Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 08-12.04.2024 r.

Przegląd prasy podatkowej 08-12.04.2024 r.

kwiecień 2024

Świadczenia fundacji rodzinnej opodatkowanie niezależnie od źródła

Rzeczpospolita, 2024-04-08, Ignacy Czapla

Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Wa 2055/23, fundacja rodzinna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie tylko w przypadku wypłaty świadczeń z osiągniętego zysku, ale również w sytuacji wypłaty ich ze środków przekazanych fundacji przez fundatora.

Podatek od budowli nadal po staremu

Gazeta Prawna, 2024-04-08, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 4 kwietnia 2024 r., sygn. akt: III FSK 1317/23, III FSK 1318/23, III FSK 1327/23, III FSK 1328/23, III FSK 1344/23, III FSK 1354/23 orzekł, iż dopóki podatkowa definicja budowli nie zostanie sprecyzowana, dopóty nie ma podstaw do wznowienia zakończonych już postępowań i uchylenia prawomocnych wyroków. Orzeczenia NSA są ważne dla podatników, którzy przez lata spierali się z fiskusem o to, czy konstrukcje, które wznoszą, są budowlami, czy budynkami. W połowie 2023 r. Trybunał Konstytucyjny 4 lipca 2023 r. orzekł, sygn. akt SK 14/21, że definicja budowli przyjęta na potrzeby podatku od nieruchomości jest niekonstytucyjna, bo nie określa wprost, co dla potrzeb podatkowych należy rozumieć przez budowlę. Odsyła do prawa budowlanego, a ono nie jest prawem podatkowym. Wyrok z 4 lipca 2023 r. został zamieszczony w Dzienniku Ustaw z 10 lipca 2023 r., więc pełnomocnicy spieszyli się i do 10 października 2023 r. składali w NSA skargi wznowieniowe. Obawiali się, że po tej dacie zamknięta już będzie droga do nadzwyczajnego wzruszenia sądowych rozstrzygnięć niekorzystnych dla ich klientów. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił zawieszenia postępowania. Stwierdził, że ani zaniechania legislacyjne ustawodawcy, ani odroczenie utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnego przepisu nie mogą powodować zawieszenia postępowania sądowoadministracyjnego. NSA dalej więc procedował w sprawie sześciu skarg wznowieniowych i ostatecznie wszystkie je oddalił.

Biznes w Polsce, więc podatek też

Gazeta Prawna, 2024-04-09, Mariusz Szulc

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 22 marca 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.64.2024.1.JM uznał, iż działalność gospodarcza prowadzona przy wykorzystaniu polskiej nieruchomości i znajdujących się tu urządzeń spełnia definicję stałej placówki (zakładu), a przez to jest opodatkowana w naszym kraju. Pytanie zadała irlandzka rezydentka podatkowa, która wprawdzie zarejestrowała firmę za granicą, ale działalność gospodarczą prowadzi w Polsce. Zajmuje się tu obróbką drewna i sprzedażą wytworzonych w ten sposób produktów na terenie naszego kraju. Działalność ta jest prowadzona nie dłużej niż 183 dni w roku. Podatnik wykorzystuje do tego celu jedną z działek, gdzie są rozwieszone jej reklamy. Podatniczka uważała, że dochód z tej działalności powinien być opodatkowany wyłącznie w Irlandii. Nie zgodził się z tym Dyrektor KIS.

Siedem miesięcy przed przedawnieniem to też krótko

Gazeta Prawna, 2024-04-09, Agnieszka Pokojska

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 marca 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 2577/23 orzekł, iż o instrumentalnym zawieszeniu biegu terminu przedawnienia można mówić nie tylko wtedy, gdy między wszczęciem postępowania karnoskarbowego a terminem przedawnienia zostało mniej niż trzy miesiące. Uznał, że w rozpatrzonej przez niego sprawie nie doszło do skutecznego zawieszenia biegu przedawnienia w VAT, mimo że postępowanie karnoskarbowe zostało wszczęte na siedem miesięcy przed upływem terminu przedawnienia. W sprawie rozpatrzonej przez warszawski sąd podatnik uznał jednak, że naczelnik urzędu rozpoczął to postępowanie instrumentalnie – tylko po to, aby nie dopuścić do przedawnienia możliwości orzekania o zobowiązaniu w VAT. Fiskus się z tym nie zgodził. W sprawie podatnika organ podatkowy uznał, że rozpoczęcie takiego postępowania na siedem miesięcy przed terminem przedawnienia wyklucza zarzut instrumentalności. Nie zgodził się z tym WSA w Warszawie i uchylił decyzję fiskusa.

Nie każdy informatyk musi płacić wyższy ryczałt

Gazeta Prawna, 2024-04-09, Mariusz Szulc

W orzeczeniu z 14 marca br., sygn. akt I SA/Po 900/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyjaśnił, że przychody z wykonywania pomocy technicznej w zakresie sprzętu komputerowego i technologii informatycznej nie są choćby nawet pośrednio związane z programowaniem. Informatyk może więc płacić od nich 8,5-proc. ryczałt, a nie według stawki 12 proc.

Deregulacja w kierunku… podatkowej optymalizacji

Gazeta Prawna, 2024-04-10, Mariusz Szulc

W konsultacjach publicznych znajduje się obecne projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce poluzować przepisy o uldze na działalność badawczo-rozwojową. W jej ramach firmy mogłyby odliczać koszty ekspertyz, opinii i usług doradczych zamówionych u jakiegokolwiek podmiotu. Z planowanych ułatwień w zakresie ulgi B+R mieliby korzystać wyłącznie podatnicy CIT. Projekt ten nie był jeszcze konsultowany z resortem finansów. Inna planowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiana dotyczy uchylenia kontrowersyjnego przepisu, który dziś powoduje zawieszenie biegu podatkowego przedawnienia, jeżeli wszczęte zostanie postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Podatkowa niespodzianka dla części podmiotów powiązanych

Gazeta Prawna, 2024-04-11, Mariusz Szulc

Według najnowszego stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna, pożyczkodawca, który udzielił firmie powiązanej pożyczki ze stałym oprocentowaniem, powinien sporządzić dokumentację cen transferowych oraz analizę porównawczą za okresy począwszy od początku 2019 r. Jeszcze w połowie 2023 r. KIS była innego zdania. Twierdziła, że pożyczki ze stałym oprocentowaniem skorzystają z uproszczenia safe harbour pod warunkiem spełnienia także innych warunków ustawowych. To oznaczało, że pożyczkodawca, który uzyskuje odsetki, byłby zwolniony z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych. Powinien za to złożyć raport o schemacie podatkowym.

Fiskus akceptuje sprzedaż za złotówkę

Rzeczpospolita, 2024-04-12, Przemysław Wojtasik

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 marca 2024 r., sygn. nr 0114-KDIP2-1.4010.1.2024. 3.MR1 spółka może rozliczyć w kosztach CIT wydatki na wycieczki i bony oferowane za symboliczną kwotę uczestnikom akcji promocyjnej. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z o.o. Jej klientami są m.in. rolnicy. Zorganizowała dla nich, a także kontrahentów prowadzących własne firmy, akcję promocyjną. Zgodnie z jej regulaminem uczestnicy, czyli ci, którzy dokonają zakupów na określonym poziomie, mogą nabyć za 1 zł wycieczkę, bon towarowy bądź artykuły przemysłowe. Celem akcji promocyjnej jest zwiększenie sprzedaży. Spółka zapytała, czy wydatki na wycieczki, artykuły przemysłowe i bony oferowane uczestnikom akcji promocyjnej za 1 zł można rozliczyć w kosztach. Zdaniem spółki tak. Fiskus się z tym zgodził.