Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 11-15.12.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 11-15.12.2023 r.

grudzień 2023

Wypłata z majątku fundacji rodzinnej jest opodatkowana CIT

Gazeta Prawna, 2023-12-11, Agnieszka Pokojska

Jak wynika z wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 28 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 737/23 i I SA/Łd 768/23, dopóki fundacja rodzinna istnieje, pieniądze wypłacane z wniesionego do niej wkładu są opodatkowane 15-proc. CIT. Będą zwolnione z podatku dopiero wtedy, gdy fundacja zostanie zlikwidowana. Fiskus jednak uważa inaczej, chce bowiem podatku zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji, czyli również od wniesionych do fundacji rodzinnych pieniędzy wypłacanych po jej likwidacji. Potwierdza to najnowsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.528.2023.1.AW.

Zmiany w rozliczaniu dochodów z funduszów nie wykluczają zwolnienia

Gazeta Prawna, 2023-12-11, Agnieszka Pokojska

7 grudnia 2023 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną (Dz.Urz. Min. Fin. poz. 110), w której potwierdził, iż wszystkie dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, wypłacane podatnikom na podstawie umów zawartych przed 1 grudnia 2001 r., będą zwolnione z PIT również po 31 grudnia 2023 r. Problem powstał w związku ze zmianą w ustawie o PIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. na skutek nowelizacji zwanej potocznie SLIM VAT 3. Wprowadzi ona możliwość kompensowania dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe z dochodami i ze stratami uzyskanymi z innych inwestycji kapitałowych. Dochody z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo w inny sposób unicestwienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych nie będą już bowiem opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 19 proc. Będą one nadal objęte 19-proc. PIT, ale będą łączone z innymi dochodami z kapitałów pieniężnych. Nadal będą one opodatkowane 19-proc. zryczałtowanym PIT tylko, jeżeli statut funduszu przewiduje wypłaty bez odkupywania, wykupywania, umarzania albo w inny sposób unicestwiania tytułów uczestnictwa w takim funduszu. Problem polega na tym, że równolegle nie został zmieniony przepis, z którego wynika, że zwolnione z PIT są dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, wypłacane podatnikowi na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed 1 grudnia 2001 r. Nie czekając na zmianę przepisów, minister finansów wydał interpretację ogólną.

Hotele bez kolejnych obowiązków podatkowych

Gazeta Prawna, 2023-12-11, Mariusz Szulc

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 grudnia 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 2033/23 wszystkie przychody ze świadczenia kompleksowej usługi hotelowej (z tytułu noclegu, gastronomii, udostępniania obiektów sportowych i SPA) nie powinny być wliczane do limitu, o którym mowa w przepisach o spółce nieruchomościowej. W sprawie chodziło o spółkę prowadzącą hotel. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że jej przychody pochodzą w ponad 60 proc. z umowy o podobnym charakterze do najmu, więc jest to spółka nieruchomościowa w rozumieniu przepisów o CIT. Spółka nie zgadzała się z taką wykładnią. Tłumaczyła, że świadczy kompleksową usługę, w ramach której gość hotelowy może nie tylko liczyć na nocleg, lecz także skorzystać z hotelowej gastronomii, obiektów sportowych, ze SPA. Argumentowała, że trudno uznać przychody z usług gastronomicznych oraz rekreacyjnych za przychody z najmu czy innej usługi o podobnym charakterze.
WSA w Warszawie przyznał jej rację.

Darmowe zakwaterowanie od firmy jednak z podatkiem

Rzeczpospolita, 2023-12-13, Aleksandra Tarka

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 9 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Po 460/23 nocleg opłacony ze środków pracodawcy, to dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Tym samym, wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika niebędącego w podróży służbowej – ewentualnie nadwyżki ponad kwotę zwolnioną – pracodawca ma obowiązek doliczyć do jego wynagrodzenia i potrącić zaliczkę. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że świadczy usługi budowlane zarówno w kraju i zagranicą. W umowach jako miejsce pracy wskazuje się tereny budowy prowadzone przez pracodawcę w kraju oraz za granicą. Spółka tłumaczyła, że na czas trwania pobytu pracowników za granicą zapewnia im na swój koszt nocleg. Chciała potwierdzenia, że w związku z otrzymaniem przez pracowników świadczenia w postaci nieodpłatnego noclegu w czasie świadczenia pracy na terytorium zagranicznym, nie osiągają oni dochodu z pracy. W konsekwencji spółka jako płatnik nie musi obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na PIT. Fiskus się z tym nie zgodził. Spółka zaskarżyła interpretację i przegrała.

Przełomowy wyrok w sprawie VAT od kwater dla pracowników

Gazeta Prawna, 2023-12-14, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2023 r., sygn. akt I FSK 281/23 orzekł, iż wydatki, które ponosi spółka na wynajęcie mieszkań, by za darmo udostępniać te lokale pracownikom, są pośrednio związane z jej działalnością opodatkowaną VAT. W konsekwencji spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony z faktur za najem. Wyrok zapadł w sprawie spółki z o.o., która prowadzi w Polsce działalność opodatkowaną VAT, z pomocą własnej kadry oraz wykwalifikowanego personelu z zewnątrz. Spółka zawarła z zagranicznym podmiotem działającym w tej samej grupie umowę oddelegowania pracowników do Polski. Fachowcy oficjalnie pozostają pracownikami podmiotu zagranicznego, lecz przez miesiące lub kilka lat wykonują pracę dla spółki w Polsce. Gdy tu przyjeżdżają, polska spółka wynajmuje im na lokalnym rynku mieszkania, które następnie za darmo im udostępnia. Mieszkania wynajmuje od podmiotów będących podatnikami VAT. Spółka zapytała, czy od takiego nieodpłatnego udostępnienia mieszkań oddelegowanym do Polski pracownikom nie musi płacić VAT i czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur za najem. W interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nieodpłatne udostępnianie mieszkań osobom oddelegowanym jest nieopodatkowane, bo jest ono związane przede wszystkim z działalnością gospodarczą spółki. Dyrektor KIS odmówił spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymywanych przez nią za najem tych mieszkań. Spółka zaskarżyła interpretację w zakresie odmowy prawa odliczenia VAT i wygrała.

Zakup ubezpieczenia dla innych podmiotów podlega VAT

Gazeta Prawna, 2023-12-14, Paweł Jastrzębowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 868/23 orzekł, iż nabycie usług ubezpieczenia we własnym imieniu, lecz na rachunek spółek zależnych, to czynność opodatkowana VAT. W takiej sytuacji podatnik nie świadczy usługi, tylko bierze udział w jej świadczeniu. Chodziło o spółkę dominującą w grupie, która dla siebie i podmiotów zależnych zawierała umowy ubezpieczenia. Dzięki temu oferta była korzystniejsza niż w sytuacji, gdyby poszczególne podmioty zawierały odrębne umowy. Składki płaciła ubezpieczycielowi spółka, natomiast podmioty zależne zwracały jej odpowiednią część. Ustalono podział całkowitej składki z uwzględnieniem rozmiarów i różnych rodzajów ryzyk towarzyszących działalności poszczególnych podmiotów zależnych.