Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 02-05.04.2024 r.

Przegląd prasy podatkowej 02-05.04.2024 r.

kwiecień 2024

Po uchyleniu uchwały wspólników zwrot PCC jest bez odsetek

Gazeta Prawna, 2024-04-02, Robert P. Stępień

uchylenie przez sąd powszechny uchwały o podwyższeniu kapitału spółki oznacza nieważność względną. W takiej sytuacji nie stwierdza się nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych, lecz zwraca podatek bez oprocentowania. Chodziło o spółkę, w której zgromadzenie wspólników podjęło 31 grudnia 2015 r., przy udziale notariusza, uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Został wówczas pobrany podatek od czynności cywilnoprawnych. Problem pojawił się, gdy jeden ze wspólników zaskarżył uchwałę, a następnie wygrał w sądzie powszechnym. Uchwała została uchylona.

Podatnik nie może ponosić konsekwencji braku precyzji przepisu

Gazeta Prawna, 2024-04-02, Paweł Jastrzębowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku z 20 marca 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 1099/23 oraz I SA/Gd 1100/23 orzekł, iż w katalogu usług opodatkowanych podatkiem u źródła ustawodawca nie wymienił usług pośrednictwa. Posługuje się za to nieostrym określeniem „świadczeń o podobnym charakterze”. Interpretacja tak skonstruowanego przepisu powinna być wyważona i ostrożna. W obu chodziło o spółkę z branży informatycznej, która planuje pozyskać klientów w różnych krajach Afryki. Mają jej w tym pomóc agenci z różnych krajów afrykańskich, także tych, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Agenci będą pośredniczyć w sprzedaży jej produktów i usług IT. Ich wynagrodzenie będzie zależeć od wartości sprzedaży, a zatem będzie prowizyjne. Spółka była przekonana, że od wypłacanego im wynagrodzenia nie będzie musiała potrącać i odprowadzać podatku u źródła. Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Innego zdania był WSA w Gdańsku. 

Podwyższone koszty także przy pracy zdalnej

Gazeta Prawna, 2024-04-03, Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska

Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2024 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.70.2024.2.KC kto wykonuje swoje obowiązki zdalnie w miejscowości położonej poza siedzibą pracodawcy, ten ma prawo do wyższych kosztów uzyskania przychodu.

Norweski VAT wchodzi do podstawy opodatkowania w polskim CIT

Gazeta Prawna, 2024-04-04, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 774/21 orzekł, iż norweski podatek od wartości dodanej nie jest neutralny jak polski VAT. Dlatego jego kwota jest częścią przychodu opodatkowanego w Polsce, a zarazem może być zaliczana do podatkowych kosztów. Sprawa dotyczyła polskiej spółki z o.o., która w Norwegii remontuje statki. Spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, a w Norwegii nie prowadzi zagranicznego zakładu. Wystawia kontrahentowi faktury, na których wykazuje norweski podatek zwany MVA, będący odpowiednikiem polskiego podatku VAT. Spółka uważała, że MVA to podatek pośredni podobny do polskiego VAT, a zatem nie wchodzi do podstawy opodatkowania polskim CIT. Nie zgodził się z nią Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Spółka zaskarżyła interpretację, ale ostatecznie przegrała.

Odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki z o.o.

Rzeczpospolita, 2024-04-05, Agnieszka Boncławek

Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku III FSK 1030/21 z 20 października 2022 r. solidarna odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. wraz ze spółką za jej zobowiązania podatkowe jest niezależna od faktycznie powierzonego członkowi zarządu zakresu obowiązków. Decydującym czynnikiem jest prawidłowe formalnie powołanie danej osoby do zarządu spółki i pozostawanie na stanowisku w okresie, którego takie zobowiązania podatkowe dotyczą.