika w związku z prawem do udziału w zysku wypłacane mu wynagrodzenie z najmu nie stanowi ukrytego zysku i nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Fiskus z tym się nie zgodził. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Sąd nakazał fiskusowi zbadanie jeszcze raz i wykazanie, że cała należna wspólnikowi od spółki kwota czynszu stanowi ukryty zysk.
Przychód z praw do emisji CO2 bez zwolnienia z CIT
Gazeta Prawna, 2023-12-07, Robert P. Stępień
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 listopada 2023 r., sygn. akt II FSK 294/22 orzekł, iż o tym, czy przychód ze sprzedaży praw do emisji CO2 jest zwolniony z podatku dochodowego, decyduje treść zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu, a nie samo wykonywanie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.