Przegląd prasy podatkowej 8-12.01.2024 r.
styczeń 2024
Podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej
Rzeczpospolita, 2024-01-08, Marta Garncarz
Jak uznał Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2023 r., sygn. 00111-KDIB1-2.4010. 452.2023.2.AK, spółka kalkulując tzw. hipotetyczny podatek, jaki zapłaciłaby zagraniczna jednostka, gdyby była polskim podatnikiem, nie ma możliwości pomniejszenia dochodu zagranicznej spółki o straty poniesione w latach poprzednich. Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka akcyjna posiadająca siedzibę na terytorium Polski, wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Część zależnych od spółki zagranicznych jednostek spełnia lub może w przyszłości spełniać definicję zagranicznej jednostki kontrolowanej, ponadto spółka wskazała, że część zagranicznych spółek wykazywała straty podatkowe i takie straty mogą być również wykazywane w przyszłości. W związku w tym, spółka zapytała, czy dla celów obliczenia hipotetycznego podatku dochodowego jaki były należny od zagranicznej jednostki, gdyby była polskim podatnikiem, może odliczyć od dochodu straty podatkowe zagranicznej jednostki z lat ubiegłych. Zdaniem spółki tak. Dyrektor KIS miał jednak inne zdanie.
Zmiana statusu spółek komandytowych ma konsekwencje
Rzeczpospolita, 2024-01-08, Aleksandra Tarka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 16 listopada 2023 r., sygn. akt: I SA/Bk 337/23 orzekł, że gdy spółka dokonywała już amortyzacji to powinna ona, co do zasady, kontynuować przyjętą wcześniej metodę i stawki amortyzacji, o ile dany środek trwały nie został w całości zamortyzowany, a także uwzględnić wcześniejsze odpisy dokonane przez jej wspólników. Z wniosku wynikało, że spółka od 1 stycznia 2021 r. jest podatnikiem CIT. Wcześniej nim nie była, a przychody i koszty związane z działalnością były dzielone pomiędzy jej wspólników proporcjonalnie do udziałów w zyskach i opodatkowane u wspólników. Fiskus zgodził się, że spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości dla wybranych środków trwałych dla których przyjęto metodę liniową, w roku podatkowym, w którym podejmie taką decyzję. Ale nie zgodził się, że będzie uprawniona do zastosowania w odniesieniu do poprzednich lat podatkowych – nieprzedawnionych – stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości tj. nawet bliskiej zeru. Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił jej skargę.
MF wyjaśniło, co z VAT od opłaty za plastikowe opakowania
Gazeta Prawna, 2024-01-08, Agnieszka Pokojska
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP wyjaśniło, że pobieraną od 1 stycznia 2024 r. opłatę za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych wykazuje się na paragonie w cenie posiłku lub napoju. Jest ona opodatkowana tą samą stawką VAT co sprzedawany towar. Pobrana opłata powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną np. napoju. Nie istnieje zatem potrzeba, by wyodrębniać samą kwotę opłaty na paragonie.
Fiskus przegrywa w sprawie CIT od połączeń i podziałów spółek
Gazeta prawna, 2024-01-09, Katarzyna Jędrzejewska, Piotr Jastrzębowski
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 20 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 811/22 restrukturyzacja, która nie ma na celu unikania ani uchylenia się od opodatkowania, jest neutralna podatkowo, niezależnie od tego, czy jest pierwsza czy kolejna. Chodzi o transakcje polegające na połączeniu spółek, ich podziale lub wymianie udziałów.
Aport mienia przez fundację rodzinną może być sankcyjnie opodatkowany
Gazeta Prawna, 2024-01-10, Mariusz Szulc
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.543.2023.3.MR1 stwierdził, że jeśli fundacja rodzinna zbywa mienie, które nabyła wyłącznie w tym celu, to musi zapłacić podatek dochodowy według 25-proc. stawki CIT. Chodziło o fundację rodzinną, która miała nabyć niezabudowaną działkę, a następnie wnieść ją do spółki z o.o. na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, obejmowanych w zamian za aport. Fundacja uważała, że nie wykroczy w ten sposób poza zakres dozwolonej działalności gospodarczej, o której mowa w przepisach. Uważała też, że nie zapłaci podatku od samego aportu. Nie zgodził się z nią Dyrektor KIS.
Unijny podatek minimalny się obronił
Gazeta prawna, 2024-01-09, Katarzyna Jędrzejewska, Piotr Jastrzębowski
15 grudnia 2023 r. Sąd UE wydał postanowienie, sygn. akt T 143/23 którym odrzucił skargę holenderskiej korporacji na art. 17 dyrektywy 2022/2523. To oznacza, że obowiązujące od początku 2024 r. przepisy wprowadzające 15-proc. efektywną minimalną stawkę CIT dla największych przedsiębiorstw i wyłączenia od tego opodatkowania nie zostały skutecznie zakwestionowane.
Nieodpłatne zakwaterowanie dla pracownika oddelegowanego to nie przychód
Gazeta Prawna, 2024-01-11, Robert P. Stępień
Zgodnie z wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2024 r., sygn. akt II FSK 434/21 i II FSK 1332/21 zapewnienie darmowego lokum pracownikowi nie jest przychodem podatkowym z nieodpłatnych świadczeń niezależnie od tego, czy podwładny jest oddelegowany czasowo do pracy za granicę, czy do wykonywania swoich obowiązków w innym miejscu w kraju. W sprawie chodziło o spółkę budowlaną działającą w Polsce i za granicą, która często wysyła swoich pracowników w oddalone od jej siedziby lokalizacje. Wynajmuje tam kwatery i oddaje je pracownikom do nieodpłatnego korzystania.
Czasowa zmiana miejsc pracy wynika z aneksów do umów o pracę, a pracownicy już na etapie rekrutacji są informowani, że specyfika ich zatrudnienia wiąże się z koniecznością częstej zmiany miejsca pracy.
Oddelegowani nie odbywają w ten sposób podróży służbowych w rozumieniu prawa pracy, dlatego nie dostają diet ani innych należności z tego tytułu. Spółka była natomiast zdania, że darmowe zakwaterowanie nie jest dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń. Początkowo, w 2016 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze spółką. Jednak trzy lata później szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił to rozstrzygnięcie. Doszedł do wniosku, że darmowa kwatera nie leży w interesie pracodawcy, lecz pracownika. Z tego względu jest nieodpłatnym świadczeniem, czyli podatkowym przychodem. W 2020 r. spółka wystąpiła o drugą interpretację. Ponownie spytała o darmowe zakwaterowanie dla oddelegowanych, ale nie tylko do pracy w innych krajach unijnych, lecz także na terenie Polski. Dostała niekorzystną odpowiedź. Spółka zaskarżyła interpretację i ostatecznie wygrała.