Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 15-19.01.2024 r.

Przegląd prasy podatkowej 15-19.01.2024 r.

styczeń 2024

Cesja praw to świadczenie usług, a nie dostawa towaru

Gazeta Prawna, 2024-01-15, Paweł Jastrzębowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 7 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Po 623/23 orzekł, iż cesja praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu jest czynnością samoistną i odrębną. Wywiera ona inny skutek niż dostawa nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży nieruchomości. Jest to zatem świadczenie usług, a nie dostawa towaru.

Fundacja może zbyć bez podatku udziały otrzymane od fundatora

Gazeta Prawna, 2024-01-17, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 grudnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.319.2023.2.DP uznał, iż fundacja nie zapłaci CIT, gdy sprzeda udziały w spółce z o.o. otrzymane wcześniej od fundatora w darowiźnie. Może też zbywać mienie, o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Przy czym zastrzeżenie to nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia m.in. do spółek handlowych i uczestnictwa w tych podmiotach oraz papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze. 

Zaprzestanie produkcji nie musi oznaczać zmiany rodzaju działalności

Gazeta Prawna, 2024-01-17, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 stycznia 2024 r., sygn. akt II FSK 1994/23 orzekł, iż likwidacja i wykreślenie środka trwałego z ewidencji w związku z utratą jego przydatności gospodarczej powinny być rozpatrywane z punktu widzenia podatnika. W tej sprawie spółka, likwidując stalownię, postąpiła racjonalnie, bo zmierzała do uzyskania efektywności w produkcji maszyn górniczych. Gdyby nie zlikwidowała stalowni, to nie sprostałaby konkurencji, a jej podstawowa działalność mogłaby stać się nierentowna. Zagrożone byłoby źródło przychodów, jakim jest prowadzenie działalności gospodarczej w jej całokształcie, a nie tylko wycinku (stalownia). Sąd wyjaśnił, że w tym sensie każde przedsięwzięcie zmierzające do zapobieżenia takiej sytuacji powinno być postrzegane jako prowadzące do zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, a jego koszty – uznane za koszty związane z przychodem.

Współpraca z ambasadorem marki bez kosztu

Gazeta Prawna, 2024-01-18, Mariusz Szulc

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.657.2023.1.SH wynagrodzenie celebryty, który w ramach umowy o współpracę przekonuje do podjęcia zatrudnienia w spółce bądź zakupu jej usług, nie może być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Impreza firmowa bez estońskiego CIT

Rzeczpospolita, 2024-01-15, Klaudia Maślińska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 października 2023 r., sygn. 0111-KDWB.4010. 79.2023.2.AW wyraził pogląd, iż wydatki poniesione na organizację imprez dla pracowników i zleceniobiorców, a także organizację jubileuszy nie podlegają opodatkowaniu tzw. estońskim CIT. Opodatkowaniu nie będą podlegać także wydatki poniesione na benefity pracownicze. Istotne jest jednak wykazanie, że wydatki te związane są z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Moment powstania przychodu z tytułu świadczenia usługi udzielenia gwarancji podmiotowi powiązanemu

Rzeczpospolita, 2024-01-15, Karolina Myślińska

Jak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.499.2023.2.SG zgodnie z umową, świadczenie usługi udzielenia gwarancji podmiotowi powiązanemu jest usługą rozliczaną w rocznych okresach rozliczeniowych. Zatem, przychód powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określonego w umowie jak i na fakturach. W sytuacji, gdy wysokość wynagrodzenia należnego wynikającego z wystawionych na podstawie umowy faktur za usługi ustanowienia i utrzymania gwarancji w poszczególnych latach pokrywa się z hipotetycznymi przychodami w korektach zeznań CIT-8 za te lata, spółka nie jest zobligowana do ponownej korekty tych zeznań CIT-8.

Fiskus naciąga ukryte zyski, żeby dostać więcej estońskiego CIT

Rzeczpospolita, 2024-01-18, Aleksandra Tarka

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sygn. akt: I SA/Wr 513/23 dochód z ukrytych zysków może powstać wyłącznie wtedy, gdy podatnik finansuje świadczenia lub wypłaty z zysków powstałych w okresie opodatkowania estońskim CIT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że rozważa dwie operacje. Jedna to obniżenie kapitału zakładowego poprzez zmniejszenie liczby udziałów. Możliwe jest też nabycie części udziałów od jedynego wspólnika za wynagrodzeniem, w celu ich umorzenia. W obu przypadkach nastąpi to w czasie, w którym spółka jest opodatkowana estońskim CIT. Zdaniem spółki przy obu zdarzeniach nie ma mowy o dochodzie z ukrytych zysków objętych opodatkowaniem. Organ się z tym nie zgodził. WSA przyznał jednak rację spółce. Zdaniem WSA w spornym przypadku z umorzeniem udziałów oraz wypłatą wynagrodzenia wspólnikowi nie wiąże się powstanie jakiegokolwiek zysku, ponieważ taka czynność stanowi jedynie formę zwrotu zainwestowanego kapitału w spółce. Także wypłata wynagrodzenia z umorzenia udziałów w spółce na rzecz wspólnika ze środków ujętych w kapitale zapasowym, pochodzących z zysku wypracowanego przed opodatkowaniem estońskim CIT, nie stanowi dochodu z ukrytych zysków.