Strona główna » Przegląd prasy podatkowej 12-16.02.2024 r.

Przegląd prasy podatkowej 12-16.02.2024 r.

luty 2024

Skarbówka przegrała kolejny spór o kwatery za granicą

Gazeta Prawna, 2024-02-12, Robert P. Stępień

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 609/21, wydatek pracodawcy na zakwaterowanie nie jest wliczany do wynagrodzenia oddelegowanego pracownika. Według NSA, wynika to z przepisów unijnych, a nowa linia orzecznicza jest już utrwalona. W sprawie chodziło o polską spółkę, która specjalizuje się we wznoszeniu konstrukcji stalowych i w związku z tym wysyła czasowo swoich pracowników za granicę. Oddelegowanie ma odzwierciedlenie w aneksach do umów o pracę. Nie jest to podróż służbowa w rozumieniu prawa pracy, więc spółka nie wypłaca oddelegowanym diet ani innych należności z tytułu takiej podróży. Wynajmuje im natomiast za granicą kwatery i ponosi koszt najmu bez względu na liczbę faktycznie wykorzystanych miejsc noclegowych oraz okres trwania najmu. Spółka zapytała Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, czy wartość takich noclegów jest dla pracowników oddelegowanych za granicę przychodem ze stosunku pracy. Organy podatkowe twierdziły, że tak. Spółka się z tym nie zgodziła i ostatecznie wygrała.

Jak powinna rozliczyć CIT fundacja rodzinna mająca siedzibę w Niemczech

Rzeczpospolita, 2024-02-12, Piotr Aleksiejuk

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 stycznia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.714.2023.2.PRP orzekł, iż dostawa z montażem domków modułowych na terenie innych państw UE na zamówienie tamtejszych konsumentów nie jest opodatkowana w Polsce. Zarazem jednak wyjaśnił, że nie są to usługi związane z nieruchomościami, jak uważała spółka, która wystąpiła o interpretację. Jej pytanie było związane z planowaną sprzedażą całorocznych domów modułowych o powierzchni od 35 mkw. do 144 mkw. Spółka poinformowała, że będą one kompletne i przytwierdzone do podłoża poprzez podmurówkę oraz przyłącza instalacyjne. Wskutek tego usadowienie domu na gruncie będzie miało trwały charakter. Domy będą montowane za granicą przez pracowników spółki. Samodzielny montaż przez kupującego nie będzie możliwy. Spółka była zdania, że w ten sposób będzie świadczyć usługę związaną z nieruchomościami. Dyrektor KIS potwierdził, że nie będzie polskiego VAT, ale z innego powodu, niż uważała spółka. Jego zdaniem będzie to dostawa z montażem.

Powiązania między spółkami nie decydują o tym, gdzie jest VAT

Gazeta Prawna, 2024-02-05, Mariusz Szulc

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 października 2023 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.398.2023.1.MR1, zagraniczne fundacje rodzinne nie mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ regulacje ustawy o fundacji rodzinnej znajdują wyłącznie zastosowanie do fundacji rodzinnych regulowanych na gruncie polskiego ustawodawstwa. Dyrektor KIS stwierdził, że fundacja rodzinna z siedzibą w Niemczech w odniesieniu do dochodów osiąganych z działalności prowadzonej w Polsce za pośrednictwem zakładu będzie podatnikiem podatku dochodowego w Polsce.

Nakłady na nową infrastrukturę też są kosztami kwalifikowanymi

Gazeta Prawna, 2024-02-07, Robert P. Stępień

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 608/21 jeżeli powstaje nowy zakład, to przy wyliczaniu kwoty zwolnienia podatkowego dla nowych inwestycji bierze się pod uwagę również wydatki na części biurowo-administracyjną i socjalną, na wyposażenie biurowe, zagospodarowanie przestrzeni, parkingi, drogi dojazdowe itd. Chodziło o spółkę komandytową, która w 2019 r. uzyskała decyzję o wsparciu nowych inwestycji. Inwestycja miała polegać na wybudowaniu nowego zakładu produkcyjnego z budynkami i urządzeniami mu towarzyszącymi. Inwestycja miała powstać w całkiem nowej lokalizacji, w której wcześniej spółka nie prowadziła działalności gospodarczej. Miała umożliwić wytwarzanie produktów dotychczas nieznajdujących się w asortymencie.

Fundacja rodzinna to nie unikanie opodatkowania

Gazeta Prawna, 2024-02-14, Mariusz Szulc

W dniu 21 grudnia 2023 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą po sygn. DKP3.8082.5.2023, w której stwierdził, że utworzenie fundacji rodzinnej w celu zapewnienia łatwiejszej sukcesji majątku nie podlega klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Z wnioskiem o nią wystąpili rodzice planujący zabezpieczyć przekazanie swojego majątku dzieciom i wnukom. Planowali powołać jeden podmiot, który przejąłby zgromadzony przez nich majątek w postaci udziałów i akcji w spółkach operacyjnych. Zgodnie ze statutem fundacja rodzinna miała pokrywać m.in. koszty edukacji swoich beneficjentów, aż do ukończenia przez nich 25. roku życia lub ukończenia studiów wyższych. Fundacja pokrywałaby też koszty ich opieki medycznej, koszty zawarcia związku małżeńskiego, a także inwestowała w podejmowane przez nich przedsięwzięcia biznesowe. Ponadto, fundacja miała też wspierać beneficjentów, gdyby z przyczyn od siebie niezależnych znaleźli się w niedostatku. Szef KAS nie miał wątpliwości, że jednym z głównych celów utworzenia fundacji rodzinnej będzie korzyść podatkowa. Nie oznacza to jednak, że fundatorzy spełnią też inne przesłanki zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.

Promocja wśród uczniów i studentów to podatkowy koszt

Gazeta Prawna, 2024-02-15, Mariusz Szulc

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 stycznia 2024 r., sygn. 0111-KDWB.4010.148.2023.2.KKM, potwierdził, że firma, która ponosi wydatki związane z wizytami uczniów i studentów w prowadzonym przez nią zakładzie produkcyjnym, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. Uznał, że takie wydatki mogą pomóc w promocji działalności spółki, co pozwoli jej zyskać nowych klientów lub nowych pracowników. Stwierdził zarazem, że nie są to koszty reprezentacji, których nie można odliczać od przychodu.