Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 16.10–20.10.2023 r.

Przegląd prasy podatkowej 16.10–20.10.2023 r.

październik 2023

Zerowy VAT przy eksporcie można udowodnić inaczej

Gazeta Prawna, 2023-10-16, Paweł Jastrzębowski

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 10 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gd 637/23 nie można odmówić prawa do stawki 0 proc. VAT wyłącznie z tego powodu, że podatnik nie ma urzędowego dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza Unię Europejską. Sąd wyjaśnił, że ustawodawca przewidział otwarty katalog dokumentów, dlatego mogą to być jakiekolwiek dokumenty – ważne, żeby z nich wynikało, iż faktycznie doszło do eksportu towarów.

Zakup udziałów może się wiązać z różnymi źródłami przychodów

Gazeta Prawna, 2023-10-16, Katarzyna Jędrzejewska, Paweł Jastrzębowski

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 10 października 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 394/23 orzekł, iż wydatki pośrednio związane z nabyciem udziałów lub akcji innej spółki nie muszą być wyłącznie kosztami ze źródła zyski kapitałowe. W sprawie chodziło o spółkę, lidera grupy, w skład której wchodzą trzy podmioty zależne: dwa z Chin i jeden z Rumunii. W grupie tej spółka pełni funkcję generalnego dystrybutora, który realizuje sprzedaż towarów na rynek polski i rynki zagraniczne. Spółka jest 100-proc. udziałowcem obu podmiotów zależnych z Chin. Za ich pośrednictwem kupuje część produktów od zewnętrznych dostawców. W celu sfinansowania zakupu 100 proc. udziałów jednego z tych podmiotów i podniesienia jego kapitału zakładowego spółka zaciągnęła w 2020 r. kredyt nieodnawialny. Spółka zastanawiała się, jak powinna rozliczać koszty odsetek od tego kredytu oraz innych opłat związanych z jego udzieleniem. Uważała, że odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów spółki zależnej oraz podniesienie jej kapitału zakładowego należy uznać za pośrednie koszty uzyskania przychodów, związane z ogółem prowadzonej działalności gospodarczej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że będą to koszty pośrednie. Nie zgodził się natomiast na to, aby przypisywać je do dwóch źródeł przychodów – zysków kapitałowych i innych źródeł przychodów, a tym bardziej, żeby przyporządkować je wyłącznie do przychodów z działalności operacyjnej. WSA uchylił interpretację Dyrektora KIS.

Ryczałt za prywatne auta. Pracownicy częściej przegrywają, niż wygrywają

Gazeta Prawna, 2023-10-16, Robert P. Stępień

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 października 2023 r., sygn. akt II FSK 397/22 orzekł, iż zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych jest przychodem podlegającym zasadniczo opodatkowaniu, chyba że w grę wchodzi ustawowe zwolnienie. W najnowszej sprawie chodziło o samorządową instytucję kultury. Orkiestra zatrudnia m.in. pracowników do spraw organizacyjno-administracyjnych. Sama nie ma pojazdów służbowych, więc na podstawie odrębnej umowy zwraca pracownikom koszty używania ich prywatnych aut do celów służbowych w jazdach lokalnych. Orkiestra płaci im miesięczny ryczałt. Instytucja wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że ryczałt samochodowy jest podatkowym przychodem pracownika i nie ma tu zastosowania zwolnienie. Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Nie zgodził się z tym jednak NSA i uchylił orzeczenie sądu I instancji.

Ulga na ekspansję także nie dla hodowców

Gazeta Prawna, 2023-10-17, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 6 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-1.4010.166.2023.1.DD stwierdził, iż hodowcy zwierząt nie mogą korzystać z ulgi na ekspansję, bo ta jest przeznaczona tylko dla firm produkcyjnych, a nie można wytwarzać żywych istot. O prawo do ulgi spytała spółka, która zajmuje się hodowlą zwierząt. Wyjaśniła, że nie tylko hoduje zwierzęta, lecz także planuje i przeprowadza proces ich rozmnażania – drogą inseminacji lub in vitro. Spółka angażuje do tego klinikę weterynarii, a nowe zwierzęta odsprzedaje. Spółka uważała, że ma prawo do ulgi na ekspansję, bo – jak podkreśliła – prowadzi produkcję zwierząt. Chciała się więc upewnić, że w ramach ulgi może po raz drugi odliczyć wydatki na działania informacyjno-promocyjne, takie jak koszty newsletterów oraz uczestnictwa w spotkaniach, targach i pokazach. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził.

Hotele nie muszą płacić podatku od przychodów z budynków

Gazeta Prawna, 2023-10-18, Agnieszka Pokojska

W ostatnim czasie ukazało się uzasadnienie do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 372/23 potwierdzającego, że usługa hotelarska nie jest usługą najmu i dlatego nie ma od niej podatku od przychodów z budynków. Sąd zwrócił uwagę na to, że usługi hotelarskie są uregulowane w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników i w wielu aspektach nie są podobne do umowy najmu, o której mowa w kodeksie cywilnym. Poza tym, zgodnie z przepisami, w księdze wieczystej mogą być ujawnione: prawo najmu lub dzierżawy. Regulacje dotyczące umów najmu znajdują się także w innych ustawach. Zatem przepisy dotyczące najmu w żaden sposób nie mogą być odniesione do umowy o usługi hotelarskie, a pobieranie podatku od hotelarzy doprowadziłoby do rozszerzenia zakresu ustawy przez objęcie nią nowych tytułów opodatkowania.

Prezent jubileuszowy od pracodawcy to darowizna

Gazeta Prawna, 2023-10-19, Agnieszka Pokojska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach z 6 października 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.700.2023.1.AK i z 13 października 2023 r. sygn. 0111-KDIB2-2.4015.99.2023.5.MM oraz 0115-KDIT2.4011.361.2023.5.ENB uznał, iż pracodawca nie musi pobierać zaliczek na PIT od przekazywanych pracownikom z okazji jubileuszu voucherów do spa i od sprzętu AGD, ponieważ jest to darowizna, a nie przychód ze stosunku pracy. Inaczej jest, gdy pracodawca daje zatrudnionym vouchery lub inne nagrody rzeczowe, by zachęcić ich do częstszej pracy w biurze. W takiej sytuacji musi on doliczyć wartość tych świadczeń do przychodu ze stosunku pracy. W tym przypadku nie ma bowiem mowy o darowiźnie, co stwierdził dyrektor KIS w interpretacji z 21 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDWP.4011.59.2023.1.IG.

Wydatki na fit-out można rozliczać na bieżąco

Rzeczpospolita, 2023-10-16, Krzysztof Suchorab

Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.314. 2023.2.MR1 spółka nieruchomościowa, która wynajmuje posiadany budynek biurowy i w porozumieniu z najemcą wykonuje w nim prace adaptacyjne, ma prawo ująć poniesione wydatki w kosztach bieżącego okresu jako koszty pośrednie. Nie powinny one powiększać wartości początkowej budynku.

Podwójny PIT zakazany

Rzeczpospolita, 2023-10-17, Aleksandra Tarka

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn.akt: II FSK 327/21 wypłata ze spółki z o.o. powstałej z jednoosobowej działalności, która pochodzi z zysków wypracowanych przed przekształceniem, jest neutralna podatkowo. Sprawa dotyczyła udziałowca spółki z o.o. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że do 1 stycznia 2018 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Był obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Podatnik podkreślił, że wówczas zyski z działalności w nieprzeznaczanej na jego prywatne potrzeby były kumulowane w firmie i służyły jej bieżącemu finansowaniu oraz rozwojowi. Przedsiębiorca przekształcił się w spółkę z o.o. Podatnik chciał potwierdzenia, że wypłata środków przez spółkę będzie dla przekształconego przedsiębiorcy czynnością neutralną podatkowo. Fiskus się z tym nie zgodził. Podatnik zaskarżył interpretację i wygrał.